Meydancık köyünde at tutkusu

12 Şubat 2015
0 Haber Yorum

Meydancık köyünde at tutkusu

KÖY ÇOCUKLARI AT BİNMEYİ KÜÇÜK YAŞTA ÖĞRENİYOR
Kars’ın Arpaçay ilçesi köylerinde genç kızlar at binip traktör sürüyor. Genç kızlar kışın atla gezintiye çıktıklarını yazın da traktöre binerek tarla sürdüklerini söylediler. Küçüklükten beri at bindiklerini söyleyen kızlar “Köyde at ve traktör kolaylık sağlıyor. Ailemizden böyle gördük. Bir iş olduğu zaman genelde atla gidiyoruz.” dediler.
Arpaçay’a 7 kilometre mesafede 45 hane, 225 nüfuslu Meydancık köyünde atcılık oldukça yaygın. 5 dönüm ekili arazisi bulunan köyde 800 adet büyükbaş, 950 adet küçükbaş, 400 adet de kaz bulunuyor. Köyde çocukların en büyük tutkusu ise ata binmek. At binmeyi küçük yaşta öğrenen çocuklar aynı zamanda da traktör kullanmayı öğreniyorlar.
7’den 70’e at binen köylüler kız çocuklarının da at binmesi ve traktör kullanmasına da yardımcı oluyor. Köy işlerinin vazgeçilmezi olan traktör ve at yaygın olunca kız çocukları da işe koyuluyor.
Muhtar Bahtiyar Kaya’nın kızı Sema Kaya (16) yıllardır at biniyor ve traktör sürüyor. Ortaokul mezunu Sema’nın en büyük hayali ise okumak, onun için de lise diploması alabilmek için dışardan açık lise okuyor. Dilek Kaya da at binen kızlardan birisi. Zaman zaman attan düşme bile at binmekten kendini alıkoyamıyor.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - ÖZEL 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber