Kışlık Ürünler Satışa Sunulmaya Başladı

15 Kasım 2011
0 Haber Yorum

Kışlık Ürünler Satışa Sunulmaya Başladı

Birçok organik sebze ve meyvenin yetiştiği Kağızman’da, yazın toplanan meyveler kurutularak, kışın satışa sunuluyor.
Özellikle Kağızman hal yerinde bu tür kuru meyve dükkanlarına rastlamak mümkün. Esnaf Haydar Yıldız’ın dükkanı da bunlardan biri.
Bu şirin dükkanda, kayısı kurusu, elma kurusu, dut kurusu, ide kurusu, taze çiçek balı, pekmez, pestil, ceviz ve bunların yanında,  Kağızman’a özgü; köme, basmacık ve daha birçok ürün satışa sunulmaktadır.
Dükkan sahibi Haydar Yıldız, “tamamen doğal ve organik bir şekilde yetiştirdiğimiz meyvelerimizi aynı titizlikte kurutup hazırlıyoruz ve satışını da yine kendimiz yapıyoruz. Özellikle Kağızman dışından ilçemize gezmeye gelen vatandaşlarımızın, ilçemize özgü ürünlere ilgisi büyük. Çok şükür işlerimiz iyi.” diye konuştu.
Kuru meyvelerin faydaları: Kuru meyveler, yaş meyvenin içerdikleri yüzde 80-95 oranındaki suyun yüzde 10 - 20 oranlarına düşürülmesi ile elde ediliyor. Bu kurutma işlemi sonrası, C vitamini dışında bütün minerallerin korunduğu kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyelleri ile öncelikle serbest radikallere karşı koruyor.
Pestil: Dut pekmezi, süt, bal, ceviz, fındık ve undan oluşan, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral maddelerini önemli ölçüde içeren bir gıda maddesidir. Özellikle A ve B vitaminleri ve demir yönünden zengindir. Vücut doku ve hücrelerinin yenilenmesinde, su dengesinin korunmasında, hormon, enzim üretiminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkiye sahiptir.
Köme & Basmacığın faydaları: İçeriğindeki maddeler sayesinde. Birçok mineral ve vitamini içinde barındıran köme ve basmacık, soğuk kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden olup, tam bir enerji kaynağıdır.


Haber Kaynağı: KSG-Uğur Bilen-Erkan Keler 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber