sanalbasin.com üyesidir

Yaşı 70 ama hala bebek yapıyor!

16 Kasım 2016
0 Haber Yorum

Ardahan’ın Damal ilçesinde üretilen ve Türkiye’nin dört bir yanına kadar ulaşan meşhur Damal Bebekleri, 70 yaşındaki Fidan Atmaca’ya geçim kaynağı oluşturmaya da devam ediyor.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&


Ardahan’ın Damal ilçesinde üretilen ve Türkiye’nin dört bir yanına kadar ulaşan meşhur Damal Bebekleri, 70 yaşındaki Fidan Atmaca’ya geçim kaynağı oluşturmaya da devam ediyor.

Bölgenin geleneksel giyim kültürünü yansıtan ve Damallı kadınların geçim kaynağı haline gelen Damal bebeklerini Damal Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslarla kadınlara öğreten Fidan Atmaca, 37 yıldır bu işi yaptığını dile getirerek, Türkiye’nin dört bir tarafından siparişler aldığını ve yetkililerce gelen misafirlere takdim edildiğini dile getirdi.

Her birinde ayrı emeğin ve özverili çalışmanın izlerini görmenin mümkün olduğu Damal Bebekleri, 70 yaşındaki Fidan Atmaca’nın evinde kurduğu atölyede geçmiş yıllarda olduğu kadar seri olmasa da bir bir üretilmeye ve yeni bebekler üretecek öğrenciler yetiştirilmeye devam ediliyor.

Damal Bebekleri’nin özelliklerini anlatan Fidan Atmaca Damal’da kadınların eskiden bu giysileri giydiğini söyledi. Atmaca, bebeklerin her birinin üzerindeki giysilerin yaş ortalamasını da ortaya koyduğuna dikkat çekerek, "Kızların ayrı, kadınların ayrı giysileri vardır. Baş bağlamaları değişiktir. Günlük devamlı işler ve özel günlerde de bunlar giyilirdi. Kadınlar keteni başlarına atarlardı ve işini görürlerdi. Eskiden kadınlar çok daha fazla çalışır ve gayret ederlerdi. Şimdiki kadınlar ne yazık ki öyle değiller bizim zamanımızdan çok daha farklılar.” dedi.

Damal Bebekleri üzerine giydirdiği giysilerin aynı zamanda geleneği yaşatma adına önemli olduğuna değinen Atmaca, "Bu elbiseyi giyen kadınlar kilo almıyor. Bu elbisenin en büyük özelliklerinden biri de soğukta üşütmez, sıcakta da kızdırmaz. Bu giysi eski bir geleneğimiz. Fadime Ana, Fatma Ana'dan giyinme tarzı üç etek olarak giyilir. Gece gündüz çalışırsam, iki günde bir bebek çıkarıyorum. Gençler hevesli değil artık el işlerine. Ben işimi çok seviyorum, eskisi kadar hızlı olamasam da elimden geldiği kadar da devam ettireceğim.” İfadelerine yer verdi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber