sanalbasin.com üyesidir

Yıllardır değişmeyen elektrik hatları vatandaşı isyan ettiriyor

08 Ekim 2015
0 Haber Yorum

Yıllardır değişmeyen elektrik hatları vatandaşı isyan ettiriyor
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kars’ın Arpaçay İlçesine bağlı bazı köylerde yaşanan elektrik sorunları vatandaşı yaklaşan kış ayları öncesi derin derin düşündürmeye başladı.
İlçeye bağlı Akmazdam Köyü Muhtarı Feridun Güneş, köylerine 38 senedir enerji verildiğini bu zaman zarfında değişmeyen tellerin döküldüğünü bunun da elektrik kesintilerini beraberinde getirdiğini söyledi.
Muhtar Güneş,  rüzgarlı ve yağışlı havalarda tellerin bir birine temas etmemesi için taşlı çözüm bulduklarını anlattığı elektrik sorunları için Erzurum Bölge Müdürlüğü’ne kadar gittiklerini belirtiyor. Güneş, “Ramazan ayında Erzurum Bölgeye gittim, bölgede 6-7 muhtar arkadaşla görüştük. Bize orada enerji hattımızın değişeceğini söylediler. Kars merkeze geldik bizi teknisyen arkadaşlara yönlendirdiler. Teknisyen arkadaşlar bizim raporumuzu aldı, tutanaklarını tuttular.”dedi.
DİYALİZ HASTAMIZ VAR
Yaklaşan kış aylarında elektrik sorunlarıyla nasıl yaşayacaklarını kara kara düşünen Muhtar, “Dağın başında dağları bekliyoruz. Benim bir tane diyaliz hastam var. Günlük 10 defa TEDAŞ’ı arıyorum. TEDAŞ ekibinde ki çocuklar yetişemiyor. Kazamızın 1 tane sepetli arabası var. 1 sepetli araba 52 köye nasıl yetişsin? Biz bu kurum özelleşmeden önce bundan çok iyi hizmet alıyorduk. Şimdi özelleşti hizmet gelir dedik tam zıttı oldu.” diye konuştu
BU ÇAĞDA BEN İNSANLARIN GÖZÜNDE YALANCI OLUYORUM
Sorunları için kimseye ulaşamamaktan dert yanan Muhtar Güneş, “Bu çağda ben insanların gözünde yalancı oluyorum. Komşum bana ‘yalancı muhtar’ diyor. Çünkü ilgililer beni yalancı yapıyor. Bana hat değişecek diyorlar, bende gelip söylüyorum. Dönüyorum yapmıyorlar. Biz ana hattımızın değişmesini istiyoruz. Köy içinde kırık olduğu zaman biz yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.
MUM VE TÜPLERLE IŞIĞI GÖRÜYORLAR
Elektrik kesildiğinde jeneratöre sahip kişiler olmadıklarını, ya mum ya da tüplerle ışığı görebildiklerini anlatan Muhtar Güneş, “Çocuk okuldan geldiği zaman dersi nerde çalışsın? Işıkta ışık yok, bundan yıllar önce gaz lambaları vardı, çok iyi idi. En azından gazımızı alıyorduk, ışıklarımızı yakıyorduk, çocuklarımız onun dibinde çalışıyordu” dedi.
Taşbaşı köyü sakinlerinden İlimdar Daşdemir ise zamanla oluşan arızalar ve hatların yenilenmeyip arızaların eklerle çözülmesinden köylerinde ki elektrik sorunları yaşandığını aktardı. Hafif bir rüzgar olduğu zaman tellerin bir birlerine değdiğini, doğru düzgün elektrik görmediklerini ve yetkilileri aradıklarında bile olumlu bir sonuç alamadıklarından yakınıyor
Köylerinde yaşanan son arızayı kendi imkanlarıyla giderdiklerini de ifade eden Daşdemir, “Gıdalarımızın hepsi bozuluyor. Televizyon izleme yok, ders çalışma yok, buzdolabı yanan var, makinesi yanan var. Tellerin birbirine değmesinden bunlar yaşanıyor. Dikkat edin bakın bu teller hafif bir rüzgar olduğu zaman, köylüye elektrik gelmiyor.” diye sitemde bulundu.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber