OZAN TEKİN TİKTAŞ KAĞIZMAN’I ZİYARET ETTİ

27 Haziran 2011
0 Haber Yorum

OZAN TEKİN TİKTAŞ KAĞIZMAN’I ZİYARET ETTİ

OZAN TEKİN TİKTAŞ KAĞIZMAN’I ZİYARET ETTİ

 

            Çıldır’ın Eşmepınar köyü doğumlu olan ve Kars SGK’unda memur olarak çalışan halk ozanı Tekin Tiktaş görev icabı Kağızman’a gelerek Gözlem Gazetesi bürosunda Kağızman’a olan hayranlığını dile getirdi.

            Tekin Tiktaş, halk şiiri yazmakta ve şiirlerinde mahlas olarak Tiktaşoğlu mahlasını kullanmaktadır. Oğlu Tolgacan Tikdaş’ı da aynı gelenek içerisinde yetiştiren Tekin Tiktaş oğlunun Kars Güzel Sanatlar Lisesi’nde okuduğunu ve saz çalıp türküler bestelediğini belirtti.

            Bir çok şiirinin olduğunu belirten Tiktaşoğlu bu geleneği geçmiş ozanlardan öğrendiğini, saz çalmaya başladığını fakat karadüzen saz çaldığını söyleyen Tiktaş, oğlunun notalı olarak saz çalmasının kendisine gurur verdiğini ve bu geleneği sürdürdüğünü vurgulayarak bir şiirini okudu:

            Ders Alsınlar adlı şiirinde halkın eli gözü kulağı olduğunu sergileyen Tiktaşoğlu’nun şiiri şöyle: Mana mantık sözü söyle sözünden ders alsınlar/İncitme hakkın kulunu özünden ders alsınlar. İlim deryasına dal ki muhannetten ibret al ki/ Edepli erkanlı ol ki/Yüzünden ders alsınlar. TİKTAŞOĞLU haktan çıkma/Mazlumu garibi yakma/Helal var harama bakma/Gözünden ders alsınlar..

            Türkiye için yazdığı bir şiirini takdim eden Tiktaşoğlu vatan ve millet sevgisin dile getirdiği Sahip Çık Düşün adlı şiirini de okudu:

Türk halkının daim yüzü gülecek/O düşman ki bir gün hepten solacak/Bu vatan bizimdir bizim kalacak/Vatana sahip çık vatanı düşün.

            Osmanlı torunu Atatürk izi/Kış etmedi kimse baharı yazı/Şehit oldu oğlu hemi de kızı/ Yatana sahip çık vatanı düşün.. Kardeşlerim dikkat edin sözlere/Aldanmayın düşmandaki yüzlere/Kurtuluşta örnek oldu bizlere/Atana sahip çık vatanı düşün… TİKTAŞOĞLU vermez bir karış toprak/ Solmasın toprakta yeşersin yaprak/Dalgalansın gökte o şanlı bayrak/Tutana sahip çık vatanı düşün…

 

Haber: Sait KÜÇÜK

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber