sanalbasin.com üyesidir

Türkiye’nin gelişmesinin Kafkasya için önemi

03 Nisan 2013
0 Haber Yorum

Türkiye’nin gelişmesinin Kafkasya için önemi
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 

-KÜNİB BAŞKANI PROF. DR. KORKMAZ: TÜRKİYE’NİN GELİŞİMİNE, KAFKASYA ÜLKELERİ EN AZ BİZİM KADAR SEVİNİYOR
 
Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, TRT Avaz’da katıldığı canlı yayında “Türkiye’nin gelişimine, Kafkasya ülkeleri en az bizim kadar seviniyor.” dedi.
 
KÜNİB Başkanı ve ARÜ Rektörü Prof. Dr. Korkmaz, 27 Mart 2013 Çarşamba Günü, TRT Avaz’da yayınlanan “Oba Gündemi” programına konuk oldu. Sunuculuğunu İbrahim Gürkan Sarı’nın yaptığı programda Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan KÜNİB Başkanı ve ARÜ Rektörü Prof. Dr. Korkmaz; ayrıca Türkiye’nin günümüzdeki durumu, bölgesel rolü, Kafkasya’yla ilişkileri ve geleceğiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.
 
Programda, Türkiye’nin son yıllarda büyük bir gelişme ve değişme süreci yaşadığını belirten Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Bu gelişme ve değişmeyi, zorlayan nedenlerimiz var. Bir kere çok genç ve dinamik bir nüfus potansiyelimiz var. Çok iyi eğitim almış, çok güzel okullarda okumuş gençlerimiz var. Bunlar iyi yetiştiler. Türkiye’yi daha güvenli, daha ufuklu yarınlara taşıyabilecek kadrolarımız oluştu.” diyerek, Türkiye’nin geleceği açısından gençlerin önemli bir kaynak olduğuna dikkat çekti.
 
“TÜRKİYE’NİN GELİŞMESİ, KAFKASYA BÖLGESİ İÇİN ÖNEMLİ”
Türkiye’nin söz konusu potansiyelinin aynı zamanda Kafkasya Bölgesi’ni olumlu anlamda etkilediğini ifade eden Korkmaz, “ Kafkasya ülkeleri, Türkiye’nin gelişimine en az bizim kadar seviniyor" dedi.
 
Diğer yandan Türkiye’nin bölge ülkeleriyle ilişkilerini daha çok geliştirerek ortak yaşam iradesini ortaya koyması gerektiğini söyleyen Rektör Korkmaz, bu konuda neler yapılması gerektiğini ise şu şekilde özetledi: “Biz bu bölgede kim olursa olsun, -Ermeniler, Gürcüler, Ruslar, Ukraynalılar, İran, Irak- onlarla ortak yaşama irademizi ortaya koymamız ve bunu savunmamız gerekiyor. Sadece ortak yaşama iradesini beyan etmek yetmiyor. Bunun üzerine gitmemiz gerekiyor. Bu isteğin arkasına eylem aktivitemizi koymamız gerekiyor. Eylemlerimizle bu ortak yaşama irademizi desteklememiz gerekiyor ki bu gerçekleşsin.” Öte yandan Türkiye’nin küresel düzeyde kalıcı etkiler bırakabilecek denli kültürel ve tarihsel mirasa sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye’nin sahip oluğu bu mirasla dünya çapında üst düzeyde bir aktör olabileceğine işaret etti.
(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber