SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

02 Ocak 2016
0 Haber Yorum

Kars’ın Sarıkamış İlçesinde donarak şehit olan 90 bin Mehmetçiğin anısına Mevlit Okutuldu, Meşaleli Yürüyüş düzenlendi.

Tacettin DURMUŞ / SARIKAMIŞ (KAGİZMANFM)

Kars’ın Sarıkamış İlçesinde donarak şehit olan 90 bin Mehmetçiğin anısına Mevlit Okutuldu, Meşaleli Yürüyüş düzenlendi.

Sarıkamış’ta Kazım Karabekir Paşa Camisi’nde mevlit okutularak başlayan 90 bin Mehmetçiği anma programı meşaleli yürüyüş ile devam etti. Gaziler Meydanı’nda başlayan ve Yukarı Sarıkamış Şehitliğinde son bulan yürüyüşe AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Selahattin Beyribey, Kars Valisi Günay Özdemir , Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, Kars ve Sarıkamış ile ülkenin dört bir yanından gelen binlerce kişi katıldı.

Gaziler Meydanında düzenlenen programda günün anlam ve önemine değinen Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, “Sarıkamış Harekatının 101’nci yılında bir aradayız. Bizler unutmadık, sizlerde unutmadınız. Şehitlerimizi bütün Türkiye unutmadı. Bugün bir aradayız, birinci günündeyiz. Bugün mevlidimizi okuttuk Allah kabul etsin, Allah şehitlerimize rahmet etsin.” dedi.

Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ise, “Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliğimiz bugün başladı. Türkiye’nin birçok yerinde şehitlerimizi anmak için programlar düzenleniyor. Düzenlenen programlar kapsamında şehitlerimizin ruhları şad olsun diyorum.” şeklinde konuştu.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, “Ecdat sadece Anadolu’dan değil, Balkanlardan, Trakya’dan, Anadolu’dan, Bakü’den, Yemenden geldi. Ecdat omuz omuza kardeş olarak gözünü kırpmadan donma pahasına şehit olmaya geldi. Ecdat Sarıkamış’ta Rusları bloke ettiği için Çanakkale Zaferi geldi. Bunu unutmayalım ve yine bir şeyi daha unutmayalım? Bin yıldır bu coğrafyada kardeş olarak yaşamışız. Bir buçuk milyon şehit vermişiz sadece Kars coğrafyasında. O yüzden gençlerden istiyoruz ki; Ey gençler geçmişimizi iyi bilelim, geçmişimizi ne kadar iyi bilirsek Ulu Önder Atatürk’ün size emanet ettiği geleceğimizi o kadar iyi kurarsınız ve yine siz geçmişi ne kadar iyi bilir, geleceği ne kadar sağlam kurarsanız torunlarınıza, yani sonsuza kadar devam edecek olan bekamızın geleceğini kurmuş olursunuz.” dedi.

AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, “Bugün bu görüntüyü buradan görmenizi istedim. Bu görüntü geçmişte bu vatan için şehit olan ve onların yolunda gidecek gençler ve insanlar olduğunu görüyorum. Bu vatanı vatan yapmak kolay değildi. O gün bir emirle bir gecede 70 bin vatan evladı Osmanlının her bir toprağından gelen vatan evladı bu dağlarda savaşarak, donarak şehit oldu. Bizler onların torunlarıyız. O günlerden, bundan 101 yıl öncesinden ders almalıyız. O günlerde oyun oynayanlar bugün de Türkiye’nin başında yeni oyunlar peşindeler. Ey Türk Gençliği diyorum uyanık olun, atalarınızın, dedelerinizin neler çektiğini, hangi şartlarda savaştığını görün. Siz görüyorsunuz, buradakiler görüyor, Türkiye görüyor. Bu ülke birlik, beraberlik, dirlik içerisinde tek bayrak ve tek vatan olarak devam edecek.” dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından temsili olarak o dönemdeki selama birliğini canlandırarak protokol ve vatandaşları selamladılar. Gaziler Meydanında kortej eşliğinde binlerce kişi Sarıkamış Harekatında donarak şehit olan 90 bin Mehmetçiğin anısına yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Yukarı Sarıkamış Şehitliğine kadar tekbir getirerek yürüdüler. Yukarı Sarıkamış Şehitlik anıtına kadar gelen grup burada şehitlerimizin anısına dua okuyarak, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okudular.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnket

YENİ TEMAMIZI NASIL BULDUNUZ,

İDARE EDER,
NORMAL
İYİ
ÇOK GÜZEL,
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber