Sarıkamış’ta Demokrasi Meydanı açıldı

14 Ekim 2016
0 Haber Yorum

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası vatandaşların toplandığı ve yaklaşık 2 ay süreyle nöbet tuttuğu meydanın ismi Demokrasi Meydanı olarak değiştirildi. Demokrasi Meydanı’nın açılışı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapıldı.


Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası vatandaşların toplandığı ve yaklaşık 2 ay süreyle nöbet tuttuğu meydanın ismi Demokrasi Meydanı olarak değiştirildi. Demokrasi Meydanı’nın açılışı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapıldı.

5 bin metrekare üzerine kurulu, ortada 9 metre yüksekliğinde ay yıldız ışıklı direk ve etrafında 10 adet demokrasi şehitleri anısına dikilmiş ağaç, 54 adet rengarenk fıskiyeli havuz ve etrafında 8 adet demokrasi şehitlerinin isminin yazıldığı ahşap tabya bulunan Demokrasi Meydanı, yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olurken, bu bedelin 600 bin TL’si Beykoz Belediyesi tarafından karşılandı.

Açılışa, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, Vali Rahmi Doğan, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Belediye Başkanı Göksal Toksoy, İl Başkan Adem Çalkın, Genel Müdürler, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kars Sarıkamış Belediyesi ile İstanbul Beykoz Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa yaptırdığı Demokrasi Meydanı’nın açılışında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, Kars Valisi Rahmi Doğan, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy birer konuşma gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasında Demokrasi Meydanı’nın yapılışında İstanbul Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve ekibinin büyük desteği olduğunu ve kendilerine Sarıkamış adına teşekkürlerini sunduğunu belirten Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, “Sarıkamış halkı 15 Temmuz’da büyük bir direnç gösterdi ve ülkemiz genelinde olduğu gibi darbe teşebbüsü başarısız hale getirilmiştir. Allah herkesten razı olsun.” dedi.

Ardından bir konuşma gerçekleştiren AK Parti Kars Milletvekili Dr. Yusuf Selahattin Beyribey de; “İşte Karslı ecdadından gördüğü gibi devletin ne demek olduğunu bilen bir millet olarak tankların önüne yattı, karşısında durdu, üstüne çıktı ve bayrağını bölücülere teslim etmedi.” İfadelerine yer verdi.

Kars Valisi Rahmi Doğan ise konuşmasında 15 Temmuz gecesi Sarıkamış’ta yaşanan bir olayı paylaşarak, 15 Temmuz’un Sarıkamış kahramanlarından sadece bir tanesi nezdinde tüm Sarıkamış halkına teşekkürlerini iletti. Vali Doğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “15 Temmuz gecesi Sarıkamış ilçemiz Komando Tugayı tarafından adeta işgal edilmişti. Görüntülerden de sonradan izledim ve gece boyunca arkadaşlarla telefon trafiğinden de biliyorum ki Sarıkamış o gece adeta şahlandı ve sokaklara döküldü. Ama bu noktada izlediğim görüntülerde bir konuşma vardı ki bir hemşerim orada tugay komutanına aynen şöyle diyor ‘Sen başkomutanına isyan etmiş bir komutansın, sen hangi yüzle sokağa çıkıyorsun’ bu ifade her şeyi özetliyor. Eğer o arkadaş bu meydandaysa onu bir kez daha tebrik ediyor, onun şahsında vatanına sahip çıkan tüm Sarıkamış halkını tebrik ediyorum.”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arsalan da yaptığı konuşmada 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin dört bir noktasında olduğu gibi serhat ilinin en uç noktasında olan Sarıkamış ilçesinde de darbecilere gereken dersin verildiğini belirtti.

Türkiye’nin mücadelesinin aynı zamanda mazlumların ve masumların mücadelesi olduğunu vurgulayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Böyle bir meydanı açıyorken, böyle bir meydanın ismine uygun düşmesi adına, uygun görürseniz biraz daha farklı bir boyutunu söyleyeyim. Siz sadece ülkemizin geleceğini, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini kurtarmak adına ve milli iradenize sahip çıkmak adına o akşam meydana çıkmadınız. Biliniz ki o akşam meydana çıkmak millet olma şuuru ile siyasi parti gözetmeksizin, etnik yapı farkı gözetmeksizin, mezhep farkı gözetmeksizin bu meydanda dimdik durduysanız, bu ülkenin bekası için başkomutanın arkasından gittiyseniz, hainlere o akşam dersi verdiyseniz, bu sadece bizim için değil, ülkemize bel bağlayan, Anadolu coğrafyasına bel bağlayan, Sayın Cumhurbaşkanımıza bel bağlayan bütün dünyadaki mazlumların ve mağdurlarında umutlarını diri tuttunuz" şeklinde konuştu.

Arslan, "Nereye gittiysek söyledikleri şu, özellikle mağdurlar ve mazlumları söyledikleri şu diyorlar ki; 'O akşam en az sizin kadar bizde dua ettik.' 'O akşam en az sizin kadar dedik ki Rabbin Tayyip Erdoğan'a, Rabbim Türkiye Cumhuriyeti'nin başına sarmak istedikleri bu çorabı, dönder onların başına geçir ki Türkiye ayakta durursa bizim umudumuz ayakta kalır, Türkiye ayakta durursa bizim hakkımızı Dünya'da savunacak bir ülke savunacak bir lider, daha da büyüt.' Allah sizlerden razı olsun. Rabbim 79 milyondan razı olsun ki o akşam dik durdunuz, o akşam meydanlarda millet olma şuuru ile yer aldınız. Kurşunlara göğsünüzü siper ettiniz, tankların önüne yattınız. Bu ülke bugün daha güçlü, bu ülkenin lideri dünyada daha güçlü bir şekilde masaya yumruğunu vuruyor. Diyor ki; ben ülkemin insanının menfaatini korurken, dünyadaki mazlumunda, mağdurunda menfaatini koruyacağım. Ben her zaman olduğu gibi dünya 5'ten büyüktür diyeceğim. Dünyanın bana biçtiği role göre değil, kendi insanımın menfaati neyi gerektiriyorsa ona göre hareket edeceğim diyor. Nitekim ona göre hareket ediyor" diye konuştu.

15 Temmuz'dan sonra da Türkiye’nin tüm dünyaya başka bir ders verdiğinin altını çizen Bakan Arslan, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı; “ 15 Temmuz sonrası Türkiye’nin ekonomisinin bittiğini düşünenler, Türkiye bitti, Türkiye yandı sanıyorlardı. Türkiye'nin ekonomisi artık belini doğrultamaz diye düşünüyorlardı. Ama 15 Temmuz’da olduğu gibi sonrasında da yanıldılar. Sizin bizim omuzlarımıza yüklediğiniz bir sorumluluk var. O sorumluluk ne? Millete hizmetkar olmak, millete hizmeti hakka hizmet bilmek. Evet eyvallah buna göre davranıyorduk. Ama 15 Temmuz'daki o vakur duruşunuz var ya 15 Temmuz'da sadece Türkiye'de değil, dünyaya verdiğiniz ders var ya işte o ders 15 Temmuz'dan itibaren gerçekten bizim omuzlarımıza yeni bir sorumluluk daha yükledi. O sorumluk nedir? O sorumluk daha fazla koşturmak, daha fazla çalışmak, bu ülkenin daha hızlı daha fazla büyüyebilmesi adına üretmek, yatırım yapmak, yol yapmak, köprü yapmak, tünel yapmak, baraj yapmak, biz bunların birçoğunu yapıyoruz.”

Konuşmaların ardından protokol tarafından kesilen kurdele ile 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri anısına yapılan Demokrasi Meydanı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnket

YENİ TEMAMIZI NASIL BULDUNUZ,

İDARE EDER,
NORMAL
İYİ
ÇOK GÜZEL,
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber