KARS       IĞDIR      KAĞIZMAN      SARIKAMIŞ       SELİM      SUSUZ      AKYAKA      ARPAÇAY      DİGOR      ARDAHAN       VEFAT EDENLER   
 
Ana Sayfa > ARPAÇAY

Şeyh Şamil Arpaçay’da anıldı
19 Şubat 2013
Şeyh Şamil Arpaçay’da anıldı
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

 

“Kafkas Kartalı, Dağıstan Arslan’ı” olarak bilinen İmam Şeyh Şamil’in vefatının 142’inci yıl dönümü Kars’ın Arpaçay İlçesi’nde anıldı. Kaymakamlığın himayesinde Arpaçay Lisesi’nde, Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma etkinliğinde 1797 yılında Dağıstan’ın Gimri Köyü’nde dünyaya gelen Şeyh Şamil’in hayatı ve İslam uğruna verdiği savaşlar katılımcılara ve öğrencilere anlatıldı.
 
Arpaçay Kaymakamlığının teşvikiyle Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Bu yıl 2’incisi düzenlenen “Şeyh Şamil’i Anma” etkinliğine Arpaçay Kaymakamı Can Aksoy, Arpaçay Belediye Başkanı Enver Akkaya, Koçköy Belde Belediye Başkanı Esat Aydın, İlçe Emniyet Müdürü Barış Uyansoy, Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Karakuzu, Halk Eğitim Müdürü A. Halil Kızıltepe, Lise Müdürü, Müdür Yardımcıları ve öğrenciler katıldı.
 
Sunumunu Arpaçay Halk Eğitim Merkez Bilgisayar Öğretmeni Ümmü Tuncer’in yaptığı anma programı; İstiklal Marşının okunması, Saygı duruşu ve Şeyh Şamil’i anlatan slayt gösterisi ile devam etti. Arpaçay Halk Eğitim öğrencileri tarafından Kafkasya’ya özgü Kafkas Oyunu ile Şeyh Şamil’in savaş sırasında yansıttığı figürler katılımcılara tanıtıldı. Daha önce sadece folklor gösterisi olarak izlenen Kafkas Oyunu’nun meydana gelişi de yapılan hareketlerle teker teker anlatıldı.
 
Bu yıl 2’incisi düzenlenen Kafkasya’nın Hürriyet ve İstiklal Kahramanı İmam Şamil’in Vefatının 142. Yılında Arpaçay Kaymakamı Can Aksoy, kahramanın hatırasını yad etmek için düzenlenen programda konuşma yaptı.
 
Kaymakam Aksoy’un konuşması ardından Koçköy Belediye Başkanı Esat Aydın, İmam Şamil’in hayatından kesitleri katılımcılarla paylaştı. Esat Aydın, “Aziz Atatürk’ün irad buyurdukları veciz sözlerinde olduğu gibi “Türk Çocuğu Ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde güç ve kuvvet bulacaktır.” Sözünü hatırlatarak, “Bu gün tarihimizin Şeref Levhasında haklı yerini alan bir Abide şahsiyeti anmak üzere buradayız. İmam Şamili tam anlamıyla anlatmak haddimiz değildir. Bizim anlatacaklarımız da hepimizin ortak bildiklerimiz olup, bunları yenilemek ve hatırlamaktan ibarettir. İnsanlar bir bakıma yaşadıkları coğrafyanın karakter ve özelliklerini yansıtan canlı unsurlardır. Kafkasya’nın bu çetin coğrafyasının insanları da buna uygun olarak, dağların doruğu kadar onurlu ve dik başlı, engin vadileri kadar da yerine göre hoşgörülü ve mutedildir.” ifadelerini kullandı.
 
MASALLARA KONU OLAN KAF DAĞLARI DA BU KAHRAMAN SOYLU İNSANLARIN MESKENİDİR!
 “Masallara konu olan Kaf Dağları da bu kahraman soylu insanların meskenidir.” diyen Aydın, “Bir espirili anlatış vardır, Deniliyor ki Cenab-ı Hak insanları yaratırken artan çamur kırıntılarının serpintisi ile de Kafkas halklarını ve dillerini yaratmıştır. Bu dağ silsilesinde onlarca boy-kabile yaşamaktadır. Bütün Bunların bir ortak adı vardır Biz bunların tamamına Çerkez diyoruz: Çer- Asker- kez çoğul manasında herkes anlamında Çerkez Asker demek olan dağlılar sosyal yaşantıları, günlük hayatları devam ederken, beklenmedik anda yediden yetmişe, Kadın-Erkek, çoluk-çocuk atlanır-pusatlanır Obasını- Çadırını- Kalesini canı pahasına savunurlar. Tarih boyunca da bu böyle devam etmiştir. Timur tarafından Altın ordu Devletinin yıkılmasından sonra, Moskova çevresinde sıkışıp kalan Rus Kinezliğine gün doğmuş ve bu boşluktan yararlanan Ruslar yayılma imkanı bulmuşlardır. Kafkasların Rus yayılmasına engel olan dağlarından çok, bu dağların Kahraman evlatları Dağlılardı. Kafkasların namütenahi güzellikleri ve zenginlikleri ve daha güneye inme arzuları onları sürekli teşvik etmiştir. Bölgede gittikçe yaygınlaşan İslami Hayat, Şahı Nakşibendî Tarikat itikadı bu insanlara daha büyük bir dinamik, direnç ve müşterek mücadele ruhu vermiştir.
 
Bu Tarikatın önderi İmam Gazi Muhammed’ in Liderliğinde tam anlamı ile bir direnç oluşmuştur. İmam Gazi Muhammed’ in 1832 yılında Ruslar tarafından Şehit edilmesinden sonra iradeyi hem imam hem de komutan olarak İmam Hamzat almıştır. Ne yazık ki İmam Hamzat bir hıyanetle 1834 yılında şehit edilmiştir. Hamzat’ ın vefatından sonra 3. İmam olarak İmam Şamil hem dini Lider olarak, hem de komutan olarak mücadeleyi üslenmiştir. Onun çoğu zaman insan takadını zorlayan mucize direnişi ile Rusların Kafkas’ ya hakimiyetleri 25 yıl gecikmiştir. Bu süre içerisinde verilen mücadele uğruna hayatını feda eden kahramanlar yarında Rus Emperyal Yayılma Politikalarının gecikmesi Ruslar içinde büyük kayıp olmuş.İmam olduktan sonra Dini vecibeleri, bütün zor şartlara rağmen yerine getirirken, bir liderde olması gereken ani ve kesin karar verme, verdiği kararları tavizsiz uygulama yeteneğine sahiptir. Sistemli olarak herhangi bir askeri eğitim almadığı halde, içinde bulunduğu şartlar, hakim olduğu dağların ve doğal yapının gerektirdiği bütün savunma, taarruz hareketlerini zamana ve zemine uygun olarak suretle hayata geçirebilmiştir. Ahılgoh-Dargo ve doğduğu Gimri Köyü kalelerini en uygun şekilde kullanmıştır.” şeklinde konuştu.
 
RUSLAR ORMANLARI ACIMASIZCA YAKTILAR!
Geçmiş dönemden tarih bilgilerini aktaran Koçköy Belediye Başkanı “Çeçen Ormanları az bir naib kuvvetle Rus Ordularına kan kusturmuştur. Seçme generallerin azline sebep olmuştur. Bir grup savaşçı Rus ordusu önünden kaçıyor taktiği ile sık ormanlık alana çekmekle onları takip eden Rus orduları ormanın derinliklerine girince, ağaçlarda kamufle olmuş Dağlıların kılıç ve tek ateşli tüfekleri karşısında şaşkına dönüp erimişlerdir. En sonunda Ruslar bu ormanları vahşice ve acımasızca ateşe vermişlerdir. Bu ormanların yakılmaması için Çar nezdinde Mektup yazan Alman Botanik Bilgin Prof. Rabırt KOH ne yazık ki doğal varlığın yakılmasına engel olamamıştır. Bu Alman bilgininin 1834 yılında Tuna Yolu ile Karadeniz, Zigana Yolu - Doğubeyazıt ziyareti Aras vadisi ile Kars’a geldiği Kars Mutasarrıfının misafiri olduğu Kale içi Mahallesinde eşraftan bir zatın evinde misafir edildiği, kendisine tahsis edilen adamlar, at ve arabalarla Arpaçay’ın (Zarşat) Kuzey Batısında Erenler Dağı Ormanlarının 1828 yılında Ruslar tarafından kesilip Gümrü Kalesinin yapımı için taşındığı, kesilen orman alanın da yerinde görüp, Gümrü üzerinden Dağıstan’a - yakılan Çeçen ormanlarını incelemeye gitmiştir.(Bu yolculukta Gümrü öncesi Koçköyü’ nde kalmıştır.) Ahılgoh Kalesinde zor biranda düşmana yakalanmak ya da öldürülmek noktasında herkesi dehşete düşüren bir hareketle yanında bulunan oğlunu sırtına bağlayarak uçurumlardan atlaması ile olağanüstü bir mucize yaratmıştır. (Bu olay bize Celaleddin Harezm şah’ın Cengiz Han’ın Orduları tarafından takip edilirken - Gerek Komutanların ve kendisinin eş ve kızların Moğolların eline düşmemeleri için Sind Nehrine kendilerini atmalarını emretmiş, kendisini de atının gözlerini bağlayarak atını mahmuzlayıp yüksek bir uçurumdan nehre süzülerek uçtuğunu gören Moğol askerleri oklarına davrandığında Cengiz Han: ‘Durun, böyle bir yiğide ok atılmaz, ancak alkışlanır Allah her babaya böyle bir yiğit nasip etmez’ diyerek okçularına engel olmuştur. İmam Şamil’e böyle bir tabloda Ruslar bu fırsatı tanırlar mıydı bilinmez. Onlar için İmam Şamil’in öldürülmesi ancak zaferleri olurdu.” bilgilerini paylaştı.
 
ŞEYH ŞAMİL’İN YARALANMASI!
İmam Şamil’in yaralanması ve sonuçlarını anlatan Başkan Aydın; “Ruslar uzun tüfekleri ve yine, tüfeğe takılı uzun süngüleri, belki de bir korku psikoloji sonucu olarak böyle hazırlanmıştır. Yakın mesafede kendisine saplanan süngü ve tüfeğe uzunluğu nedeniyle hasmını kılıç mesafesine çekmek için, yakaladığı tüfeği bir eliyle kendisine daha yaklaştırırken süngü sırtından çıkmış,ancak kılıç mesafesine çektiği düşmanı kılıç ile helak etmiştir. Kendisini bulan bir çoban onu baygın halde iken kimsenin göremeyeceği bir mağaraya götürüp, baygın ve takatsiz halde bırakarak, Dağıstan’ın ot ve çiçeklerinden ilaç yapan bir halk hekimini getirip Şamil’in tedavisini bu mağarada yaptırmış. Her gün sürüsünü buraya getirerek İmam Şamil’e süt içirip onu iyileşinceye kadar mağarada bakıp beslemiştir. Şamil’in ailesini de haberdar ederek ailesine ve naiblerine direnme gücü vermiştir. Sağlığına kavuşan İmam Şamil mücadeleye devam ederken Rusların her türlü propagandası yanında satın alınabilecek, zafiyette olanları düşünerek, bütün savaşçıları bir göl kenarına toplayarak, herkesin üzerinde bulunan altın ve ziynet ne varsa göle atmalarını emretmiştir.” dedi.
 
ANNESİNİN CEZASINI ÜSTLENDİ!
Savaş esnasında halk tarafından savaştan çekilmek adına hayıflanmalar olunca, Şeyh Şamil tarafından bunu söyleyenler kırbaçla cezalandırıldı. Halk ise tek çareyi Şamil’in annesinde aradı. Şamil’in annesiyle yaptığı konuşma ise tarihlere not edildi. Konuyu katılımcılara anlatan Belediye Başkanı Esat Aydın şunları söyledi; “Bir taraftan çok önemli savaşçılarını kaybetmesi, bir taraftan da bazı dağlı kabilelerin Rusların tahrik ve propagandaları ile İmam Şamil yalnız bırakılması üzerine, Şamil’e açıktan söylemeye cesaret edemeyenler; Annesini kıramayacağını bildikleri için Anneye, “İmam’ın savaştan vazgeçmesini, Ruslarla anlaşması yolunda telkin ederek, Anneyi Şamil’e gönderirler. Annesinin teklifi karşısında İmam Çadırına çekilir, ortalık sessizliğe gömülmüştür. Bir müddet sonra Şamil çadırdan çıkmış ve Annesine: “Benim Annem teklifin beni Cihattan vazgeçirmek olduğu için cezası 100 sopadır. Ancak bunu sana uygulayamam. Oğlun olarak bu cezayı ben üstleniyorum.” Sırtını açar ve çağırdığı bir savaşçıya; “yüz kırbacı bütün gücünle vuracaksın, zafiyet gösterirsen aynı cezayı sana uygularım” demiştir. Şamil’in sırtına kırbaçlar şakladıkça bu dehşeti seyreden Şahı Nakşibendi müritleri bu tablo karşısında halka halka olup gözyaşları içerisinde aleni zikir halkası oluşturup dönmeye başlamışlardır.”
 
ŞEYH ŞAMİL’İN VE MEVLANA’NIN FOLKLORİK GÖSTERİLERİ ALKIŞLANMAMALI!
“Şeyh Şamil’in yaşam savaş stratejilerinin değiştirilerek folklorik oyuna dönüştürülen bu inanç - itikad, itaat ve disiplin tablosu folklorik bir gösteri olarak sulandırılmıştır. Mevlana Hazretlerinin SEMA-ı zikri bir ibadet olduğu halde ne yazık ki folklorik-turizm etkinliğine dönüştürülmüştür.” şeklinde konuşan Esat Aydın, “ESARETİ: 6 Eylül 1859 tarihinde Videno Kalesinin düşmesi ile, yanında oğulları Muhammed Şefi ve General Gazi Muhammed ve ailesi ile Ruslara esir düşmüştür. Önce Petersburg’ a götürülmüş. Burada bir müddet esaret hayatı yaşayan İmam Şamil’i Çar büyük bir saygı ve hürmetle karşılamıştır.( Esareti sırasında Çar, İmam Şamil’ e silah fabrikalarını gezdirmiş. O günün teknik şartlarında üretilen Rus ağır silahlarını gören Şamil kendilerinin kullandığı ağızdan dolma tek atışlı tüfekleri düşünerek “yenilgimin sebebini anladım” der. İkram sofrasında Çar ona
 
Sizi sarayımda misafir etmekten çok mutluyum der;
Şamil’ in ona cevabı tamda şamilcedir. “Bende sizi Dağıstan’da Çadırımda misafir edip, bulgur pilavı ve Dağıstan balı ikram etseydim daha çok mutlu olurdum” diyerek vakur ve anlamlı bir cevap vermiştir. Esaret günlerinde; kilisede namaz kılarken, yakınları kilisedeki Hz. İsa ve Meryem Ana tablolarının üzerini kapatmak istemeleri üzerine “Kapatmayın, öyle kalsın Allah rızası için ibadetimizi hangi şartlarda yaptığımıza o resimler de şahit olsunlar” diyerek Rıza-ı Allah için intizarda bulunmuştur.”
 
HAÇ ZİYARETİ VE VEFATI!
“Samimi arz ve dileği Haç ziyaretini yapıp, Resulullaha komşu olmak ebedi duası olmuştur.
Haç ziyareti için Çar’dan izin istemiş. Çar bu isteğini, oğlu Muhammed Şefi’ yi rehin tutarak müsaade etmiştir. Yakınları ve Aile efradı ile İstanbul’a gelen İmam Şamili Osmanlı Padişahı Sultan Aziz bizzat karşılamış, büyük hürmet göstermiş, yaptığı kahramanlık ve Cihat için kutlamış istirahatını sağlamış Hacca gitme isteği ile ilgili bütün talepleri karşılamıştır.
 
Tüm aile efradı ile 1870 yılında Haç Ziyaretinde bulunmuştur. Bu arada yılların verdiği fiziki ve ruhi çöküntü kendisini yıprattığı gibi muzdarip olduğu böbrek rahatsızlığı son haddini bulmuştur. Duası kabul olup, Mart 1871 yılında Medine’de vefat etmiştir. Mübarek Naaşını Medine’de bulunan Muhammed Rifai Hazretleri yıkamış, ve defnetmiştir. Kabirleri Hz. Muhammed’in Makamı Şerifleri yakınında olup, Naaşını yıkarken Muhammet Rifai Hazretleri vücudunda 19 adet yara izi saydığını, bunu kabir taşına da böyle yazdırdığı. Ancak daha sonra Suudi Vahhabilerince Kabir İşaretleri yok edildiğinden İmam Şamilin Kabirleri de belirsizleşmiştir. 1797 yılında Dağıstan’ın Gimri köyünde, bir Kartal yuvasını andıran bu köyde doğan İmam Şamil, İman, İnanç ve Kahramanlık örneği abide bir şahsiyet olmuştur.
 
Bu unutulmaz özdeyiş vardır. “Sağları ölüler İdare ederler. O ölüler ki hayat düsturları, örnek hayatları rehber edinilirse, bu erdemi gösterenlerin yolları ve ufukları açık, İstikballeri ve gelecekleri kaygısız ve tasasız olur. Aksi halde ağaçtan düşen yaprak gibi savrulup gitmek ve yık olmak iflah olmaz kader olur.” İmam Şamilin oğlu General Gazi Muhammed ve 93 Harbi ( 1877) Başgedikler Meydan Muharebesi 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında Müşir Gazi Ahmet Muhtar Paşa Komutasında Kafkas Cephesinde İmam Şamil’in oğlu General Gazi Muhammed’ in Kars Tarihinde özel bir yeri olduğunu da unutmamalıyız. Muhammed Arif Beyin Başımıza gelenler ve Gazi Ahmet Muhtarın Sergüzeşti Hayatım Cild-i-Sanisinde genişçe anlatıldığı üzere, Başgedikler Kızıltepe Muharebelerinde Meşhur Mihrali Bey - Cemedanlı Ahmet Bey ile birlikte İmam Şamil’in oğlu Gazi Muhammed Rus ordusuna en büyük yenilgiyi yaşatmıştır. Ancak Alacadağ ve Yahniler Muharebelerinden sonra istenilen yardım, iaşe ve lojistik desteğinin gelmemesi, buna mukabil Rusların sürekli takviye alarak güçlenmesi sonucu Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Kars Kale Savunmasını bir miktar kuvvetle Hüseyin Hami Paşa’ya bırakarak büyük bir çekilme stratejisi ile Erzurum’a çekilmiştir.
 
General Gazi Muhammed daha sonra Medine’ye dönmüş, O da Babası gibi Medine de vefat etmişti. General Gazi Muhammed’in kayınbiraderi Dağıstanlı Mehmet Fazıl paşa 40 yıla yakın Bağdat’ ta Komutan ve Mutasarrıf olarak bulunmuştu. 93 harbine enişte-kayın beraber katılmışlardır. Mehmet Fazıl Paşa 1914 yılında Sarıkamış harekatına da katılmış, Horasan’da Enver Paşa ile de karşılaşmışlardır. Mehmet Fazıl Paşa 1918 Irak Cephesinde Kazım Karabekir Paşa ile beraber bulunmuş. Kutuemare savaşında şehit olmuştu. Ağır yaralı halinde söylediği şu sözü de meşhurdur ‘‘Zafere zekat yaraşır Zafer olacaksa ben zekat olmaya hazırım’’
 
BİR KAHRAMANIN HAYATI!
Mehmet Fazıl Paşa’ nın kızı Hadduç Fazıl Dağıstanlının yazdığı Bir Kahramanın Hayatı önemli bir kaynaktır. Tarık Mümtaz Göztepe’ nin kronolojik tarihiyle hazırladığı Şeyh Şamil kitabı ve Murat Sertoğlunun romanlaştırarak yazdığı Şeyh Şamil eserleri önemli kaynaklardır. İmam Şamili- Bütün Hürriyet ve Vatan Şehitlerini, Gazi Mustafa Kemal ve Silah arkadaşlarını, Tüm Şehitlerimizi saygıyla-Rahmetle anıyoruz.
 
Şeyh Şamil’in torunu (Kamil Paşa’nın Oğlu) Sait Şamil Paşa’nın anlattıkları:
“Kars Eski Senatörü Merhum Muzaffer Şamiloğlu’nun Hac ziyaretinde tanışıp, sohbet ettiği, Şeyh Şamil’ in torunu (Kamil Paşa’nın Oğlu) Sait Şamil Paşa’nın anlattıkları: Babamdan (Kamil Paşa) dinlediğim İmam Şamil; Kafkasya mücadelesinde Terek Yaylasında yaşayan Karakalpak Türklerinden çok yardım gördük dediğini. Ruslar bunun intikamı olarak Karakalpak Türklerinin çocuklarını bir araya toplayıp, atlarının ayakları altında çiğneterek öldürdüklerini anlatmıştır.1918 yılında, Bolşevik İhtilali ile Kafkasya’da Hürriyet-İstiklal hareketi başladığında Dağıstanlılar kurtuluş mücadelesi için İmam Şamil’ in küçük oğlu Kamil Paşa’yı başlarına geçmek için Dağıstan’ a davet etmişler ancak Kamil Paşa yaşlı olduğundan, 18 yaşındaki oğlu Sait Paşa’yı göndermiştir. Mustafa Kemal, Türkiye doğumlu Kafkaslardan oluşturduğu gönüllüleri bu harekâta görevlendirmiştir. Türk Tarih Kurumu yayınları arasından çıkan Mustafa Mutmay’ ın Kafkasya Harekâtımız adlı eseri önemli kaynaktır.”
 
Anma programının ardından konuşan öğrenciler, Şeyh Şamil’in ne kadar büyük bir lider olduğunu bu sayede daha iyi anladıklarını belirterek, “Biz Şeyh Şamil gibi büyüklerimizin nasıl yaşadığını öğrenmiş olduk. Hakkında bilmediğimiz birçok şeyi şimdi öğrenmiş olduk ve onun hayatını öğrendiğimiz için çok mutluyuz. Bu programı düzenleyerek bize atalarımızı anlatan herkese teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştular.
(UA-BA-S) GAZİ KARS / ARPAÇAY (KHA) – BEDİR ALTUNOK - UĞUR AYDIN (ÖZEL HABER)


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARPAÇAY Haberleri

Başlık Tarih
 
Arpaçay'da büyükbaş hayvan kaçakçılarına operasyon30 Mayıs 2018
Arpaçay Kaymakamı Koç, iftar yemeğinde Mehmetçikle bir araya geldi24 Mayıs 2018
Arpaçay Koçköy Göleti İnşaatında çalışmalar devam ediyor02 Mayıs 2018
Arpaçay'da 2 farklı kaza: 6 yaralı30 Nisan 2018
Arpaçay'da Yayla sorunu Valiliğe taşındı30 Nisan 2018
Arpaçay'da kaçak silah satan 2 kişi yakalandı20 Nisan 2018
Arpaçaylılardan Mehmetçiklere canlı koyun desteği23 Mart 2018
Vali Doğan muhtarlarla buluştu01 Mart 2018
Kars Valisi Doğan, “Arapça Dil Sınıfı”nın açılışını gerçekleştirdi16 Şubat 2018
Altay, Beyribey'i ziyaret etti08 Şubat 2018
Kars’ta gezi öğrencileri mahsur kaldı01 Şubat 2018
Vali Doğan, Sevgi Evi Çocuklarıyla Arpaçay Kütük Evde Bir Araya Geldi13 Ocak 2018
Arpaçay Çıldır yolunda kar engeli30 Kasım 2017
Kars’ta Trafik Kazası: 2 Ölü, 4 Yaralı06 Ağustos 2017
Arpaçay'da Trafik Kazası: 3 Yaralı23 Temmuz 2017
Arpaçay'da 12 Bin Adet Kenevir Ele Geçirildi19 Temmuz 2017
Araç, koyun sürüsüne daldı20 Mayıs 2017
Kars’ta Trafik Kazası: Bir Kişi Hayatını Kaybetti24 Nisan 2017
Kars Arpaçay’dan Bakan Arslan’a “EVET” selamı31 Mart 2017
Arpaçay Belediyesi’nin Karla Mücadelesi03 Şubat 2017
Kars’ta Tipiden Kapanan Yolda Araçlar Yolda Kaldı03 Şubat 2017
Arpaçay Bir Ev Tamamen Yandı31 Ocak 2017
Arpaçay Çıldır yolu kar dolu29 Ocak 2017
Arpaçay’da çıkan kavgada 13 kişi yaralandı17 Ocak 2017
Kaymakam Onur Şatıroğlu Arpaçay'da Görevine Başladı04 Ocak 2017
2017'de Utandıran Tablo...03 Ocak 2017
Başkan Altay’ın esnaf ziyaretleri29 Aralık 2016
Arpaçay’da gece-gündüz kar temizliği27 Aralık 2016
Kars’ta Trafik Kazası: 2 Yaralı24 Aralık 2016
Çalışmanın yaşı yok10 Aralık 2016
Sorunlar yerinde çözülecek16 Kasım 2016
Arpaçay’da Kurtuluş’un 96. Yılı04 Kasım 2016
Arpaçay Belediyesi Bursa Büyükşehir ile kardeş oldu21 Ekim 2016
Başkan Erçetin Altay’dan eğitim kurumlarına ziyaret06 Ekim 2016
Arpaçay’da 20 Ton Ot Yanarak Kül Oldu05 Ekim 2016
Arpaçay Kaymakamlığı ilçeyi şantiyeye çevirdi11 Temmuz 2016
ARPAÇAY’DA ÖĞRENCİLERİN SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ10 Haziran 2016
KAYMAKAM ÖĞRENCİLERLE UÇURTMA UÇURDU02 Mayıs 2016
Köyde Yangın Çıktı Ev Kül Oldu30 Nisan 2016
Kuzuların koyunlarla buluşması20 Nisan 2016
ARPAÇAY’DA YAŞLILAR ZİYARET EDİLDİ20 Nisan 2016
ARPAÇAY BELEDİYESİ’NİN ARAÇ FİLOSU GÜÇLENDİRİLDİ11 Nisan 2016
Arpaçay’da kaçak sigara ele geçirildi31 Mart 2016
İlçelerden haber turu29 Mart 2016
ARPAÇAY YBO YILDIZ KIZLAR FUTBOL’DA İL ŞAMPİYONU17 Mart 2016
Kurt sürüsü 100 koyunu telef etti13 Mart 2016
Arpaçay Gençlik Merkezi tamamlandı!01 Mart 2016
TEOG sınavında başarılı olan öğrencilere kayak gezisi24 Şubat 2016
Karslı şehidin vasiyeti yürekleri burktu21 Şubat 2016
Karslı Astsubay Doğukan Tazegül şehit oldu21 Şubat 2016
Arpaçay 3 Kasım YBO’dan bir başarı daha20 Şubat 2016
‘Birlikte Okuyoruz’ Projesi devam ediyor17 Şubat 2016
Arpaçay’da SERKA Proje Tanıtımı Yapıldı17 Şubat 2016
Halk Eğitimde El Sanatları Sergilendi12 Şubat 2016
Arpaçay 3 Kasım YBO’nun gurur tablosu11 Şubat 2016
Köylülerden müthiş dayanışma örneği09 Şubat 2016
Arpaçaylılardan İstanbul’da muhteşem Dayanışma Gecesi03 Şubat 2016
Arpaçay Kaymakamı Önder’in köy ziyaretleri06 Ocak 2016
ARPAÇAY 3 KASIM YILDIZ KIZLAR VOLEYBOL İL BİRİNCİSİ29 Aralık 2015
Arpaçay’da ihtiyaçlar gideriliyor!08 Aralık 2015
Taşlıağıl’dan Hayvan Çaldılar21 Ekim 2015
Gökhan Altun: Göründüğü Gibi Değil12 Ekim 2015
Kaymakam Lokman Önder, Köy Ziyaretlerinde09 Ekim 2015
Yıllardır değişmeyen elektrik hatları vatandaşı isyan ettiriyor08 Ekim 2015
Arpaçay´da Öğretmenler Toplantısı06 Ekim 2015
Kars’ta İlköğretim Haftası açılışı01 Ekim 2015
Arpaçay Kaymakamı Lokman Önder görevine başladı13 Ağustos 2015
Arpaçay’da Toplu Sünnet Coşkusu12 Ağustos 2015
KAYMAKAM ERDEM VEDA MESAJI YAYINLADI21 Temmuz 2015
Kaymakam Faruk Erdem Arpaçay’ın fahri hemşehrisi oldu12 Temmuz 2015
Kars-Arpaçay yolundaki kazada 7 kişi yaralandı09 Temmuz 2015
Kaymakam Erdem İftarı Mehmetçikle Yaptı09 Temmuz 2015
Koçköy Grup Yolu Sıcak Asfalta Kavuşuyor08 Temmuz 2015
Yaşlılar İçin Örnek Proje Hayata Geçti08 Temmuz 2015
Arpaçay yolunda kaza: 3 yaralı06 Temmuz 2015
100 yıldır dönüyor29 Haziran 2015
Arpaçay Kaymakamın'dan Şehit ve Gazi Yakınlarıyla Anlamlı İftar26 Haziran 2015
Elektrik borcu için kaz yetiştiriyor24 Haziran 2015
Manisa’dan Arpaçay’a Dostluk Gezisi22 Haziran 2015
Aşkına özgürlük bekliyor21 Haziran 2015
Gülyüzü Köyünde TÜBİTAK Fuarı01 Haziran 2015
Tomarlı’daki Güler Ailesi’nin ölen çocuklarının otopsi raporları bekleniyor01 Haziran 2015
Tomarlı Köyü’nde acılı Güler ailesine yeni bir ev yapılacak01 Haziran 2015
Tomarlı Köyü’nde Güler Ailesiyle ilgili gelişmeler29 Mayıs 2015
Kars’ta esrarengiz ölümler26 Mayıs 2015
Kurum Amirleri Kıraç Köyünde Toplandı26 Mayıs 2015
Rusların Yol Basan’ı Katof23 Mayıs 2015
Başarılı Minikler İçin Manisa-İzmir Gezisi Düzenlendi23 Mayıs 2015
Arpaçay’da SODES Çalışmaları23 Mayıs 2015
Arpaçay’da 19 Mayıs Kutlamaları20 Mayıs 2015
Engelli Haftası Ziyaretleri14 Mayıs 2015
Arpaçay’da eğitim yatırımları05 Mayıs 2015
Fen Lisesi Kazanan Öğrencilere Bilgisayarları verildi29 Nisan 2015
Köy hizmetlerinden Memnun musunuz?28 Nisan 2015
Kaymakam Erdem’in 23 Nisan mesajı23 Nisan 2015
Aşık Şenlik, Murat Çobanoğlu ve Şeref Taşlıova Arpaçay’da Anıldı15 Nisan 2015
Arpaçay Daire Amirleri Akçakale Köyünde06 Nisan 2015
Okullara 20 Adet Bilgisayar Takviyesi06 Nisan 2015
Korucularla Koçköy Jandarma Karakolunda Yemek06 Nisan 2015
Anne Adaylarına Gebelik Eğitimleri Başladı01 Nisan 2015
Kütüphane Haftasında Kitap Hediyesi01 Nisan 2015
Arpaçay´da Bir İlk: TUBİTAK Projesi Bölge Elemelerinde29 Mart 2015
92 yaşındaki Arslan dedenin sağlıklı yaşam sırrı13 Mart 2015
Arpaçay’ın 12 Mart klibi13 Mart 2015
Yeşilay Haftası Ekinlikleri12 Mart 2015
ARPAÇAY’DA ANLAMLI GÜNDE ANLAMLI ZİYARET09 Mart 2015
“Arpaçay’da Kadın Olmak” Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı07 Mart 2015
Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı07 Mart 2015
Veli ve Okul Ziyaretleri Devam Ediyor06 Mart 2015
Evde Bakım Hizmetleri Devam Ediyor05 Mart 2015
Erçetin Altay: Hocalı’da yaşananlar tam bir vahşettir27 Şubat 2015
Arpaçay’da Kanser Hastalığı Farkındalık Çalışmaları24 Şubat 2015
Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’i Anma Programı22 Şubat 2015
Genç Yıldızlar Yine Dereceyle Döndü18 Şubat 2015
Karla Mücadele Devam Ediyor14 Şubat 2015
Meydancık köyünde at tutkusu12 Şubat 2015
Hünerli Eller Kendi İşinin Patronu Oldu31 Ocak 2015
Mesleki Kariyer Günleri Başladı23 Ocak 2015
Muharrem Yıldız Arpaçay’da Adaylık Sinyali Verdi22 Ocak 2015
İlhan Hocamızı Ebediyete Uğurladık20 Ocak 2015
Arpaçay Göldalı Köyü Derneğinden Muhteşem Gece20 Ocak 2015
Geniş Çaplı Proje Toplantısı18 Ocak 2015
Öğrenci Koçluğu Projesi15 Ocak 2015
Okullarda Tadilat Çalışmaları14 Ocak 2015
Arpaçay Söğütlü’de misafirlere tandırda kaz ikramı14 Ocak 2015
Arpaçay’da Proje Değerlendirme Toplantısı06 Ocak 2015
Gülyüzü Köyü Okuluna Sürpriz Ziyaret05 Ocak 2015
Kanser Hastası Özkaya’ya anlamlı Ziyaret30 Aralık 2014
Arpaçaylı Kurum Amirlerinden Anlamlı Ziyaret26 Aralık 2014
Arpaçay’da Mobese Faaliyete Geçti22 Aralık 2014
Arpaçay Kaymakamı sabah kahvaltısında Melik Köyü okulundaydı18 Aralık 2014
Arpaçay’da 17 köy 3 gündür karanlığa gömüldü!08 Aralık 2014
Arpaçay Kaymakamı Yeni Hastane İnşaatında İncelemede Bulundu08 Aralık 2014
Engellilere “Erdem”li ziyaret!05 Aralık 2014
Kar ve buz kazaları05 Aralık 2014
Arpaçay Kaymakamından sahada çalışan gazetecilere başarı plaketi05 Aralık 2014
2014 yılının son toplantısı Kaymakamlıkta yapıldı01 Aralık 2014
Hizmet aşkı, kar engelini aşıyor01 Aralık 2014
İstanbul’dan Arpaçay’a Eğitim desteği01 Aralık 2014
Sınır İlçelerin Kaymakamları Sınır Taburunda26 Kasım 2014
Arpaçay Belediye Başkanı Öğretmenlere karanfil dağıttı26 Kasım 2014
Arpaçay´da başlayan 24 Kasım coşkusu Kars´ta sona erdi26 Kasım 2014
Tandırlar yerini fırınlara bıraktı26 Kasım 2014
Haftanın Konusu Organ Bağışı23 Kasım 2014
Yatırım Planlama ve Değerlendirme Toplantısı19 Kasım 2014
Kar yağdı, köylerde kış telaşı yaşanıyor17 Kasım 2014
Fotoğraf Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu13 Kasım 2014
Arpaçay’ın kurtuluşu İZLE10 Kasım 2014
Arpaçay 2. Rahvan At Yarışları Türkiye Şampiyonası İZLE10 Kasım 2014
Kars Ülkü Ocakları Arpaçay’da10 Kasım 2014
Arpaçay Protokolü Aşura Gününde Meydancık Köyündeydi04 Kasım 2014
Arpaçay’da Rahvanda Saf Kan At Yarışları yapıldı03 Kasım 2014
Arpaçay Kaymakamlığının Köy Ziyaretleri27 Ekim 2014
Sigara Denetimleri Hız Kesmeden Devam Ediyor27 Ekim 2014
Ankara’da Arpaçay Rüzgarı!23 Ekim 2014
İhtiyaç Sahiplerine Kömür Dağıtımı Başladı15 Ekim 2014
Arpaçay’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yılı Etkinlikleri14 Ekim 2014
Muhtaç Vatandaşlar Yeni Evlerine Kavuşuyor13 Ekim 2014
Komşulara Bayram Ziyareti08 Ekim 2014
Melik Köyünde Kur´an Kursu Açılışı01 Ekim 2014
Öğretmenlerle Tanışma Toplantısı29 Eylül 2014
Büyükçatma´da Açılış Heyecanı26 Eylül 2014
Köylülerin dinamit kâbusu25 Eylül 2014
Kaymakamlık Komşu Aile Ziyareti24 Eylül 2014
Arpaçay Kaymakamının cirit merakı24 Eylül 2014
Kurum Amirleri Telek Köyünde Toplandı21 Eylül 2014
Arpaçay’da Kuduz Vakası17 Eylül 2014
Minik Metehan’ın Akülü Sandalye Heyecanı09 Eylül 2014
Şap Hastalığı Aşılama Kampanyası23 Ağustos 2014
Mevsimlik Tarım İşçileri Evlerine Kavuştu14 Ağustos 2014
Arpaçay Emniyetinin örnek komşuluğu14 Ağustos 2014
Arpaçay’da Engelli Ziyaretleri07 Ağustos 2014
Arpaçay’da Bayram Heyecanı29 Temmuz 2014
Arpaçay’da Ermeni mezalimine uğramış şehitler için anıt yapıldı24 Temmuz 2014
Arpaçay Belediye Başkanının talepleri21 Temmuz 2014
Bakan Eker İsrail’e lanet okudu21 Temmuz 2014
Arpaçay Emniyet Amirliği ISO’da Son Aşamaya Geldi21 Temmuz 2014
Ramazan Yardımları Devam Ediyor18 Temmuz 2014
Arpaçay İlçe Jandarma Personelinden Veda18 Temmuz 2014
Arpaçay’da Kuduz Hastalığı ile Mücadele Sürüyor13 Temmuz 2014
Arpaçaylı Muhtarlar İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi13 Temmuz 2014
Kars Valisi Günay Özdemir Arpaçay’da09 Temmuz 2014
Arpaçay Komşuluk Projesi06 Temmuz 2014
Arpaçay’da Anlamlı İftar05 Temmuz 2014
Toplum Yararına Çalışma Programı Sona Erdi02 Temmuz 2014
5. Koç ve Kültür Festivali30 Haziran 2014
Arpaçay’da sigara denetimleri30 Haziran 2014
Yeni Camii yenilendi27 Haziran 2014
Yaya Devriye Uygulaması Başladı25 Haziran 2014
5. Koç ve Kültür Festivali24 Haziran 2014
Arpaçay’ın yenilenen vakıf binası hizmete açıldı24 Haziran 2014
Turnuva Şampiyonları Ödüllerini Aldı24 Haziran 2014
Kars Günlerinde Arpaçay Rüzgarı18 Haziran 2014
Arpaçay’da Kuduz Aşılama Kampanyası10 Haziran 2014
Daha Güvenli ve Huzurlu Bir Arpaçay09 Haziran 2014
Yetenekli Miniklere Saz Hediyesi07 Haziran 2014
Arpaçaylı Minik Mucitlerin Bilim Şenliği07 Haziran 2014
Arpaçaylı Öğrencilere Gezi ödülü03 Haziran 2014
Çobanlık ve Sürü Yönetimi Kursu Arpaçay’da başlıyor03 Haziran 2014
Arpaçay’da komşuluk örneği03 Haziran 2014
Kermes Heyecanı ve Yılsonu Şenliği30 Mayıs 2014
Arpaçay’da yetkili sendika Eğitim Bir -Sen28 Mayıs 2014
Yetenekli Ellerin Resim Sergisi28 Mayıs 2014
Yılın Ebesi Arpaçay’dan26 Mayıs 2014
Gelin Tanış Olalım Polisimizi Tanıyalım23 Mayıs 2014
Arpaçay’da Komşuluk Haftası Kutlandı22 Mayıs 2014
Hünerli eller sergide buluştu21 Mayıs 2014
Devamsız Öğrencileri İkna Çabaları Sürüyor16 Mayıs 2014
Arpaçay’da Açık Kapı Günleri Başladı09 Mayıs 2014
Arpaçay’da Açık Kapı Günleri Başladı09 Mayıs 2014
Arpaçay’da Kermes Heyecanı09 Mayıs 2014
Arpaçay’da tiyatro şenliği04 Mayıs 2014
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü02 Mayıs 2014
Arpaçay Bakır İşlemeciliği TRT Haber’de27 Nisan 2014
Dönembaşı Meclis Toplantısı12 Nisan 2014
Aşık Şenlik ve Murat Çobanoğlu Arpaçay’da anıldı05 Nisan 2014
Kayıp şahsı öldürmüşler05 Nisan 2014
Arpaçay belediyesinde devir teslim04 Nisan 2014
Alibey İnce’den 5 gündür haber alınamıyor, kayıp aranıyor haberleri01 Nisan 2014
Arpaçay’da Bakırcılık Sanatı Markalaşıyor27 Mart 2014
Tepecik Köyü yangınının yaraları sarılıyor26 Mart 2014
Arpaçay’dan haber turu25 Mart 2014
Arpaçay’da Çanakkale törenleri18 Mart 2014
Kağızman’da Çanakkale Şehitleri anıldı18 Mart 2014
Arpaçay Müftülüğü’nden Sosyal ve Kültürel Programlar11 Mart 2014
“Arpaçay’da Kadın Olmak” Konulu Fotoğraf Yarışması09 Mart 2014
Erdem’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı09 Mart 2014
Arpaçay’da 8 Mart ziyaretleri09 Mart 2014
Kars’tan haber turu06 Mart 2014
Arpaçay Emniyeti uyardı: Dolandırıcılara dikkat!05 Mart 2014
Arpaçay ve Digor’dan haber turu03 Mart 2014
Arpaçay’daki yangın hakkında03 Mart 2014
Alkış’tan motivasyon semineri28 Şubat 2014
Sağlık Sevenler Derneği Arpaçay Okuma Salonunu ziyaret etti17 Şubat 2014
Arpaçaylı Öğretmenler Ağrı Dağı’nda07 Şubat 2014
Arpaçay’da huzur toplantısı01 Şubat 2014
Arpaçay’dan haber turu30 Ocak 2014
Arpaçay Göldalı Köylülerinin Kaz Gecesi27 Ocak 2014
Zorlu Enerji’den Kars Arpaçaylı çocuklara karne hediyesi27 Ocak 2014
Çiğdem Perihan Aksoy projelerini açıkladı23 Ocak 2014
Arpaçay’da Kadın Olmak fotoğraf yarışması20 Ocak 2014
Halıcılık Sanatımızı Unutturmayalım!18 Ocak 2014
Metehan’a Evinde Eğitim Hizmeti08 Ocak 2014
Protokol Üyelerinin Arpaçay Ziyareti06 Ocak 2014
DSP’li Erçelebi: Arpaçay ve Susuz’da iddialıyız26 Aralık 2013
İstanbul'da ki Arpaçay Dernekleri, Federasyonu 14 Aralık 2013
Arpaçay Merkez Camii ve Büyükçatma Kuran Kursu ibadete açıldı11 Aralık 2013
Arpaçay’ı kaya sardı!26 Kasım 2013
Arpaçay’da Cumhuriyet coşkusu29 Ekim 2013
BTK inşaatında kaza: 1 ölü, 2 yaralı22 Ekim 2013

KAĞIZMANFM CANLI DİNLE


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,


Facebook Beğen
Menü
Haber Editörü

           Ali Çelik

     0 538 37509 43

HUKUK DANIŞMANLARIMIZ :

Av:Seyfettin Kan

0 535 830 96 49
________________

Av: Kasım Yıldız          

0 532 287 84 08    
________________      

HESAP NO:İBAN:
IBAN: TR260001000343297626465001

____________ 

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ŞİFA ECZANESİ

SALI--NUR ECZANESİ

CARŞAMBA-ALTUN ECZANESİ

PERŞEMBE--ARAS ECZANESİ


CUMA---KAĞIZMAN ECZANESİ

CUMARTESİ,YASİN ECZANESİ

PAZAR--TAMER ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH