YAŞAMA TUTUNAN YAŞLI BİR SÖĞÜT

04 Haziran 2011
1 Haber Yorum

YAŞAMA TUTUNAN YAŞLI BİR SÖĞÜT

YAŞAMA TUTUNAN YAŞLI BİR SÖĞÜT

 

            Kağızman’ın Toprakkale Mahallesi sulama suyu kanalı yanında yaşama tutunan yaşlı söğüt ağacı, geçim sıkıntısı içine düşen ve sorunlarla mücadele ederken canından usanan insanlara örnek teşkil ediyor.

            Yılların yaşlı söğüt ağacı çürük gövdesine nazaran kabuk kısımlarından sular içerek dallarını yeşertip yapraklanırken her şeyden elini eteğini çekmiş olan yorgun ve yaşlı insanlara yaşam heyecanı vererek yüreklendiriyor.

Söğüt hakkında bilgi: Söğüt (Salix), söğütgiller (Salicaceae) familyasından Salix cinsini oluşturan boylu ağaç veya bodur çalı halinde, çoğunluğu kışın yaprak döken, ender olarak da her dem yeşil kalan odunsu bitkiler.

Morfolojik özellikleri: Tek bir pul ile örtülmüş olan tomurcuklar çoğunlukla sürgüne yatmıştır. Sürgünler üzerindeki dizilişleri çok sıralı sarmal birkaç türünde almaşık dır ve tepe tomurcukları pseudoterminal dır.

Yapraklar parçalanmamış, sadedir. ve uzun şerit halinde veya eliptik yapıdadır; kenarları tam veya bezeli ve ince dişli, kaba dişli, dilimli dişlidir.Genel olarak kısa saplıdır.; çoğunlukla kulakçıkları vardır.

Yan durumlu çiçek kurulları başak halinde dik durular. Bazı türlerde çiçek açmak yapraklanmadan önce, bazılarında ise aynı zamanda olur. Bir cinsli iki evcikli ve entomogamdırlar.

Söğütler gayet kolay kök yapabildiğinden, tohumları da kısa zamanda çimlenme özelliğini kaybettiğinden, üretilmelleri hemen her yerde çelikle ve kök sürgünü ile olur.

            Tıbbi özellikler: Eski Sümer ve Mısır kayıtlarında söğüt ağacı kabuğunun ağrı ve ateş tedavisinde kullanıldığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. M.Ö. 5.YY'da Yunanlı doktor Hipokrat söğüdün ilaç olarak kullanımından bahsetmiştir. Amerika yerlilerinin de söğüdü tedavi amacıyla sık sık kullandığı bilinmektedir.

Söğüt ağacı kabuğundaki aktif madde Salisin'dir. Kristal formu ilk olarak 1828'de Fransız eczacı Henri Leroux tarafından izole edilmiştir. Saf formu İtalyan kimyager Raffaale Piria tarafından elde edilmiştir. Suda çözündüğü zaman asit özelliği gösterdiğinden (ph 2.4) Salisilik asit olarak adlandırılmıştır.

1897'de Felix Hoffmann sentetik olarak salisin'in değiştirilmiş bir formunu elde etmeyi başardı. Yeni bileşik salisilik asitten daha az mide problemlerine yol açıyordu. Bu yeni ilaç, yani Asetil Salisilik Asit Hoffman'ın işvereni olan Bayer firması tarafından Aspirin olarak adlandırıldı ve dünyanın en çok kullanılan ilacı haline geldi.

Türkiye'de doğal olarak yetişen 25 söğüt türü bulunur. Ak söğüt (Salix alba) Acem söğüdü (Salix acmophylla) Misk söğüdü (Salix aegyptiaca) Karşılıklı yapraklı söğüt (Salix amplexicaulis) Salix apoda Salix armenorossica Keçi söğüdü (Salix caprea) Kafkas söğüdü (Salix caucasica) Boz söğüt (Salix cinerea) İğde yapraklı söğüt (Salix elaeagnos) Salix elbursensis Boylu söğüt (Salix excelsa) Gevrek söğüt (Salix fragilis) Mersin yapraklı söğüt (Salix myrsinifolia) Salix pedicellata Defne yapraklı söğüt (Salix pentandra) Salix pentandroides Salix pseudododepressa Salix pseudomedewii Erguvani söğüt (Salix purpurea) Rize söğüdü (Salix rizeensis) Trabzon söğüdü (Salix trabzonica) Badem yapraklı söğüt (Salix triandra) Salix wilhelmsiana Sepetçi söğüdü (Salix viminalis)

 

Kaynak: http://tr.wikipedia.orgHaber: Sait KÜÇÜK

Yorumlar(1)
  wYDnvoeASdVDEJdZqbE:
[20.02.2012 - 05:04]  
ben 6. sinif oldugum icin biraz korku ve endise var bu yuzden son 3 hafta iyice bastiriyoruz ve dnmeee sinavlarina giriyoruz cok tesekkurler
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber