Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı sona erdi,

31 Ocak 2018
0 Haber Yorum

Kars İl Sağlık Müdürlüğü, ilimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarını düzenli olarak yapıyor.

Tacettin DURMUŞ 

 

Kars İl Sağlık Müdürlüğü, ilimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarını düzenli olarak yapıyor.

 

 

Bilindiği gibi geride bıraktığımız Ocak ayı Sağlık Bakanlığı tarafından Rahim Ağzı (Serviks ) Kanseri Farkındalık Ayı olarak ilan edildi. Kars İl Sağlık Müdürlüğü de Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi binasında  Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) ve aile hekimlikleri de ücretsiz tarama yaptı.

 

Tarama çalışmalarına yıl boyunca devam edecek olan Kars İl Sağlık Müdürlüğü ilimizde yaşayan kadınları şu şekilde bilgilendiriyor.

 

Rahim ağzı kanseri; rahim ağzı hücreleri anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında rahim ağzı kanseri oluşmaktadır. Rahim ağzı kanserinin nedeni human papilloma virüsüdür(HPV). Yaklaşık 100 HPV tipi mevcuttur. Yüksek riskli tipleri Rahim Ağzı Kanserine yol açabilen anormal hücrelerin gelişmesine neden olabilmektedir. Rahim ağzı kanseri olgularının çoğuna iki tip (HPV 16-18) neden olmaktadır.

 

Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalınbağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde ise onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedenleri tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir. Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular Papsmear ile tekrar değerlendirilmektedir.

Papsmear testi, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.

 

Rahim ağzı Kanser Neden Önemli?

Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.

Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde 100 tedavi edilebilir.

Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.

Düzenli rahim ağzı kanseri taramadan geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber