Mini kırma değirmeni 5 çocuğu evlendirecek

07 Şubat 2013
0 Haber Yorum

Mini kırma değirmeni 5 çocuğu evlendirecek

Kars’ın Selim İlçesi’ne bağlı Bölükbaş Köyü’nde ikamet eden Tuncay Armut, 5 çocuğunu evlendirip, yuvalarını kurana kadar gelir kaynağı olan mini kırma değirmeninde gece-gündüz çalışıyor.
 
Arpa, buğday, fiğ, yulaf kırma usulüyle öğütüldüğü değirmen 15 yıldır hizmet veriyor. Çevre köylerde sadece Bölükbaş Köyü’nde bulunan mini kırma değirmeni hayvancılıkla geçimini sağlayanların uğrak yeri haline geliyor. 3 metrekarelik daracık bir alanda bir adet kırma makineyle geçimlerini sağlayan Armut ailesi umutlarını bu değirmene bağladı.
 
Hayvanların yem ihtiyacının karşılanması için çalıştırılan değirmenin sahibi Tuncay Armut, 15 yıl önce başladığı bu işi ihtiyaç nedeniyle bırakamadığını ve çocuklarını bu mini değirmen ile okutup büyüttüğünü söyledi. Çocuklarının şimdi evlenme çağına geldiğini ve ihtiyacın daha da arttığını belirten Armut, ilk olarak evlatlarının ev ve eşya ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladığını ardından da sırasıyla evlendirmeyi düşündüğünü ifade etti.
 
EVLENMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞMAK GEREK
Tuncay Armut’un büyük oğlu Muammer Armut (21) da çocukluğundan bu yana bu değirmende çalıştıklarını söyledi. “Evlenmek için çok çalışmak gerek” diyen Muammer Armut, “Ben kendim bizzat 5 yıldır bu değirmen ile ilgileniyor ve babama yardımcı oluyorum. Kırma makinesiyle hayvanlar için yem üretiyoruz. Geçtiğimiz yıl kuraklık olduğundan işerimiz çok iyi gitmedi ama yapacak başka işimizde yok. Burada bir adet makinemiz var ve bununla hem kendi köyümüze hem de çevre köylere hizmet ediyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Öğütülen yemlerini ata arabasıyla taşıyan Serkan Arslan ise “Bu mini değirmen hayvanlarımızın yem ihtiyacını karşılamada bu köye ve çevre köylere yetiyor. Allah Armut ailesinden razı olsun. Çok fazla işleri olmasa da geçimlerini sağlıyorlar.” diye konuştu.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:




Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*




(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket



Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber