Sarıkamış Obsidyeni Tanıtım ve Satış Ofisi açıldı

16 Şubat 2016
0 Haber Yorum

Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde volkanik cam olarak bilinen obsidyen taşının üretimi ve pazarlanması, Türkiye ve Dünya yazarına sunulması için Sarıkamış Obsidyeni Tanıtım ve Satış Ofisi açıldı.

Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde volkanik cam olarak bilinen obsidyen taşının üretimi ve pazarlanması, Türkiye ve Dünya yazarına sunulması için Sarıkamış Obsidyeni Tanıtım ve Satış Ofisi açıldı.
Belediye İş Merkezi’ndeki açılışa Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, Belediye Başkanı Göksal Toksoy, AK Parti İlçe Başkanı Serkant Aykut, il genel ve belediye meclis üyeleri katıldı.
Süs eşyası, takı, tespih olarak da kullanılması dışında aynı zamanda şifa da ihtiva eden Sarıkamış obsidyeninin ülkemiz ve dünya pazarında hak ettiği yeri bulmasını ve yöremiz halkına güzel bir gelir kaynağı olması için başlatılan bu çalışmayla hem üretim hızlandırılacak hem de tanıtımı yapılacak.
Belediyenin imalathanesinde üretilen malzemelerin satışının yapılması için volkanik cam olarak bilinen Sarıkamış Obsidyenin üretimi Usta İbrahim Nar öncülüğünde İŞKUR personeli ile yapılıyor.
Süs eşyaları imal edildiği gibi, aksesuar malzemesi, yüzük, kolye, küpe, tesbih, hediyelik eşyalar, plaket, kalemlik gibi malzemeler üretilecek.
Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, “Sarıkamış Öbsidyeni ülkemizin bir markası haline gelmiştir. Oltu taşına alternatif olarak da üretilmektedir. Bizler bu son derece değerli olan obsidyenimizi Türkiye’ye ve dünyaya tanıtma gayreti içindeyiz.” diye konuştu.
Belediye Başkanı Göksal Toksoy, “Belediye İş Merkezi’nde satış ofisimiz açıldı. Sarıkamış obsidyeninin hem pazarlaması hem de tanıtımı yapılacak. Böylelikle ilçemizde 10 kişi burada istihdam edilmiş olacak ve buradan ekmek parası kazanmaları da sağlanmış olacak. Volkanik cam olan Sarıkamış obsidyeni bu çalışmalarla birlikte Türkiye ve dünyaya tanıtılacak. Bu taş özel bir taştır onun için de özel gayretler verilmektedir.” dedi.
Taşın özelliği ile ilgili açıklamada bulunan Obsidyen Ustası İbrahim Nar da, “Türkiye rezervinin yüzde 70’ine sahip Sarıkamış yöresinde bulunan Obsidyen, 5.5 sertlikte olup yarı kıymetli taş sınıfına giren ve kristalize özelliği taşıyan volkanik bir camdır. Sarıkamış yöresinde bulunan obsidyenler siyah, kahverengi ve yeşil olmak üzere 3 farklı renk oluşumdan meydana gelmiştir. Renk tonları kendi içinde 5-6 çeşit olabilecek şekilde bir renge sahiptir.”
khaYorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber