KARS       IĞDIR      KAĞIZMAN      SARIKAMIŞ       SELİM      SUSUZ      AKYAKA      ARPAÇAY      DİGOR      ARDAHAN       VEFAT EDENLER   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Osman Urlunç - admin
Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz
09 Haziran 2016 - 997 okunma

Her dönem olduğu gibi günümüzde de çocuk eğitiminin en önemli ve vazgeçilmez aracı kitaptır. Kitap okuma alışkanlığını kazandırılması için anne-babalara önemli görevler düşmektedir. Okuma alışkanlığının temelleri, ailede atılmaktadır. Bu alışkanlığı küçük yaşlarda, çocuğa özel zaman ayırarak, onun ilgi düzeyi ve yaşına uygun öykü, masal kitaplarını okuyarak, anlatarak temeller atılabilir. Evde, hem aile fertlerinin hem de çocukların odalarında farklı türde kitapları içeren kitap köşesi oluşturulmalıdır.

Okul öncesi çocuklarımız için kitapları, oyuncakları arasında gösterip resimli ilgi çekici kitaplara yer vermeliyiz. Her şeyden önce çocuklarımızın televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği süreleri iyi ayarlamamız gerekir. Sürekli televizyon izleme ve bilgisayar oyunları oynama çocuklarımızda olumsuz davranışlar ortaya çıkmasına sebep olur. Bu yüzden her akşam, çocuklarımıza yarım saat, uyumdan önce, seviyelerine uygun, ilgilerini çekecekleri kitapları okumalıyız.

Öğrenciliğe başladıktan sonra çocuğa, kitap okuma alışkanlığı kazandırırken zorlayarak değil de sevdirerek, hatta her hitap okuduğunda ödüllendirerek (harçlık, çikolata vb. şeylerle) bu davranışı kazandırmalıyız. Çocuklarla birlikte kütüphane, kitap fuarları ve kitapçılar gezilmeli birlikte kitap alınmalı, harçlıklarının bir kısmının kitap alınması için ayırmasına teşvik edilmelidir.

Kitap okumanın çocuklarda, anlama, yorumlama, kendini ifade etme, hayal kurma gücünü geliştirdiğini onlara hissettirelim. Üstelik boş bir odada yüksek sesle kitap okumanın Türkçeyi düzgün konuşma ve anlatım kabiliyetlerinin gelişmesine sebep olacağını vurgulayalım.

Okullarımız herkesin rahat kullanacağı, her seviyeye uygun kitapların olduğu, modern kütüphane mekanları kurarak öğrencileri teşvik edici çalışmalar yapmalıdır. Çok kitap okuyan çocuklar örnek gösterilip ödüllendirilmelidir. Sınıflarda her öğrencinin kullanabileceği bir kitaplık oluşturulmalı, öğretmen tarafından kitap okumaları teşvik ve takip edilmelidir. Her gün okullar yirmi dakika kitap okuma zamanı ayırmalıdır.

İllerde kütüphaneler en gözde mekanlar haline getirilmeli, çocukların dinlenecekleri, ihtiyaçlarını karşılayacakları( İnternet, çay kahve) ortamları oluşturulmalıdır. Ayrıca yazarları da davet edilerek kitap fuarları kurulmalıdır. Özel günlerde örnek olması anlamında çocuklarımıza kitap hediye etmemiz doğru olacaktır. Kitaplar, hiç solmayacak güllerimiz olduğunu göre, bu gülleri çocuklarımızla buluşturmak bizim asli görevimizdir.

Mustafa Kemal Atatürk; Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.

İmam’ı Rabbani; İyiyi arayan ruhun muhtaç olduğu asil dost, hakikati seslenen kitaptır.
Katip Çelebi; Kitaptan daha iyi bir arkadaş yoktur, zaman zaman insana dert ortaklığı eder, insanın gönlünü açar, yüreğine su serper. Gönlünün her muradına onunla erişirsin, böylesine güzel bir dost görülmemiştir; ne incitir; ne incinir.

Hz. Ebubekir; Kitaplar akıllı kişilerin bahçeleri, faziletti kişilerin güzel kokulu çiçekleridir.
Hz. Muhammed; Okumak, kadın ve erkek her Müslüman’a farzdır.
Dinimizin ilk emri ‘Oku’ olduğundan, Peygamberimiz de okumanın farz olduğunu belirttiği için ruhlarımızı okuyarak, okutarak beslemek hepimizin görevidir.


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Osman Urlunç Diğer Yazıları

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ŞİFA ECZANESİ

SALI--NUR ECZANESİ

CARŞAMBA-ALTUN ECZANESİ

PERŞEMBE--ARAS ECZANESİ


CUMA---KAĞIZMAN ECZANESİ

CUMARTESİ,YASİN ECZANESİ

PAZAR--TAMER ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,


KAĞIZMANFM CANLI DİNLE


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,


Facebook Beğen
Menü
Haber Editörü

           Ali Çelik

     0 538 37509 43

HUKUK DANIŞMANLARIMIZ :

Av:Seyfettin Kan

0 535 830 96 49
________________

Av: Kasım Yıldız          

0 532 287 84 08    
________________      

HESAP NO:İBAN:
IBAN: TR260001000343297626465001

____________ 

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH