sanalbasin.com üyesidir

Yeni salonda ilk konferans

27 Mart 2014
0 Haber Yorum

Yeni salonda ilk konferans
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Ardahan Üniversitesi’nin (ARÜ) Çamlıçatak Yerleşkesi’nde bulunan İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi (İBEF) konferans salonu akademik, sosyal ve kültürel nitelikteki çeşitli toplantılara ev sahipliği yapmaya başladı. Modern, ferah ve donanımlı yapısıyla dikkat çeken yeni salonda ilk konferans, 26 Mart 2014 Çarşamba günü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık tarafından verildi. Saat 13.30’dan itibaren başlayan konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, İBEF Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mitat Durmuş, İBEF Tarih Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Suat Vural, ARÜ’lü akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
“Milli Mücadeleye Destek Olarak Dini Düşünce” adıyla düzenlenen programın açış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, söz konusu konferansın yeni salonda yapılan ilk faaliyet olduğunu belirtti. Ayrıca Prof. Dr. Söylemez, başkanlığı Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB) düzenleyeceği “1. Tehlike Altındaki Diller Sempozyumu”nun İBEF konferans salonunda yapılacağını bildirdi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık, tarih boyunca milletlerin var olabilmek ve ayakta kalabilmek için mücadele ettiklerini hatırlattı. Bu nedenle Prof. Dr. Palabıyık, özellikle Türk milletinin milli mücadele döneminde büyük fedakârlık ve gayretler gösterdiğini dile getirdi. Öte yandan milli mücadele döneminde halkın “kendi tarihi gelenekleri ve dini değerlerinden” destek aldığını vurgulayan Prof. Dr. Palabıyık, “Bu bağlamda geleneklerin, dini düşünce ve değerlerin milli mücadelemize kattığı ruh ve sağladığı destek önemlidir. Cihat, gaza, şehitlik, gazilik, alperenlik, vatan anlayışı bu konuda önde gelen örneklerden bazılarıdır. Diğer bir husus olan ‘vatan sevgisinin imandan ileri gelmesi’ ve ‘namusun kutsallığı’ inançları da ‘vaaz geleneği’, ‘fetva geleneği’ ve diğer bir takım unsurlar yoluyla toplum tarafından içselleştirilmiştir” diyerek, tarihi geleneklerin ve dini değerlerin milli mücadele ruhunun harekete geçmesinde büyük roller üstlendiğini ifade etti.
“Bağımsızlık” ve “vatan sevgisi” ile ilgili çeşitli ayet ve hadislere de değinen Prof. Dr. Palabıyık, milli mücadele döneminde Anadolu’da çok sayıda müftü, imam ve vaiz tarafından milli mücadeleye destek amaçlı vaazlar verildiğini açıkladı.
Daha sonra Prof. Dr. Palabıyık, katılımcılardan gelen soruları cevapladı.
Konferansın sonunda Prof. Dr. Palabıyık’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez tarafından “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber