SUSUZ’A MESLEK YÜKSEK OKULU, HAYAL OLDU

15 Temmuz 2014
0 Haber Yorum

SUSUZ’A MESLEK YÜKSEK OKULU, HAYAL OLDU

SUSUZ’A MI, SELİM’ Mİ..?

 

Tacettin DURMUŞ / KARS 

 

Vali Günay Özdemir başkanlığında yapılan yılın ikinci koordinasyon Kurulu toplantısında, Susuz’a Kafkas Üniversitesi Bünyesi’nde Meslek Yüksek Okulu kurulması tartışma konusu oldu.Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Çitil’in kurula üniversitenin 2014 – 2015 faaliyet raporunu sunması sırasında, Susuz Belediye Başkanı Murat Uray, kamuoyu tarafından ilçesine açılması sık sık gündeme gelen Meslek Yüksek Okulu’nun akıbetinin ne olacağını sordu.Bunu üzerine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çitil, Susuz’a Meslek Yüksek Okulunun açılmasının Cumhurbaşkanı’nın insafına ya da bir hayırseverin çıkmasına bağlı olduğunun müjdesini verdi. Susuz Meslek Yüksek Okulunun, üniversite bünyesinde bu yıl öğrenci alacağını ve kampus içerisinde geçici bir binada faaliyet göstereceğini de belirten Çitil, Susuz da Meslek Yüksek Okulunun açılması için bir binanın bulunmadığına dikkat çekti.
TOP YÖK’TE

Susuz’a Meslek Yüksek Okul açılması yönünde talebin YÖK’ten geri döndüğünü de belirten Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Çitil: “Susuz Meslek Yüksek Okulu’nun kurulmasını beklemiyorduk ama kuruldu ve kampusta oluşturduğumuz geçici binada bu yıl öğrenci de alacak. Bizim kampuleşmede ki öncelikli hedeflerimize ulaşabilmemiz için hayırsever veya devlet büyüklerimizin desteği gerek. Kaymakam Bey’inde bildiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız da konu ile ilgileniyor. Eğer bir hayırsever bulabilirsek bizler de üniversite yönetimi olarak her türlü desteği veririz. Susuz da iki tane bina var. O binaların Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından üniversitemize tahsis edilmesi söz konusu değil. Kalkınma Bakanlığının uygulamalarında da böyle bir uygulama yok. Ayrıca bizim diğer meslek yüksek okullarımız da kampus dışındadır. Üniversitenin bu konularda yapabileceği bir şey yok. Teklifi siz yapıyorsunuz ve ilçenize meslek yüksek okulu açılmasını talep ediyorsunuz. Bizler de siyasiler aracılığıyla YKÖ’e gönderiyoruz. YÖK de Bakanlar Kurulu’na gönderiyor. Öncelikle YÖK aşaması var” dedi.

SUSUZ’UN TALEBİ VAR, HAYIRSEVERİ YOK, SELİM’İN İSE HAYIRSEVERİ VAR TALEBİ YOK

Toplantı sırasında Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun ise Selimli bir hayırseverin Selim’e yurduyla birlikte tam teşekküllü bir meslek yüksek okulu açılması talebinde bulunduğunu belirterek, okulun Selim’e kurulmasını istedi. Başkan Altun: “Biz Susuz’un aksine hayırsever bulduk ama reddedildi. Yurt ta dahil her türlü desteği verecek hayırsever bulmamıza rağmen, hayırseverin taahhüdünü de YÖK’e göndermemize rağmen red edildi. Bu da bizleri çok üzdü” dedi.Rektör Yardımcısı Çitil de, “Bizler üniversite yönetimi olarak yüksek okulun Selim’e kurulmasını beklerken Susuz’dan talep geldi. Hayırsever bir işadamı çıkar da bina tahsis ederse tekrar bu talebi YÖK’e sunarız” diye konuştu.Susuz Kaymakamı Musa Evin de, Susuz’da meslek yüksekokulu açılması için yeni binaya ihtiyaç olduğunu dile getirerek, söz konusu Anadolu Öğretmen Lisesinin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından üniversiteye tahsis etmesinin söz konusu olmadığını söyledi.


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:




Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*




(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket



Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber