Öğrencilere 'Namaz ile Diriliş' konferansı

22 Şubat 2018
0 Haber Yorum

Kağızman İlçe Müftülüğü tarafından öğrencilere yönelik "Namaz ile diriliş adlı " konferansı düzenlendi.

Kağızman İlçe Müftülüğü tarafından  öğrencilere yönelik "Namaz ile diriliş adlı " konferansı düzenlendi.

Kağızman Halk Eğitimi salonunda sunumu yapılan konferansta namazın önemi, insan hayatında taşıdığı anlam ve değerini etkili bir üslupla dile getiren Kars İl Müftüsü Mehmet Genç, Yüzde 99'u Müslüman olan Türkiye'de 5 vakit namaz kılanların oranının yüzde 30'u geçmediğini söyledi. 

Genç, "Camide veya seccadenin üzerinde Rabbimizle ne kadar beraberiz bilmiyorum ama caminin ya da seccadenin bir adım ötesine gittiğimizde hayatımıza Rabbimizi karıştırmıyoruz. Böyle bir sıkıntımız var. Seccademize varis olacak nesiller yetiştirme noktasında ne kadar hassasız, namaz kılmamanın temelinde üç sebep yatıyor. Bunlardan biri imanımızda problem olmasıdır. 

İmanımız da zaafa uğramış. Türkiye'de Ramazan ayında camideki cemaatin vaktinin dörde iner adeta akşam namazında kimsecikleri bulamazsınız. Herkes iftar derdindedir.
 
İftar sofralarında Müslümanların dilinde olan meşhur bir cümle vardır ki o da 'şu namazı aradan bir çıkaralım da ağız tadıyla bir yemek yiyelim Resullulah olsa 'Sofra hazırken namaza durmayın. Çıkarın sofrayı aradan. Ağız tadıyla bir namaz kılın' derdi" diye konuştu.
 
Namazın ruhun gıdası fiziki bedenimizin yemeye- içmeye veya havayı teneffüs etmeye ne kadar ihtiyacı varsa ruhumuzun da namaza o kadar ihtiyacı vardır. Sonuç olarak insanların Rabbi ile arası açılınca ve ruhunun gıdasını vermeyince çağımızın haz ve hız asrında stresten ve bunalımdan deliriyorlar. 

Rabbimiz bir ayeti kerimede 'Namaz için en büyük zikirdir' buyuruyor. Rabbimizin en büyük zikir buyurduğu namazı biz sırtımızda bir yük haline getirdiğimiz için ruhumuzu aç bırakıyoruz. Bugün çağımızın en büyük problemleri arasında bu yer alıyor" diye konuştu.

Konferans sonunda Kars il müftülüğü bunyesindeki ilahiyat gurubu izleyenlere söyledikleri ilahilerle adete ilahi ziyafeti çektiler,

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber