VEFAKAR GENÇLİK, FEDAKAR ECDADI İÇİN YÜRÜDÜ

03 Ocak 2016
0 Haber Yorum

101 yıl önce Ruslarla yaşanan savaşta şehit olan 90 bin Mehmetçik, Sarıkamış’ta dondurucu soğukta anıldı.

Tacettin DURMUŞ / KARS

 

101 yıl önce Ruslarla yaşanan savaşta şehit olan 90 bin Mehmetçik, Sarıkamış’ta dondurucu soğukta anıldı.

 

Anma etkinlikleri ve anma yürüyüşünün, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu yıl eş zamanlı olarak 81 ilde düzenlenmesi nedeniyle Sarıkamış’ta gerçekleştirilen etkinliklere çok az sayıda vatandaş katıldı.

 

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen ve her yaştan binlerce kişi, şehit düşen Mehmetçikleri anmak için Sarıkamış’ın Ali Sofu Şehitliğinde buluştu. Yürüyüş öncesi Şehitlik önünde İl Müftüsü Mehmet Genç tarafından edilen duaya binlerce kişi hep bir ağızdan “Amin” dedi.

“Vefakar Gençlik, Fedakar Ecdadını Unutmayacak” sloganıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce kişinin katıldığı anma yürüyüşüne Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Selahattin Beyribey, Kars Valisi Günay Özdemir, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ve Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy, Arpaçay Belediye Başkanı Erçetin Altay, Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun, daire amirleri, sivil toplum kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Sarıkamış Şehitleri anma yürüyüşünün ilk adımını atan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ecdadımızın fedakarlığının burada ne anlama geldiğinin bilinmesini isteyerek, “Türkiye’nin 81 ilinde bakanlığımız öncülüğünde organize edilmiş olan yürüyüşlerde gençlerimiz ecdatlarına yürüyor. Sizde şuanda hissediyorsunuz soğuğu. Gerçekten hava şartlarının ne kadar insanı etkileyebileceğini görüyorsunuz. Üstümüzde bizim ciddi anlamda kışlık kıyafetler olmasına rağmen üşüyoruz. Ecdadımızın burada gösterdiği fedakarlığın ne anlama geldiği, birazcık olsun ne anlama geldiğini anlayabilmek için buradayız. Tabi hava şartları gerçekten bu sene hayli biraz zorladı. Bu yürüyüşü de burada bu vesileyle gençlerimizle gerçekleştireceğiz. Tüm Sarıkamış’taki, Kars’taki ve Türkiye’nin her yerinden gelen vatandaşlarımızla yürüyoruz. Gelecekte de inşallah buradaki fedakarlığı iyi hatırlayarak bizde ülkemizi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine hep beraber taşıyacağız inşallah.” dedi.

 

DONDURUCU SOĞUKTA 8 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER

 

Dondurucu soğukta gerçekleşen 8 kilometrelik yürüyüş, Yukarı Sarıkamış Şehitliği tören alanında son buldu. Tören alanındaki anma programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve bir manga asker saygı atışı yaptı. Ardından da şehitler için Kuran’ı Kerim okundu. Okunan Kuran’ın ardından sırasıyla Genlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kars Valisi Günay Özdemir, Sarıkamış 9. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetkin, Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy, şehitlik anıtına çelenk sundu. Anma programında dondurucu kar üzerinde sahneye konulan ve Sarıkamış Harekâtını canlandıran gösteri duygulu anlar yaşattı. Anma programın son bölümünde ise Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç bir konuşma yaptı.

 

 “Cennet vatanın bu günlere gelmesi için, bu cennet vatanın geleceğe yürümesi için canlarını ortaya koymuş ve ortaya koyacak olan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin hatırası için bir aradayız. Burada tek bir amaç için buradayız" diyen Bakan Çağatay Kılıç,  "Ay yıldızlı bayrağımızın altında bir arada hep beraber hiçbir ayrılık olmaksızın ecdadımızdan aldığımız güç ile medeniyetimizden, inancımızdan aldığımız güç ile beraber ve bir olarak geleceğe yürüyeceğiz. Burada inşallah tamamlanacak olan şehitliklerimiz ile beraber aynı Çanakkale’de yaptığımız gibi Malazgirt’te yaptığımız gibi yıl içerisinde de bir çok defalar gençlerimizi buraya getireceğiz inşallah. Ecdatlarının:, dedelerinin büyüklerinin burada nasıl bir fedakarlık gösterdiklerini en iyi şekilde anlamalarına yardımcı olacağız, bizim görevimiz budur. Sayın cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın bize talimatları budur.  İnşallah ecdadımıza layık bir nesil olarak geleceğe de ay yıldızlı bayrağımızın altında birlik ve beraberlik içerisinde yürüyeceğiz.”

 

Aşırı soğuk nedeniyle program kısa tutuldu.

 

Serhat Boyları Derneği Genel Başkanı Muharrem Yıldız koordinesinde Türkî Cumhuriyetleri

Azerbaycan, Gürcistan / Borçalı, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Musul ve Kerkük’ten getirilen topraklar da Kars Müftüsü Mehmet Genç’in yaptığı dua eşliğine Yukarı Sarıkamış Şehitliğine döküldü.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber