Köylülerin ihale alarmı!

11 Haziran 2013
0 Haber Yorum

Köylülerin ihale alarmı!

Kars Arpaçay ilçesi Aydıngün Köyü sakinleri bugün ihale alarmıyla Kars Tarım İl Müdürlüğü’nün yolunu tuttu. 2 yıldır kendi arazileri için ihaleye girmek zorunda kalan köylüler yetkililerden yardım istedi.
 
Köy halkı arazilerinin başkalarına satılmaması adına ihaleye girmek için Tarım İl Müdürlüğü’nde beklerken, yetkililerden bu duruma çözüm bulmalarını ya da varlarını yoklarını bu ihaleye vereceklerini belirttiler. “İhaleye konulan arazinin satılması köyde büyük huzursuzluğun çıkmasına neden oluyor” diyen köylüler 24 saat köyün içinde yabancı arabaların dolaşmasını istemedikleri için bu ihaleye ısrarla girdiklerini söylediler.
 
İhale bedelinin de yüksek olduğunu ifade eden köylüler, hayvanlarının sayısının fazla olduğu ve kendilerine yetmediği halde ihaleye çıkarıldığını vurguladılar. Daha önce de 60 kişilik imza topluluğuyla müracaatlarının olduğunu fakat bir sonuç çıkmadığını söyleyen köylüler, 1700 dönüm yerin bedelinin ilk ihalede 200 bin TL olduğunu ve bu bedelin akılları karıştırdığını dile getirdiler.
 
Genel olarak Iğdır ilinden gelerek besicilik yapanların aldıkları meralar dışında kendilerine verdikleri zararların önüne geçmek adına çaba sarf ettiklerinin altını çizen Aydıngün Köyü sakinleri, ortak olarak ”Gelen fazla koyun nedeniyle birçok köy arazisi ve ekili alanlar tahrip ediliyor. Bazı köyler kendileri istekleriyle arazilerini satıyorlar, bizler tek yürek olarak buna karşıyız ve gerekirse tüm malımızı satarak bu dağımızı alacağız.” dediler.
 
Aydıngün Köyü’nden Mustafa Kızıltaş, “Dağımız bizim isteğimiz dışında satılıyorsa, bizi de Rusya’ya göndersinler. Geçimini hayvancılıkla sağlayan bu köylüler süt parasını bu işe yatırıyor.” derken, bir başka vatandaş, Ahmet Atbaş da, “Biz dağımızı satmıyoruz. Sattığımız adamlar hastalıklı hayvanlar getiriyor ve bütün hayvanlarımız hastalığa yakalanıyor. Hayvan para etmiyor ve otlak alan bize yetmiyorken neden satalım. Satıldığında sadece aldıkları yer değil, araçlarıyla da, hayvanlarıyla da ekin arazilerimiz tahrip ediyorlar. İhaleye konulan kendi dağımız 500 bin TL de olsa biz kimseye vermeyeceğiz, kendimiz alacağız.” ifadelerini kullandı. 
kha

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ATAŞ ECZANESİ

SALI--ŞİFA ECZANESİ

CARŞAMBA-NUR ECZANESİ

PERŞEMBE--ALTUN ECZANESİ


CUMA---ARAS ECZANESİ

CUMARTESİ,KAĞIZMAN ECZANESİ

PAZAR--YASİN ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnket

YENİ TEMAMIZI NASIL BULDUNUZ,

İDARE EDER,
NORMAL
İYİ
ÇOK GÜZEL,
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber