Yaralı Telli Turna Tedavi Edilecek

04 Nisan 2017
0 Haber Yorum

Iğdır’a bağlı Aralık ilçesi Hacıağa Köyü kırsalında bulunan Telli Turna tedavi altına alınmak için Kars Veterinerlik Fakültesi Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezine getirildi.


Iğdır’a bağlı Aralık ilçesi Hacıağa Köyü kırsalında bulunan Telli Turna tedavi altına alınmak için Kars Veterinerlik Fakültesi Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezine getirildi.
Hacıağa Köyü sakinlerinden Hüseyin Şeyran, arazide yaralı halde bulduğu telli turnayı veterinere götürerek ilk müdahalesini yaptırdıktan sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim etti. Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mete Türkoğlu, av ve yaban ekipleri tarafından Hacıağa köyünden alınan telli turna, Kars Veterinerlik Fakültesi Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezine getirildiği belirtti. 

Türkoğlu, “Burada röntgeni çekilen telli turna ameliyata alındıktan sonra nasıl bir süreç izleneceğine uzmanlar karar verecek. Turnalar genellikle tek eşlidirler. Nisan ayı ortası Mayıs ayı başı gibi üreme bölgelerine dönerler ve kuluçka alanlarına yerleşmeye başlarlar. Her yıl iki yumurta yapar ve yaklaşık 25-30 günlük kuluçka süreleri vardır. Erkek ve dişi birlikte çalışır. Yaban hayatı beslenmemizin ve yaşantımızın daha sağlıklı bir ortam sağladığı düşünüldüğünde en azından yaban hayatının çiftleşme ve kuluçka döneminde onlara ateş etmeyelim, çünkü öldürdüğümüz yada yaraladığımız hayvanın tekrardan yuvasına dönme ve yavrularını besleme imkanı olmayacaktır” dedi.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber