sanalbasin.com üyesidir

Köylüyü kurt korkusu sardı!

06 Mart 2013
0 Haber Yorum

Köylüyü kurt korkusu sardı!
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 

-Esenyayla köyüne inen aç kurtlar 1’i ağır üç kişiyi yaraladı
 
-YARALILARIN KARS’TAKİ AKRABALARI DA “GEÇMİŞ OLSUN” ZİYARETİ İÇİN KÖYE AKIN ETTİ
 
Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Esenyayla Köyü’nde dün akşam saatlerinde kurtların saldırısına uğrayan 3 kişiden 2’si Ardahan Devlet Hastanesi’ndeki tedavilerinin ardından taburcu edildiler. Durumu ağır olan 1 yaralının tedavisi ise sürüyor. İlk kez kurt saldırısına maruz kalan köylüler ise tedirgin, köyde tam bir korku hüküm sürüyor.
 
KURTLAR PUSUYA YATTI
Edinilen bilgilere göre olay, önceki akşam saat: 20:30 sıralarında meydana geldi. Köyde elektriklerin olmaması ve tipili havayı fırsat bilen 6 kurt köye indi. Bu sırada sohbet ettikleri köy bakkalından evlerine dönen şahıslara pusuya yatan kurtlar birer birer saldırmaya başladılar. İlk önce Kamber Altun’a (30) saldıran kurt, ardından da yardıma gelen Sercan Ceco’ya (19) saldırdı. Bağrışma seslerine olay yerine gelen 50 yaşındaki Ziya Kergide de kurtların saldırılarına maruz kaldı. Köylüler ise kürek, sopa ve ot kesme aletleri ile saldırıya uğrayanları kurtlardan kurtarmaya çalıştılar. Bu sırada kurtlardan biri Ziya Kergide’nin iki elini de ağzına alarak koparmaya çalıştı. Yaklaşık 10 dakika süren kabus dolu anlar kurdun öldürülmesiyle son buldu.
 
İLK MÜDAHALE KÖYLÜLER TARAFINDAN YAPILDI
Yaralılara ilk müdahale köylüler tarafından evlerde yapıldı. Daha sonra yaralılar köye çağrılan ambulansla önce Göle devlet Hastanesi’ne ardından da Ardahan Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada tedavileri yapılan köylülerin el, kol ve vücutlarının çeşitli yerlerinden derin yaralar aldıkları görüldü. Yaralılardan Kamber Altun ve Sercan Ceco Dün taburcu edilerek köylerine gönderildi. Durumu ağır olan Ziya Kergide’nin tedavisi sürerken, Kergide’nin bu hafta içerisinde ameliyata alınacağı öğrenildi.
 
YARALILARIN EVLERİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI
Kurt saldırısıyla vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan ve tedavilerinin ardından taburcu edilerek köylerine dönen Sercan Ceco ve Kamber Altun’un evleri ziyaretçi akınına uğradı. Köylüler yaralılara “geçmiş olsun” dileklerinde bulunarak, benzer olayların bir daha yaşanmaması için dua ettiler.
 
KÖYDE KURT KORSU BAŞLADI
Ziya Kergide’ye saldıran kurdu ve olay anını anlatan Muhammet Altun, “Akşam saatlerinde evime girmek üzereyken ‘Kurtarın beni’ diye bir ses duydum ve yerde kutla boğuşan Ziya dayıyı görünce koşarak ot kesme aletini aldım. Kurda ilk olarak keskin aleti vurduğumda ölmedi, ikinci vuruşumda bağırarak üzerime doğru gelince çok korktum ve geri çekilmek zorunda kaldım. O anda komşuların keskin aletlerle kurda vurmaları sayesinde kurt oradayken öldü ve Ziya dayı da vücudunun birçok bölgesinden yaralanmıştı. Biz ölü kurdu dereye attık, güvenlik güçleri gelip incelemelerde bulundu ve herhangi bir kuduz endişesiyle kafası veteriner hekimler tarafından kesilerek incelemeye alındı.” şeklinde konuştu.
 
KARANLIKTAN İSTİFADE EDEN KURTLAR SİNSİCE YAKLAŞTI
Köylülerden Tuncer Altun da evine giderken kurdu duvar dibinde gördüğünü ifade ederek, kendisine saldırmadığını ama sesleri duyunca arkadan gelen arkadaşına saldırdığını anlayarak olay yerine koşarak gittiğini belirtti. Evde otururken eşinin kapı sesi ardından ‘Kamber yaralı’ sözüyle ayaklandığını belirten İsmet Ceco ise olayı şöyle anlattı; “Kapı sesi geldi ve eşim bana kamberin yaralı halde olduğunu söyledi. Kambere ne olduğunu sordum, kurtların saldırdığını söyleyince çok şaşırdım. Kamber’in kolunu sarmak isteyince, dışarıda kurtların diğer arkadaşlarına saldırdığını söyledi. Onun üzerine ben hemen köy meydanına koştum ve her taratan bir bağrışma sesi geliyordu. Daha sonra kurtlar kaçtı ve saldırılarından yaralanan akrabalarımıza ilk müdahaleleri yaptık.” dedi.
 
KURTLARI KARŞILARINDA GÖRÜNCE DONAKALDILAR
Kurt dehşetiyle sarsılan Esenyayla halkı kimi olaya tanıklık ederken, kimisi de duyduğu an şok geçirdiğini söyledi. Kurdun yaraladığı Sercan Ceco’nun akrabası Sultan Ceco ise şu ifadeleri kullandı; “Bize telefonla Sercan’a kurdun saldırdığını söylediler. Duyduğumuz anda şok olduk, neye uğradığımızı şaşırdık. Gelip baktığımda bacağından kan geliyordu ve o anı görünce neredeyse şuurumu kaybettim.”
 
VATANDAŞLAR KÖYLERİNİN AYDINLATILMASINI İSTEDİLER
Kurtların saldırısına uğrayan Sercan Ceco olay anından 1 saat önce elektriklerin kesildiğini, olay anında da olmadığını ve kurtların bu nedenle köye rahatlıkla girebildiklerine dikkat çekerek, “Akşam köy bakkalında sohbet ettikten sonra evlere dağıldık. Eve gelirken yalnızdım ve bir anda kurtla karşı karşıya geldim. 5 metre mesafeden bana doğru geldiğini gördüm fakat kaçamadım, elimde de herhangi bir şey yoktu. Kurdu görünce şoka girdim ve hiçbir şey yapamadım. Gelir gelmez bacağıma saldırdı, beni parçalamak istedi. Elimle kendimi kurtarmaya çalışırken elimi de ısırdı ve sonrasında nasıl olduğunu anlamadım ama beni bıraktı ve bende koşarak eve geldim. Aynı kurt benim sesime gelen Ziya dayıya da saldırmış ve onu da komşularımız kurtarmış.” ifadelerini kullandı.
 
KÖYDE KÖPEK EKSİKLİĞİ KURTLARI CESARETLENDİRDİ
Köye giren kurtların saldırısından ilk nasibini alan Kamber Altun ise köylerinde fazla köpeğin olmamasının kurtların rahatlıkla girebilmelerine neden olduğuna vurgu yaparak, “Bende arkadaşlarım gibi eve giderken bir anda kurtla karşı karşıya kaldım ve ne yapacağımı şaşırdım. Hızla üzerime gelen kurt beni yere düşürdü, kolumu ağzına aldı, ona rağmen ayağa kalktım ve kulağından tutarak kolumu kurtardıktan sonra kendimden uzaklaştırıp oradan kaçtım.” diye konuştu.
 
YABANİ HAYVANLAR KÖYÜN ETRAFINDA CİRİT ATIYOR
Esenyayla Köyü’nün etrafı da yabani hayvanların istilasına uğradı. Aç kalan yaban hayatı yem bulabilmek için çevrede cirit atıyor. Tilkilerde dağların yamaçlarında gün boyu bekleyerek hır fırsatta yem ihtiyaçları için köylerin içine kadar iniyor. Bundan sonra da kurtların saldırılarına maruz kalmaktan korkan köylüler ise ne yapacaklarını kara kara düşünürken, artık her karanlık çöktüğünde evlerinden çıkmayı düşünmediklerini ifade ettiler.
(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – UĞUR AYDIN / BEDİR ALTUNOK

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber