Susuz’da Anaokulu Şenlikleri

06 Haziran 2012
0 Haber Yorum

Susuz’da Anaokulu Şenlikleri

Susuz’da Anaokulu Şenlikleri
 
-EĞİTİMİN SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE KURULMASINDA VE BAŞARI SAĞLANMASINDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ROLÜ, BİLİMSEL OLARAK DA KANITLANMIŞTIR
 
Kars’ın Susuz ilçesi ve köylerinden 21 Okuldan 270 anasınıfı ve anaokulunun katıldığı ‘Anaokulu Şenlikleri’ düzenlendi.
 
Şenliklerde konuşan Susuz Kaymakamı Vedat Yılmaz okul öncesi eğitimin öneminde değinerek “Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve başarı sağlanmasında okul öncesi eğitimin rolü, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.” Dedi.
 
Susuz Bağımsız Anaokulu koordinatörlüğünde düzenlenen özellikle köy okullarındaki minik yüreklerin, becerilerini ve kazanımlarını ortaya koyduğu ve anneleriyle buluştuğu şenlikte, 3 palyaço ile birlikte çocuk şarkıları eşliğinde 21 anasınıfı ve Anaokulunun öğrencileri ilçe merkezinde kortej yürüyüşü yaptılar.
 
Şenlik alanına 5 okulda yapılan etkinliklerin yer aldığı stantlar kuruldu. Beğeniyle izlenen Şenlik boyunca minik yürekler birbirinden güzel gösteriler sundular. Şenlik süresince öğrencilerin güneşten etkilenmemesi için Susuz Kaymakamlığı tarafından özel şapkalar dağıtıldı. Şenlik sonunda köyden gelen çocuklar hep birlikte öğlen yemeği yediler. Birincisi düzenlenen ve 21 Okuldan 270 öğrencinin katıldığı şenlikte bütün öğrencilere çeşitli oyuncaklar hediye edildi. Öğrencilere hediyelerini veren Susuz Kaymakamı Vedat Yılmaz, Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve başarı sağlanmasında okul öncesi eğitimin rolü bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi. 
 
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM, ÇOCUKLARDA ÖĞRENMEYE İLGİ UYANDIRIR, ÇOCUĞUN VAR OLAN YETENEKLERİNİ GÖRÜNÜR KILAR.
Okul öncesi eğitim süresince çocukların ilköğretime hazırlandığını ve paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrendiklerinde dikkat çeken Yılmaz, “Okul öncesi eğitimin amacı; çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak, çocuğun var olan yeteneklerini görünür kılmaktır. Ana kucağındaki yoğun ilgiden sonra; anaokulu, çocuk için dünyaya açılan yeni bir penceredir. Bu yıllarda alacakları eğitim onları yetişkinlik yıllarında da doğrudan etkileyecektir. Amacımız tüm çocuklara kaliteli ortamlarda hayata hazırlamaktır. Eğitim, öğrenci – öğretmen – veli işbirliği ile gelişen bir süreçtir, bu birliktelik ne kadar bilinçli ve sağlıklı olursa çocuklarımız da o kadar sağlıklı gelişirler. ” Dedi.
 
Öğretmenler de okul öncesi eğitiminin önemine değinerek, “Anasınıfı ve anaokullarında öğrenim gören öğrencilerin doğduğu günden temel eğitime başladığı güne kadar geçen yılları kapsayan; çocukların daha sonraki yaşamında önemli rol oynayan, bedensel, psikomotor, sosyal – duygusal, zihinsel ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğinin şekillenmeye başladığı ve devamlı olarak değiştiği bir süreçtir.” Dediler.
(EZ-BA-S) KARS (KHA)
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber