Murat Çobanoğlu Mezarı Başında Anıldı

24 Haziran 2011
0 Haber Yorum

Murat Çobanoğlu Mezarı Başında Anıldı

Kars'ta bu yıl 6'ncısı düzenlenen Uluslararası Kars Âşıklar Bayramı merhum Devlet Sanatçısı Murat Çobanoğlu'nun mezarı başında anılmasıyla başladı.

Dün hava ve karayoluyla Kars’a gelen halk ozanları bu sabah saatlerinde Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ve Jüri Başkanı Nazım İrfan Tanrıkulu ile birlikte Karslı Halk Ozanı Devlet Sanatçısı merhum Murat Çobanoğlu’nun kabrini ziyaret ettiler.

 

Kur’ın-ı Kerim okunması, dua edilmesinin ardından Çobanoğlu’nun kabrine kırmızı karanfiller bırakıldı.

 

Aşıklarla tek tek tokalaşan Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, “Aşıklık; geleneğimizi, göreneğimizi, kültürümüzü bizden sonraki nesillere aktarmaktır. Rahmetli Çobanoğlu da bu anlam içerisinde üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiğine inanıyorum. Gerek sazıyla, sözüyle gerek toplum içindeki tavır ve davranışlarıyla geleneğimizin, göreneğimizin bizden sonraki nesillere aktarılmasında büyük emeği olmuştur. Kabri başında kendisini rahmetle anıyoruz. Çobanoğlu vasıtasıyla Kars ili, Serhat ilimiz gerek Türkiye kamuoyunda gerekse dünya kamuoyunda iyi bir şekilde kendisini tanıtma fırsatı yakalatmıştır. Bu anlam içerisinde de kendisini saygıyla anıyoruz. Hem aşıklık sanatının kalkınmasında bizden sonraki nesillere aktarılmasında üzerine düşen görevi yapmıştır. Hem de bir kültür elçisi olarak Kars’ın tanıtılmasında büyük etkisi olmuştur. Ailesine buradan başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Kendi camiasındaki arkadaşlarına buradan başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” dedi.  

 

Aşıklar daha sonra Kars Belediyesi Toplum Merkezi’ne dönüştürülen Namık Kemal Evi’ni ziyaret ettiler.

 

10’U YIRT DIŞINDAN 120 AŞIK BAYRAMA KATILDI

2005 yılında başlayıp 4 yıl Murat Çobanoğlu Ulusal Aşıklar Bayramı adıyla, son iki yıldır da “Kars Uluslararası Aşıklar Bayramı” olarak kutlanan Aşıklar Bayramı bu yıl 6’ncısı bugün başladı ve 26 Haziran’da sona erecek.

 

Azerbaycan, Gürcistan, İran, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan’dan 10 aşık, Türkiye’den de 110 aşık olmak üzere toplam 120 kişi katıldı.

 

Aşıklar bayramında âşıklık geleneğinin dalları olan Hikâyeli Türkü, Atışma, Muamma, Dudakdeğmez ve Divan dallarında yarışmalar yapılacak.

 

Kars Belediyesi”nin düzenlediği etkinlikte aynı zamanda âşık edebiyatının geleceğe aktarılmasına yönelik olarak 2 adet kitap basımı da konuklara ve Aşıklara hediye edilecek.

 

“Âşıklık Geleneği ve Murat Çobanoğlu” ile “Aşık Lütfü Hayatı Sanatı ve Eserleri” isimli kitaplar, aşık edebiyatı kütüphanesinde yer alacak düzeyde.

 

Programda âşıklar, salon programlarının yanı sıra Kars Kalesi, Mesire alanı olan Kent Ormanı ve ilçelerde de program yapacaklar.

 

 

 

KHA

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber