sanalbasin.com üyesidir

TRT Göle festivalini Canlı yayınlayacak

31 Mayıs 2012
0 Haber Yorum

TRT Göle festivalini Canlı yayınlayacak
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

TRT Göle festivalini Canlı yayınlayacak
 
17. Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali Komiteler Genel Başkanı Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Sn. Orhan Atalay ve 16. Festival Ağası Gazeteci Mustafa Küpeli TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’i Makamında ziyaret ederek festivale davet ettiler.
 
Türkiye’de yapılan etkinlikleri haber yaparak yayınladıklarını söyleyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin; “Patenti alınmış kurumsal bir kimlikle yapılacak 17. Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivaline gereken yayın desteğini vereceğiz” dedi.
 
Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Sn. Orhan Atalay TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e Festival konusunda geniş bilgiler verdi.Atalat, “Festival için bir sanatçı talep ediyoruz. Festivalimize bu desteği sunar mısınız?
 
İbrahim Şahin:“Tabi ki de neden olmasın siz belediye veya valilik olarak yazılı bir şekilde başvurursanız biz gerekeni yaparız” dedi.
 
Kars Arpaçay Eski Kaymakamı TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ziyarette Arpaçay’daki anılarını anlatırken,serpme torla balık tuttuklarını sonra da burgul pilavıve balık yemeğini anlatırken iştahımız açıldı.
 
Karslıların tırpan ve serpme tor attıkları için bel fıtığı olmadıkları söyleyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, her kelimesinde bölge insanın hürmetinden bahsetmeden geçmedi.
 
Ziyarette sorularımız yanıtlayan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin; “Pof. Dr.Sn. Orhan Atalay’ın Festivalin Komiteler Genel Başkanı olması ve bu işin başında olması bu festivali doğru adrese götürecektir” dedi.
 
M. Küpeli: Anladığımız kadarıyla Arpaçay’daki anılarınızı hiç unutmamışsınız. Bize görev yaptığınız yılları anlatır mısınız?
 
İbrahim Şahin:1992-94 yıllarında özelikle terörün zirve yaptığı yıllarda Arpaçay Kaymakamı olarak görev yapıyordum. Kars-Arpaçay ve Ardahan halkı vatanını, milletini seven bir bölgedir. Hiçbir zaman teröre dahil olmadılar. Özellikle Digor bölgesi sıkıntılıydı. Ama biz her şeye rağmen rahattık. O sıkıntılı günleri rahat bir şekilde atlattık.
 
Yine o yıllarda Ermenistan’ın da bağımsızlığını ilan ettiği bir dönemdi. Tabi sınır tel örgülerini de Sovyetler yaptırdığından dolayı söktürmüşlerdi. Her anlamda bir gerginlik de vardı. Ama çok şükür hiçbir olumsuzluk yaşamadık iki yıl boyunca. Rahat bir görev yaptım. Ama bölge halkıyla hala dostluklarımız devam eder. 
 
Arpaçay’da en çokta andığım, özlediğim Çıldır Gölü’nden çıkardığımız ve sonrada bulgur pilavıyla beraber yediğimiz sazan balığıdır. Hele Kars’ın kaz eti yenildikçe yeniliyor. Sağ olsun Kars Milletvekili Ahmet Aslan Bey bizi bu konuda mağdur etmiyor. Har yıl kaz eti getiriyor.
 
M. KÜPELİ: KARS’IN KAZINI VE KAŞARINI NASIL BULDUNUZ?
İ. Şahin: Yöresel yiyeceklerle ilgili olarak her yörenin bir yemeği var. Ama Kars’ın da balı, kaşarı meşhurdur. İki tarzda Kaşar vardır.İnsanlar bilir, biri yeni kaşarı, biri eski kaşardır. Bazı uyanık tüccarlar eski kaşarı Kars Kaşarı olarak satıyorlar. Aslında ikisi birbirinden farklı, tatları da birbirinden farklıdır.
 
KARS KAZI YEMENİN DE LEZZETİ BİR BAŞKANDIR.
Tabi iki Kars kazı vardır. 29 Ekimde kazları keserler, tuzlarlar ve saklarlar. Birde taze taze kesileni vardır.Tabi ben taze kesilmişi daha çok tercih ederim. Güzel memleket oralar. Ben özellikle balık tutmasını orada öğrendim. Hanımı çocuğu alırdık hemen mesai bitince Çaya gider serpme atardık ve o gün yiyeceğimiz kadar balığı yakalardık. Serpme attığımız içinde bel fıtığı olmuyoruz. Çünkü serpme bel kaslarını güçlendirdiği için fıtık tehlikesinden koruyor insanı. Gürbüz Küpeli- Yaşar Doğukara- Yasin Demirci
(SA-BA-S) KARS (KHA)


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber