sanalbasin.com üyesidir

Tandırlar yerini fırınlara bıraktı

26 Kasım 2014
0 Haber Yorum

Tandırlar yerini fırınlara bıraktı
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Dağköy’de göç nedeniyle genç nüfus metropol kentlere gidince tandırlarda yerini fırınlara bıraktı. Karın yağması ve kış mevsiminin başlamasıyla birlikte bacaları tüten fırınlarda pişirilen ekmekler soflardaki yerini almayı sürdürüyor.
İlçeye 25 kilometre mesafedeki 10 haneli, 30 nüfuslu köyde ağır kış koşulları ve yol sorunları nedeniyle genç nüfus kalmadı. Gençler evlenip eş ve çocuklarıyla birlikte iş için metropol kentlere göç ederken ata-dede diyarı memleketini terk etmeyen yaşlılar kendi başlarına kaldı. Köydeki arazilerini korumak, hayvancılığı yürütmek ve gurbetteki yakınlarına burada üretilen ürünleri göndermek için köylerine sahip çıkan yaşlılar günlük yaşamlarını bu şekilde sürdürüyor.
Eskiden her evin bir tandır damı bulunurken şimdilerde ise kullanılmaz hale geldi. Tandırların üzeri kapatıldı ve hemen yanına mini fırınlar yapıldı. Bel ağrısı ve yaşlılık nedeniyle tandıra eğilemez duruma gelen yaşlılar bu fırınlarda ekmek pişirmeyi sürdürüyor.
51 yaşındaki Himaye Göker de soğuk hava ve karla kaplı köyünde ağır işlerde yorulan eş ve çocuklarına sıcak ekmek pişirmekle meşgul oluyor. Göker, “Köyde yaşlılar kendi başımıza kaldık. Memleketimizi seviyoruz. Buranın havası bile burada yaşamaya değer. Evlatlarımızın canı sağ olsun. Onlar kimseye muhtaç olmasınlar bizler burada geçimimizi sürdürüyoruz. Allah devletimize zeval vermesin. Bizlere sahip çıkıyor ve her türlü desteği de veriyor. Biz bu pişirdiğimiz ekmeklerden gurbetteki evlatlarımıza bile gönderiyoruz.” dedi.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – BEDİR ALTUNOK (ÖZEL HABER)


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber