sanalbasin.com üyesidir

Meşaleler Sarıkamış Şehitleri için yandı

07 Ocak 2017
0 Haber Yorum

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen Sarıkamış Harekatı’nın 102’inci yıldönümünde, “Vefakar Gençlik, Cefakar Ecdadını Unutmayacak” sloganıyla başta Sarıkamış ilçesi olmak üzere 81 ilde düzenlenen etkinlikler Kars Valiliği koordinesiyle Sarıkamış’ta yanan meşalelerle start aldı.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen Sarıkamış Harekatı’nın 102’inci yıldönümünde, “Vefakar Gençlik, Cefakar Ecdadını Unutmayacak” sloganıyla başta Sarıkamış ilçesi olmak üzere 81 ilde düzenlenen etkinlikler Kars Valiliği koordinesiyle Sarıkamış’ta yanan meşalelerle start aldı.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 6-7-8 Ocak tarihlerinde belirlenen programların ilki bugün Kars’a davet edilen 15 Temmuz Şehitleri yakınları onuruna düzenlenen yemek programıyla başladı. Ardından akşam saatlerinde Sarıkamış Kazım Karabekir Paşa Camii’nde şehitler için Mevlid-i Şerif Programı düzenlendi. Kars İl Müftüsü Mehmet Genç tarafından okunan mevlidi şerif ve Kur’an-ı Kerim tilavetine Sarıkamış İlçe Müftülüğü imam hatipleri de ilahilerle eşlik etti.

Sonrası binlerce vatandaş Sarıkamış 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda toplanarak, ellerinde meşalelerle yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüşün ardından Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ne gitti. Dualar ve tekbirler eşliğinde 7’den 70’e her yaş gurubundan binlerce vatandaşın yer aldığı yürüyüşte 15 Temmuz Şehitleri’nin yakınları da yürüdü. Binlerce vatandaşa AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, Kars Valisi Rahmi Doğan, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan ve çok sayıda protokol mensubu da eşlik etti.

Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne kadar karanlığı aydınlatan ay yıldızlı ve meşaleli elleri, tekbir getiren dilleri soğuk havaya rağmen engelli vatandaşlar da yalnız bırakmadı. Akülü aracıyla meşaleli yürüyüşe katılan bir vatandaş ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ diye haykırdı.

Yürüyüşün sonunda gazetecilere açıklamada bulunan Kars Valisi Rahmi Doğan, Sarıkamış Harekatı ile ilgili şunları söyledi; “Burası Çerkezköy. 9. Kolordunun Sarıkamış’a girdiği ve Rus birlikleriyle ilk çatışmanın yaşandığı nokta. Bilindiği üzere Sarıkamış Harekatı 3. Ordunun bir harekatı, 3. Ordunun 9, 10 ve 11 olmak üzere 3 kolordusu 90 bin askerle Sarıkamış Harekatına katılmıştır. 9 ve 10’uncu kolordu belirlenen güzergaha Sarıkamış’tan harekatı düzenleyecek, 11. Kolordu ise harekat düzenliyormuş görüntüsü vererek Rus birliklerini oyalayacaktı. 9. Kolordu planlanan ve belirlenen günde şu anda üzerinde bulunduğumuz bölgeye geliyor ve aslında o geldiği akşam Sarıkamış’a girme taarruzunda bulunsa Sarıkamış’taki Rus birliklerinin en az olduğu bir zamanı yakalamış olacak ancak ertesi gün 10. Kolordunun gelmesi ve birlikte daha kuvvetli bir taarruz yapılması planlandığı için 10. Kolorduyu bekleme kararı alıyorlar. 10. Kolordunun beklenmesi aslında savaşın kaderini değiştiriyor. Türk ordusu Sarıkamış Harekatı’nı tamamlayacakken, 10. Kolordunun 2 gün geç gelmiş olması savaşın kaderini değiştiriyor ve burada Rus birlikleriyle Mehmetçik ciddi çatışmalar yaşıyor. Aslında hep şu bilinir ki Mehmetçik burada donarak, tek mermi atmadan şehit düştü ama aslında bu sırtlarda çok ciddi çatışmalar oluyor ve binlerce askerimiz çatışmalarda şehit düşüyor.” Şeklinde konuştu.

AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey ise; “Bu meşaleler Anadolu’da daha dün, önceki gün olduğu gibi yüz yıl önce de yüreği yananların gönüllerindeki kordur, ateştir. Ama bu ışıksa şehitlerimizin ışığıdır tıpkı ay yıldız gibi ülkemizi dört bir yandan sarmış ve aydınlatmıştır. Bu vatanı vatan yapanlar var, bunu korumak önemli. Bu vatanı korumak yetmez, bu vatan için canlarını verecek şehitlere ihtiyacımız var. Hepimiz seve seve geleceğimiz için, çocuklarımız, ülkemiz için bu anlamda elimizden geleni yapmalıyız. İyi ve kötü günleri, dostlarımızı ve düşmanlarımızı iyi tanımalıyız.” İfadelerini kullandı.

Sarıkamış Harekatı’nın 102. Anma Etkinlikleri 1. Günü yürüyüş sonunda Yukarı Sarıkamış Şehitliği önünde toplanan binlerce vatandaşın edilen dualara hep bir ağızdan amin demesiyle sona erdi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber