sanalbasin.com üyesidir

Posof da Işığa Karışıyor

27 Şubat 2015
0 Haber Yorum

Posof da Işığa Karışıyor
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) öğrencileri Azerbaycan’a bağlı Hocalı Kasabası’nda 26 Şubat 1992 tarihinde yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmadı. ARÜ Tarih Topluluğu tarafından 25 Şubat 2015 Çarşamba günü düzenlenen program ile Hocalı Kasabası’ndaki katliamla ilgili gerçekler yüzüne çıkartıldı. Programda ARÜ Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Tamilla Aliyeva ve Yrd. Doç. Dr. Rövşen Guliyev konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca Programda Âşık Faruk Erdoğan bağlamasıyla çeşitli eserler seslendirdi. ARÜ’lü uluslar arası öğrenciler tarafından ise katılımcılara şiir dinletisi sunuldu.
ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi (İBEF) Konferans Salonu’nda saat 15.00’dan itibaren başlayan programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık, İBEF Dekanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, ARÜ’lü akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Program, İstiklal Marşı ve Azerbaycan ulusal marşının okunması ile başladı. Dağlık Karabağ ve Hocalı Kasabası’nda yaşanan insanlık dramının anlatıldığı belgesel gösteriminin ardından sözü Doç. Dr. Tamillia Aliyeva aldı.
“Tüm İnsanlığa Karşı İşlenmiş Bir Suçtur.”
Doç. Dr. Aliyeva Hocalı Kasabası’nda yaşananların tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirtti. Katliamın Ermenistan ideolojisini gerçekleştirmeye yönelik olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Aliyeva, “Bu işgal siyaseti neticesinde topraklarımızın beşte biri zapt olunmuştur. Bir milyona yakın insanımız mecburi olarak göç etmiştir.” diye konuştu. Doç. Dr. Aliyeva konuşmasının devamında Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından sivil halka yapılan insanlık dışı muameleleri fotoğraflar ve tarihi belgeler ile gözler önüne serdi. Doç. Dr. Aliyeva’nın konuşmasını tamamlamasının ardın sözü Yrd. Doç. Dr. Rövşen Guliyev aldı.
Yrd. Doç. Dr. Guliyev, Azerbaycan’da yaşanan insanlık dramını batılı devletlerin görmezden geldiğini ifade etti. Ayrıca Yrd. Doç. Dr. Guliyev, Karabağ için yazmış olduğu bir şiirini seslendirdi. Ardından ARÜ’lü öğrenciler çeşitli şiirler ve türküler okudu. Programın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık ile İBEF Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan tarafından konuşmacılara birer teşekkür belgesi takdim edildi. Kapanış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ceylan, programı düzeyenlere ve katılımcılar teşekkür etti.
Birbirinden değerli projeleri, çalışmaları ve faaliyetleriyle bulunduğu bölgenin "en önemli bilim merkezi" olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Ardahan Üniversitesi hızla gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Alanında uzman akademik kadrosu ve güçlü alt yapısıyla dikkat çeken üniversitemiz, yeni akademik birimler ve bölümler açma çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Korkmaz öncülüğünde üniversitemiz yönetimi, Ardahan’ın Posof İlçesi’nde de meslek yüksek okulu kurulması yönünde çeşitli çalışmalar yürütüyor. Son olarak Rektörümüz Prof. Dr. Korkmaz ve üniversitemiz heyeti Posof’ta bir dizi temas ve incelemelerde bulundu.
Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık, Genel Sekreter Ercan Gültürk, ARÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Yılmaz, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Mülazım Durmaz ile Şube Müdürü Ertan Sarıçam’dan oluşan üniversitemiz heyeti Posof’ta bulunan binalarda çeşitli incelemeler yaptı. 26 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilen çalışmalarda Posof Meslek Yüksekokulu ve öğrenci yurdu için binalar tek tek incelendi. Heyet ayrıca Posof Kaymakamı Ufuk Özden ile Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ile görüşerek Posof Meslek Yüksekokulu kurulması çalışmaları hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber