PKK Erdoğan'ı bekliyor

14 Haziran 2011
0 Haber Yorum

PKK Erdoğan'ı bekliyor

PKK'nın eylemsizlik kararının son bulacağı 15 Haziran'a bir gün kala açıklama yapan BDP'li Tan, Erdoğan'ın yeni anayasayla ilgili somut bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

12 Haziran seçimlerini geride bırakan Türkiye’nin önündeki en önemli gündem maddelerinden biri, PKK’nın 15 Haziran’da son bulacak olan eylemsizlik kararı.

 

Konuyla ilgili ilk açıklama, Diyarbakır’ın Meclis’e gönderdiği BDP destekli bağımsız aday Altan Tan’dan geldi. "3’günde bir şey olmayacağı belli ama..." diyen Tan, yeni anayasanın içeriğiyle ilgili Başbakan Erdoğan’ın tatmin edici bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

 

Bazı yorumlar ise, Erdoğan’ın dün yaptığı balkon konuşmasında yeterli vaatlerin olduğu yönünde.

 

PKK’ya "15 Haziran’a kadar savunmada kalın" mesajı yollayan Abdullah Öcalan, bu tarihe kadar eylemsizlik kararının olduğunu ilan etmişti. Bu dönemde, PKK’nın öldüreceği isimlerin yer aldığı iddia edilen liste de ortaya çıkmıştı.

 

12 Haziran seçimleri geride kaldı ve herkesin üzerinde uzlaştığı sonuç AK Parti ve BDP’nin kazananalar safında yer aldığı. Bu iki kazananı karşı karşıya getirecek tarih ise 15 Haziran.

 

"BAŞBAKAN AÇIKLAMA YAPMALI"

Bu kritik tarihle ilgili ilk yorum, BDP destekli bağımsız milletvekili Altan Tan’dan geldi. NTV’ye konuşan Tan, "Ateşkes devam edecek mi, etmeyecek mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

 

"Demokratik zeminde parlamentodaki mücadeleyi önüne koyan insanlar, 'şunu yaparsan savaş çıkar, yapmazsan çıkmaz' deme noktasında değildir. Bunu yapacak olanlar savaşan güçlerdir.

 

Bize düşen ise, bu kanın durması, savaşın olmaması için Türkiye’nin acilen çağdaş, demokratik normlarda yeni anayasa yapma iradesini ortaya koymasına yönelik çağrı yapmaktır. Hükümete de PKK’ya da çağrımız budur.

 

3 günde bir şey olmayacağını herkes biliyor... Ama beklenen, Başbakan’ın toplumsal gerilimi azaltma ve toplumu rahatlatma adına, en azından kendisini bağlayacak şekilde, çağdaş kriterlere uyacağını belirten açıklamalar yapmasıdır.

 

Yani, 'Ey dindarlar, Müslümanlar, başörtülüler, Aleviler, gayrimüslümler, kürtler; ey emekçiler, köylüler, işçiler, ben size söz veriyorum ve bu krirterlerin takipçisi olacağım" demesidir. Yoksa 'herkesi seveceğim, öpeceğim' demek güzel ama içi boş sözler."

 

"BALKONDA SÖYLEDİ ZATEN"

Konuyla ilgili NTV yayınında Mehmet Barlas ve Tarhan Erdem’den de yorum geldi.

 

Mehmet Barlas, "Altan Tan’ın konuşmasında Hükümet ve PKK var. Sanki Güneydoğuda’ki sorun ikisi arasındaki bir şeymiş gibi konuştu. Oysa araya siyaset girdi. Hükümetin, PKK’ya değil de siyasal örgüte bir şey söylemesi gerekir. Balkonda da söyledi zaten.." derken, Tarhan Erdem de şunları söyledi: "Aksine bir şey söylemediği sürece balkonda söylediğinin yeterli bulunması lazım."

 

 

 

mynet

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber