sanalbasin.com üyesidir

Medzamor Tehlikesi!

15 Ağustos 2016
0 Haber Yorum

Iğdır il Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, Iğdır’a 16 km uzaklıkta bulunan Ermenistan da ki Medzamor nükleer santralın de meydana gelebilecek bir kaza ihtimali için vatandaşlar bilgilendirildiler.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&


Iğdır il Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, Iğdır’a 16 km uzaklıkta bulunan Ermenistan da ki Medzamor nükleer santralın de meydana gelebilecek bir kaza ihtimali için vatandaşlar bilgilendirildiler.

Iğdır Kültür merkezinde düzenlenen programda konuşan Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman,”Medzomor nükller santral hakkında çeşitli görüşler var zararlımı zararsız mı Medzomor nükleer santralından radyasyon yayılıyor mu yayılmıyor mu tartışmalarına son koymak için Bu toplantı düzenlendi. İşin Uzmanları gereken bilgileri verecektir. Medzomor nükleer santralı eski bir santral, koruma bandı yok. 1977 yılında inşa edilmiştir. Ermeniler elektrik ihtiyaçları için kullanıyor, kapatılması istenmiştir. 2026 yılına kadar kullanılacağı belirtiliyor. En güvensiz santral olarak tarif ediliyor.1988 yılında meydana gelen depremde çatlamış binlerce vatandaş ölmüştür. Ancak Ermenistan’ın enerjisinin%40‘nı karşıladığı için kapatılmıyor. İl afet ve Acil durum müdürlüğünce Atom Enerji kurumundan gelen arkadaşlar gerekli bilgilendirmeyi yapacaklardır. İlimizde çeşitli ölçümler yapılmakta değerlendirilip Ankara’ya gönderilmektedir. İlimize 16 km mesafede olan nükleer santralden sızacak radyasyon karşısında ne gibi tedbirler alınması gerektiğini anlatacaklardır.” dedi.

Iğdır il Afet ve Acil Durum Müdürü Bülent Zeğem de “İl Afad müdürlüğü olarak ilimizde afetleri önleyici tedbirler kapsamında heyelan riski bulunan yerleşim yerlerinde gereken tedbirleri aldık. Medsamor Nükleer santralı de yurdumuzda bulunmasına rağmen ilimiz için risk teşkil etmektedir. Afet olmadan önleme ve zararlardan en az etkilenme adına AFAD ve TAEK ile birlikte ulusal radyasyon planı çerçevesinde radyasyon plan hazırladık. Amacımız Iğdır halkını aydınlatmaktır.” şeklinde konuştu.

Daha sonra TAEK mühedisi Dr. Gürdal Gökeri ve AFAD uzmanı Yasin Genç ,yaptıkları konuşmalarda Medzamor nükleer santralının konumu zararı hakkında bilgi verdiler. Şu anda korkulacak bir şey yok her gün düzenli olarak gerek Türkiye genelinde 193 istasyonda ve Iğdır’da ölçümler yapıyoruz. İnsan sağlığına zarar verecek bir radyasyon miktarı yoktur. AB değerleriyle aynı. Her ihtimale karşı halkımız bilinçlenmeli radyasyon olduğu anda 4 ve 20 km alandaki insanlar iyotlu hapı almalı herkes oradan süratle tahliye edilmelidir.300 km uzaklıkta yetişen gıda maddeleri bile tüketilmemelidir. Eller yıkanmadan ağza götürülmemelidir. İyot tabletleri ev ev dağıtılmalı vatandaşlar bilgilendirilmelidir.” dediler.

TADDEF Genel başkan yardımcısı Serdar Ünsal’ın “Medzamor nükleer santralından halkın sağlığını tehdit edecek bir radyasyon yok diyorsunuz Peki o zaman kanserden ölen insanların sayısı, sakat doğumlar, kadınların hamile kalmaması, düşük yapması, hayvanlarda yavru atma, özürlü doğum sebze ve meyvede verim düşüklüğünün sebebi nedir. Bu santral hemen kapatılmalıdır. Hem Türkiye’yi hem de Azerbaycan’ı, tehdit ediyor. “sorusuna cevap veren TAEK mühendisi Dr. Gürdal Gökeri, ”Bunların tek başına sebebi radyasyon olamaz. Çeşitleri sebepleri vardır. Bu konular Sağlık bakanlığı ve Tarım gıda bakanlığını ilgilendirir gerekli istatistiği onlar yapacaktır. Şu anda Medzamor nükleer santralından tehlike arz edecek bir radyasyon yoktur diyebilirim hem de diyemem .Biz her ihtimali göz önüne alarak vatandaşlarımız bir sızıntıya karşı bilgilendireceğiz. Bu santral deprem fayı üzerinde kurulu bir an önce kapatılmalıdır.” dedi.

Program karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.

IĞDIR / SERDAR ÜNSAL

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber