sanalbasin.com üyesidir

Selim Kaymakamlığından köylü kadınlara konforlu hizmet

28 Şubat 2014
0 Haber Yorum

Selim Kaymakamlığından köylü kadınlara konforlu hizmet
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kars’ın Selim İlçesinde hastane ve diğer işleri için köyden gelen kadınlar için gün boyu kalabilecekleri Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği kuruldu. İki ev hanımının da istihdam edildiği dernekte kadınlara hür türlü konfor düşünülmüş. Sağlık eğitimleri ve Kur’an-ı Kerimin de öğretildiği dernekte gün boyu vakit geçiren kadınlar, akşam saatlerinde köy minibüs servislerinin gelmesiyle evlerine dönüyorlar. Selim Kaymakamlığı bölgenin önemli kadın sorunlarına çözüm anlamında el atmaya devam ediyor. Kadınlar için daha önce kanser tarama aracı getirterek hizmeti ayaklarına götüren, her ay belirli aralıklarla yeni doğan bebekleri “Hoş Geldin bebek” projesiyle evlerinde ziyaret eden Kaymakam Erdinç Dolu, şimdi de Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni faaliyete geçirdi.
SELİM’DE KADINLAR İÇİN RAHAT ORTAM
Kaymakamlık tarafından hayırseverlerin katkılarıyla hizmete sokulan Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nden çorba servisinden, internet imkanına, mescidinden bebek bakım odasına kadar onlarca hizmet ücretsiz veriliyor. 
Kaymakam Erdinç Dolu, ilçe merkezi ve köylerinde bulunan kadınlara yönelik yapılan Kadın Yaşam Merkezini de sık sık ziyaret ederek kadınların memnun kalıp kalmadıklarını soruyor. Kaymakam Dolu, Kadın Yaşam Merkezinin kapısının tüm kadınlara açık olduğunu belirterek çay ikramlarının yanı sıra ücretsiz olarak sıcak çorbanın da ikram edildiğini söyledi.
Kadınlar da Kaymakam Dolu’ya teşekkür ederek böyle bir hizmet sunulmasının kendilerini çok rahatlattığını söylediler.
MAĞDURİYETLERİNİ GİDERDİK
Kaymakam Erdinç dolu, “Yaklaşık 1 buçuk yıl önce göreve başladığımda sık sık dile getirilen bir konu vardı ilçede. İlçemizin yüzde 80’i köylerde yaşıyor. Yaklaşık 20 bin vatandaşımız köylerde yaşıyor. Ve en büyük problemlerin başında köyden gelen kadınlarımızın her hangi bir amaçla köye tekrar dönene kadar 3-4 saatlik bir vakit geçiyordu köy minibüslerinin geri dönüşü. Ve bu süre içerisinde kadılarımız gerçekten mağdur oluyordu. Çünkü kalacakları, bekleyecekleri, 3–4 saatini geçirecekleri bir mekân yoktu. Ya minibüslerde, ya köylüsünün kahvesinde, dükkânında bekliyordu. Bu da beraberinde bir sürü sorunu getiriyordu.” dedi.
KADINLARIN BEKLEYİŞLERİNE SON VERDİK
Bu sorunu ortadan kaldırmak için harekete geçtiklerini belirten Dolu, “Bizde bu soruna çözüm bulmak amacıyla esnaflarımızla, hayırsever vatandaşlarımızla görüştük. Ve böyle bir mekânı yaptık. Bu mekânda oturma salonlarından mutfağına kadar, bebek bakım odasından mescidine, kütüphanesine, bilgisayar odasına kadar birçok odadan oluşan bir kadın yaşam merkezi haline getirdik. Buraya kadınlarımız geldiği zaman köy minibüslerinin dönüş zamanına kadar çayını, kahvesini içiyorlar. Televizyonunu seyrediyorlar. Ücretsiz çorba ikramımız oluyor her gün. Kendilerine bu imkânı sunuyoruz. Haftanın belli günleri sağlık grup başkanlığımızdan, doktor, hemşire arkadaşları gelip belli tema üzerinde burada bulunan kadınlarımıza eğitim veriyorlar.” diye konuştu.
SAĞLIK EKİPLERİ DE KADINLAR İÇİN SEFERBER OLDU
Kaymakam Dolu ayrıca, “Yine Cuma günleri müftülüğümüzdeki arkadaşlarımız Kuran-ı Kerim okuyor.  Böylelikle kadınlarımız hem rahatça dinlenip minibüslerinin dönüş saatini bekliyorlar, hem de gerek sağlık grup başkanlığımız gerekse müftülüğümüz bilgilendirme toplantıları yapıyor.” şeklinde konuştu.
KAYMAKAM’A TEŞEKKÜR
Bayburt köyünden gelen Telli Aybilek, “Bizler bu dernek kurulmadan önce ilçeye geldiğimizde araya yerlerde beklerdik. Bugün bu merkezi biz kadınların hizmetine açtıkları için çok teşekkür ederiz. Burası çok güzel imkanlar ve rahatlıklar sunuyor. Bende ilk defa burayı gördüm ve köye gittiğimde herkese buranın imkanlarını ve güzelliklerini anlatacağım. Böyle bir hayırlı hizmeti bize sunan Kaymakamımıza ve hayırsever işadamımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Buraya geliyoruz, çayımızı, çorbamızı içiyoruz ve her şey ücretsiz. Oldukça da rahat ve sıcak bir ortam. Burada oturuyoruz ve araçlarımız köye giderken gelip bizi buradan alıyorlar. Bayanlar burada oturup beklerken erkeklerimizde dışarıda işlerini güçlerini görüyorlar, alış verişlerini yapıyorlar sonra da gelip buradan eşlerini alıyorlar. Oturma salonumuz var, bebekli kadınlar için bebeklerine bakacakları onları emzirebilecekleri odalar var. Namaz kılan için mescit var, bilgisayarda işlerini takip etmek isteyenler için bilgisayar odası var, kitap okumak isteyenler için kütüphane bile var. Bütün hizleri çok güzel ve bizlerle güzel ilgileniyorlar. Allah hayırları kabul etsin.” dedi.
SICAK ÇORBA İKRAMI
Yanlızçam köyünden ilçede kurulan pazara eşiyle birlikte gelen Sevgül Eksen de, “Sayın Kaymakamımıza bize böyle bir imkan sundukları için çok teşekkür ediyoruz. Çorbamızı ve çayımızı içiyoruz. Yerimiz sıcak, ısınıyoruz. Arabamız gelene kadar burada oturup dinleniyoruz, sohbet ediyoruz, yeni arkadaşlıklar ediniyoruz. Aramız gelip bizi aldıktan sonra da köyümüze gidiyoruz. Burada görevli bayanlar bizlerle güzel ilgileniyorlar ve hizmetlerimizde bulunuyorlar. Önceleri ilçeye geldiğimiz zaman köye gideceğimiz saate kadar dükkanlarda oturuyorduk, kahvehanelerin önünde, erkeklerin içinde sandalyelerde oturuyorduk. Çok zorluklar çekiyorduk. Şimdi ise her şey kolay ve çok rahatız. Burası hizmete sokulmadan önce ne yapacağımızı bile şaşırıyorduk. Akraban bile olsa ‘evi acaba müsait mi?’ diye düşünüyorduk. Şimdi ise rahatlıkla kendi evimiz gibi gelip gideceğimiz mekanımız var. Burası bizler için bulunmaz bir yer. Kaymakamımız bile köyümüzde de ev yaptı. 25 yıldır evimiz yoktu şimdi köyümüzde bir evimiz bile var. Bu yaşta ev sahibi olduk ve çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.
ARTIK RAHATIZ
Söğütlü köyünden kontrolleri için Sağlık Ocağına gelen Cemre Kızılkaya ise, “Doktora gelmiştim. Sonra köye gitmek için bekliyordum. Bana burada böyle bir şey açıldığını söylediler. Bende geldim ve baktım evimizden bile güzel bir ortam. Oldukça sıcak ve dinlendirici. Bende burada oturup hem namazımı kılıyorum hem de dinleniyorum. Allah burayı hizmete sokan Kaymakam Bey ve işadamından razı olsun. Onların babalarına rahmet olsun. Çünkü önceden ilçeye geldiğimizde tanıdıklarımızın bakkal dükkanlarında oturuyorduk. İnsan ne kadar da tanıdığı olsa, müşteriler geliyordu, kalabalık oluyordu ve rahat edemiyorduk. Çok oturduğumuz için ayaklarımız ağrıyordu, rahat olamıyorduk, kadın olduğumuz için dışarı çıkıp gezemiyorduk, hava bile alamıyorduk. Şimdi burada rahatız. Burası aileler için çok güzel bir ortam. Bugüne kadar çok çektik ama bundan sonra rahatız. Allah herkese de böyle hayırlı hizmetler nasip etsin, can sağlığı, sıhhat ve mutluluk versin.
İŞ IMKANI KADINLARI SEVİNDİRDİ
Merkezde çalışan İŞKUR işçilerinden ev hanımı Sevcan Seden Demirbaş, “Kendim ev hanımıydım. 3 aydır burada çalışıyorum. Benim için çok iyi oldu. Hem rahat, hem hizmet etme şansını elde ediyoruz hem de evimize ekmek götürebiliyoruz. Ortam sıcak ve bayanlarla iç içeyiz. Tanışıp kaynaşıyoruz.” dedi.
İŞKUR işçilerinden ev hanımı Çiğden Akbaba da, “Arkadaşımla birlikte 3 aydır burada çalışıyorum ve çok mutluyum. Bizler için burası iyi bir iş imkanı oldu. Şimdi hem sigortamız var ve hem de maaş alıp evimize katkıda bulunuyoruz. Bu iş vesilesiyle ilk defa çalışma imkanı buldum bunun için de ayrıca mutluyum. Buraya gelen kadınları ağırlamak ve onlara hizmet etmekten de son derece mutluyuz. Onlara çay ve çorba hazırlıyoruz. Sorunlarıyla ilgileniyoruz, işlerinde yardımcı oluyoruz.” diye konuştu.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – BEDİR ALTUNOK (ÖZEL HABER)


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber