sanalbasin.com üyesidir

YİBO'da Örnek Uygulama

09 Mayıs 2012
0 Haber Yorum

YİBO'da Örnek Uygulama
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Susuz (Cilavuz)’da 1937 yılında, eğitim ve öğretime büyük önem veren Mustafa Kemal Atatürk, Başbakan İsmet İnönü, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un başkanlığında Türkiye’de üç eğitmen okulu açılmıştı. Bu okullar, Adana’da Düziçi, Ankara’da Hasanoğlan ve Kars’ın Susuz (Cilavuz) ilçesi Eğitmen Okulları olarak açılmıştı.

Aradan geçen 75 yılın ardından eğitim ve öğretime büyük önem verilen Kars’ın şirin ilçesi Susuz’da ki 100. Yıl Yatılı Bölge Okulu’nda eğitim ve öğretiminde örnek uygulamalar yaşanıyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde bir 100. Yıl YİBO klasiği olan ve öğretmenlerin düzenlediği okul gecesinde 2448 nüfuslu Susuz’da her altı kişiden biri okul gecesinde bir araya gelmişti. Gecede öğretmen, veliler ve Susuzlular, bir kez daha kucaklaşmıştı.

"KİTAP OKUMA SAATİ”

Susuz 100. Yıl Yatılı Bölge Okulu yönetimi ve öğretmenleri örnek uygulamalar kapsamında, bu kez de akşam etütlerden sonra yapılan bir uygulama ile yatılı öğrencilerin onlarca kitap okuyarak, olumlu davranışlar kazanmalarını sağladılar. Okul idaresi, bu uygulamayı, 2010 -2011 eğitim öğretim yılında öğrencilerin sosyal, bilişsel, psikolojik gelişimlerine katkı sağlamak ve boş zamanlarını verimli geçirme bilicini aşılayan kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için "Kitap Okuma Saati" uygulaması başlatmıştı.

"BAŞARI İÇİN OKUL VELİ  EL ELE"

Öğretmenler ayrıca  "Başarı için okul veli  el ele" projesi kapsamında da okulda köylerden gelen öğrencilerin velilerini gruplar halinde  pansiyona davet ettiler.  Velilere öğrencilerin ve köylerin eğitim-öğretim durumları, öğrencilerin pansiyonda ki yaşam koşulları, yemekleri, etüd çalışmaları hakkında velilere gezdirilerek gösterildi. Bunun yanı sıra veliler, çocukları ile birlikte pansiyonda yemek yediler. Her afta Salı günleri gerçekleştirilen uygulamaların sonunda ise Proje yatılı öğrencilerin bağlama grubunun konserleri ile son buldu.

KAYMAKAMLA MANGAL PARTİSİ

Susuz YİBO’da öğrenim gören yatılı öğrenciler bu kez de, Susuz Kaymakamı Vedat Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü vekili Rıza Uray, İlçe Şube Müdür vekili Metin Mamay, okul idarecileri ve öğretmenler ile birlikte okul bahçesinde düzenlenen mangal partisinde bir araya geldiler. Okul yönetimi tarafından gerçekleştirilen bu örnek uygulamada ise ailelerinden uzakta okulda yatılı okuyan öğrencilerin, farklı sosyal ortam ve uygulamalarla okul sevgisini ve okula bağlılığını artırmak ve sosyal gelişimlerine katkı sunmaları amaçlandı.  Mangal partisinde, öğrenciler halk müziğinin, sanat müziğinin ve pop müziğinin seçkin eserleri eşliğinde davetliler ile birlikte güzel ve eğlenceli  bir günün tadını çıkardılar.   

Tacettin Durmuş

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber