sanalbasin.com üyesidir

Yeni Camii yenilendi

27 Haziran 2014
0 Haber Yorum

Yeni Camii yenilendi
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

ARPAÇAY YENİ MERKEZ CAMİİ “YENİ” YÜZÜNE KAVUŞTU
Kars’ın Arpaçay ilçe merkezinde bulunan ve yapıldığı dönemde ilçenin yeni Camisi olması nedeniyle adını buradan alan ancak zaman içerisinde oldukça eskiyen Yeni Merkez Camii 5 aydır süren restorasyon çalışmaları sonucu yeni yüzüne kavuştu.
Yenileme çalışmaları kapsamındaki aşağıdaki değişiklikler gerçekleştirildi:
- Devamlı akıtması nedeniyle cemaatin sık sık şikayetçi olduğu çatı alüminyum kaplama yapılıp kubbe ve çevresi yağmurdan kardan etkilenmeyen malzeme ile sarıldı.
- Isınma sorununu çözmek amacıyla dış cephe kaplamasıyla ısı yalıtımı yapılarak duvarların nemden ve soğuktan etkilenmesinin önüne geçildi.
- Camiinin iç sıvası tamamen elden geçirilerek boyası baştan aşağı yenilendi.
- Camii ısınma sisteminde sık meydana gelen sıkıntıları aşmak amacıyla fabrika sistemi ısıtma fanlarının yerine yüksek kapasiteli kalorifer kazanı döşenerek tüm petekler değiştirildi.
- Hijyenik olmayan ve oldukça eski olan halılar değiştirilerek tüm zemin yüksek kalitedeki havlı halılar ile kaplanırken halıların altına ise alttan ısıtma sistemi kuruldu.
- Tükenme noktasına gelen, sık arıza veren ve güvenlik riski olan elektrik tesisatı baştan sona yenilenip yeni avizeler ve ışıklandırma sistemleri monte edildi.
- Camii ses sistemi tamamen yenilenerek akustiğe uygun hale getirildi.
- Mimarisindeki hata nedeni ile kullanılamayan bayan mahfili büyültülerek ve dışardan harici merdiven yapılarak yaşlılar ve bayanların kullanabileceği duruma getirildi. 
- Hava şartlarına müsait olmayan ve hijyen açısından sıkıntı oluşturan avlu kısmı alüminyum kaplama yapılarak camiiye dahil edilirken, yeni yaptırılan ayakkabılıklar da bu bölüme taşındı. Yeni bölüm ile camii büyütülüp bir kısmı bölünerek çok amaçlı toplantı salonu oluşturuldu.
Yapılan çalışmalarla ilgili olarak İlçe Müftüsü Ahmet Gözcü;  verilen emek ve çalışmalarda sona gelindiğini ve bizlerin burada gelip geçici olsak da baki olanın Arpaçay ve Arpaçay halkı olduğunu ifade etti. Gözcü;  ortaya çıkan bu güzel tablonun başta hayırsever vatandaşlarımız olmak üzere tüm Arpaçay halkının eseri olduğunu ve kendilerini bu zorlu çalışmalarda yalnız bırakmayanlara teşekkürlerini sundu.
Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem ise yapılan çalışmaların bitirilmesiyle camiide yapılan güzelliklerin ortaya çıktığını belirtip, yenilenen camii ile Yeni Camii isminin hakkını bulduğunu ifade etti. Vatandaşların gönül rahatlığı ve huzuruyla camiiye geldiğini ve beğenilerini ilettiklerini söyleyen Erdem, bunda emeği geçenlerin çok olduğunu ancak ilçe müftüsü ve personelinin katkılarının unutulmayacağını, müftülüğün yaptığı diğer projelerle de vatandaştan olumlu tepkiler aldığını belirterek kendilerini özverili çalışmalarından dolayı tebrik ederek başarı belgesiyle ödüllendirdi.
(BA-B-S) GAZİ KARS (KHA) 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber