sanalbasin.com üyesidir

Öğüt, Kars ve Ardahan’daki deprem ve imar konularını TBMM’de konuştu

19 Şubat 2014
0 Haber Yorum

Öğüt, Kars ve Ardahan’daki deprem ve imar konularını TBMM’de konuştu
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

-KARS’TAKİ ESNAF DA, ARDAHAN’DAKİ ESNAF DA DİYOR Kİ…
Dün (18 Şubat 2014) 24. Dönem 4. Yasama Yılı 63. Birleşim’in de önerge üzerinde söz isteyen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün, Kars ve Ardahan’daki deprem ve imar konularıyla ilgili TBMM’de yaptığı konuşma şöyle:
ENSAR ÖĞÜT (Ardahan) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 546 sıra sayılı Kanun Teklifi üzerinde söz almış bulunuyorum. Hepinizi saygılarımla selamlarım.
Değerli arkadaşlar, 27’nci maddede, deprem nedeniyle borçlu sıfatıyla, Türkiye Cumhuriyeti devletinin dışarıdan almış olduğu kredilerin özel idareler kapandığı için İstanbul’da, İstanbul Valiliğine ödenmesiyle ilgili bir teklif var.
YATIRIM İSTANBUL’A OLUYOR VE BATIYA OLUYOR, DOĞUYA HİÇBİR YATIRIM OLMUYOR
Şunu söyleyeyim: Burada her yatırım İstanbul’a oluyor ve batıya oluyor, doğuya hiçbir yatırım olmuyor; sanki doğuda deprem yok, sanki doğuda insan yok gibi bir anlayış var. Şimdi, size şunu anlatayım: Dün Ardahan’daydım. Ardahan Belediye Başkanı adayımız Mete Özdemir, Göle Belediye Başkanı adayımız Alper Öztürk, Hanak Belediye Başkanı adayımız Ayhan Büyükkaya, Damal Belediye Başkanı adayımız Ergin Önal, Posof Belediye Başkanı adayımız Şükrü Bozyiğit ve Çıldır Belediye Başkanı adayımız Nurettin Aygün’le bir toplantı yaptım. Toplantıda şunu getirdiler: 1924 ve 1926 yıllarında Ardahan, Kars, Pasinler, Erzurum, o bölgede büyük bir deprem olmuş ve o depremde taş üstünde taş kalmamış, çok sayıda insanımız ölmüş ve o bölge bir mağduriyet yaşamış. Erzincan depremi de öyle ve göçün nedenleri de bu.
KERPİÇ EVLERDE İNSANLAR KALIRSA BİR DEPREM SONUCU, ALLAH GÖSTERMESİN, BÜYÜK BİR FACİA OLUR, O BÖLGEDE BÜYÜK BİR FACİAYI DA ÖNLEYEMEYİZ
Ama ben uzmanlarla görüştüm, “Ardahan, Kars, Erzurum, o bölgeden gelen fay hattında büyük bir sıkışma var, bu sıkışmadan dolayı da her an için bir deprem olabilir.” diyorlar ve bu depremi de bizim bilim adamları bize iletti, ben de belediye başkan adaylarımla toplantı yaptım, detaylı bir şekilde, hem Ardahan merkezde hem ilçelerinde bir planlama yapıyoruz. Bu planlamadan sonra da depreme dayanıklı evler yapılacak, konutlar yapılacak. Eğer orada depreme dayanıklı evler ve konutlar yapamazsak, hâlen daha orada eski, yüz elli-iki yüz yıl önce atalarımızın yapmış olduğu evlerde, kerpiç evlerde insanlar kalırsa bir deprem sonucu, Allah göstermesin, büyük bir facia olur, o bölgede büyük bir faciayı da önleyemeyiz.
Bu anlamda, belediye başkan adaylarımızın önerisi şudur: Devlet özel olarak Doğu ve Güneydoğu’da kuzey fay hattının geçtiği bölgelere, mutlak suretle, dışarıdan krediyle alınan, deprem için kredi alınan paraları İstanbul’a harcadığı kadar bizim bölgemize de vermesi lazım. Doğu Anadolu’da, Güneydoğu’da özellikle kuzey fay hattının gittiği bölgelerde -ki Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, o bölge- felaket bir olay yaşanır. Yani 1926’da Pasinler depremi Erzurum’da oldu, Atatürk gitti, hakikaten her taraf yıkılmıştı, bunu herkes bilir, 1924’teki depremde taş üstünde taş kalmadı. O bakımdan, sadece sanki Türkiye’nin batısında insan var, doğusunda insan yokmuş gibi… Burada eğer devlet borçlanıyor, para alıyorsa o zaman Ardahan’da da, Kars’ta da, Erzurum’da da, Erzincan’da da mutlak suretle bu payların ayrılması lazımdır.
KARS’TAKİ ESNAF DA, ARDAHAN’DAKİ ESNAF DA DİYOR Kİ: “ÇEKİMİZİ ÖDEYEMİYORUZ, KİRAMIZI ÖDEYEMİYORUZ, VERGİMİZİ ÖDEYEMİYORUZ. PERİŞAN BİR DURUMDAYIZ, SİFTAH YAPMADAN DÜKKÂNIMIZI KAPATIYORUZ.”
Değerli arkadaşlar, ben dün Ardahan’da esnafı gezdim, Kars’ta gezdim; inanın, samimi söylüyorum, Kars’taki esnaf da, Ardahan’daki esnaf da diyor ki: “Çekimizi ödeyemiyoruz, kiramızı ödeyemiyoruz, vergimizi ödeyemiyoruz. Perişan bir durumdayız, siftah yapmadan dükkânımızı kapatıyoruz.” Zaten, eksi 30 derecede sular donmuş -bakın beyler- sular akmıyor yani orada karı eriterek su içen bir toplum var. Bana göre, karı eriterek su içen topluma, oradaki topluma devletin bir maaş bağlaması lazım. Maaş bağlamadığı gibi, batıya vermiş olduğu yatırımları, yapmış olduğu yatırımları doğuya yapmıyor. Bu nedenle, ben bu olayı kınıyorum ve sizlerden, sayın yetkililerden destek bekliyorum. Bir kere, devleti borçlandıran, alınan kredilerle mutlak surette doğuya da yardım ve yatırım yapılmasını ve doğudaki insanın da insan olarak kabul edilmesini istiyorum.
ARDAHAN’IN TAŞ EVLERİ
Ardahan ve ilçelerinde iyi projeler yaparsak… Ardahan’da taş evlerimiz var. Ardahan evleri, Hanak evleri, Çıldır evleri, Posof evleri, Damal evleri, Göle evleri yapacağız ve bu evler depreme dayanıklı olacak ve o zaman insanlarımız, gurbete gidenler geri gelmiş olacak ve de bölgemizde insan faktörü olacak, bölgemiz kalkınacak diyor, desteğinizi bekliyorum.
Hepinize saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)
BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.
Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Önerge kabul edilmemiştir.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber