Susuz’da domuz sürüsü

19 Mart 2014
0 Haber Yorum

Susuz’da domuz sürüsü

Kars’ın Susuz ilçesi mevkiinde görülen domuz sürüsü bölgede yaban hayatının varlığının gün geçtikçe daha da arttığını gösterdi.
Koca koca dişleri olan domuzlar dişleri ile toprakları sürerek toprağın havalanmasını sağlamaları ile bilinmekte. Bu sayede yere düşen tohumlar toprağa daha iyi karışmakta ve bir sonraki sene daha verimli bitkilerin çıkmasına sebep olmakta. Ayrıca domuzları diğer hayvanlar yiyerek da karınlarını doyurmakta.
Özellikle ekili alanlara verdikleri zarardan ötürü bölgede pek de istenmeyen domuzların tarlalarda nöbet tutularak öldürüldükleri de bir gerçek.
Yararı ve zararıyla da olsa yaban hayatının korunması noktasında çalışmaların da yapıldığı bölgede zaman zaman domuzlara sürüler halinde rastlamak da mümkün. Özellikle de Göle ormanlarında görülebilen domuzlara bu sabah (18 Mart 2014) saat 05.30 sıralarında Kars/Susuz-Göle yol ayrımında Susuz İncesi YİBO bölgesinde rastlandı.
Sayıları 30’u bulan domuz sürüsü Kars Kafkas Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Özkan Arslan’ın objektifine rastladı. Susuz İncesi YİBO istikametinden karayolunu gerek Göle istikametine doğu giden domuz sürüsü bir süre sonra gözerden kayboldu.
(BA-BA-S) GAZİ KARS / SUSUZ (KHA)


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber