Şap Hastalığı Aşılama Kampanyası

23 Ağustos 2014
0 Haber Yorum

Şap Hastalığı Aşılama Kampanyası

Şap Hastalığı Aşılama Kampanyası Başlıyor
Kars Arpaçay İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince 01 Eylül 2014 tarihinden itibaren büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığına yönelik ilçe merkez ve köylerde sonbahar dönemi Şap Aşılama Programı başlatılacak.
Aşılaması yapılmayan hayvanların Kurban Bayramında Trakya bölgesine sevkiyatı yapılamayacağından vatandaşların sevk tarihinden en az 15 gün önce şap aşısını yaptırmaları gerekmekte.
Başlatılacak olan aşılama kampanyası konusunda ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adem Soycan; şap hastalığının tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen salgın ve bulaşıcı bir hastalık olmakla hastalığın ölümlere sebebiyet vermesinin yanı sıra bu hastalık nedeniyle et, süt gibi verim kayıpları olduğunu, çiftçilerimizi ve ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Soycan ayrıca, çok hızlı bir bulaşma ve yayılma gösteren şap hastalığının ve neden olduğu ekonomik kayıpların önlenmesi için büyükbaş hayvanların İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez şap hastalığına karşı aşılanması gerektiğini belirtti.
Çiftçileri mağdur olmamaları konusunda uyaran Soycan, “Kurban bayramı nedeni ile il dışına sevk edilecek büyükbaş hayvanlar ile meradan indirilmiş ve besi amaçlı farklı illere sevk edilecek genç büyükbaş hayvanların aşılamalarının üzerinden 15 gün geçmeden sevk için Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmeyecek. Sevk edilecek hayvanlar sevk öncesinde izolasyona ve bazı testlere tabi tutulacak. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için hayvanlarını aşılatmalı, işletmelerinde bulunan hayvanlarını zamanında güncellettirmeleri (ölüm, doğum, alım, satım, kesim vb.) gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber