sanalbasin.com üyesidir

Kerbela Şehitleri Iğdır’da anıldı

12 Ekim 2016
0 Haber Yorum

BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA HZ . HÜSEYİN’İN YEZİD TARAFINDAN ŞEHİT EDİLİŞİNİN 1377. YILI ANILDI
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&


BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA HZ . HÜSEYİN’İN YEZİD TARAFINDAN ŞEHİT EDİLİŞİNİN 1377. YILI ANILDI
Peygamber efendimizin torunu Hz  Hüseyin’in , Kerbela da 72 yakınıyla birlikte susuz bırakılarak şehit edilmesinin 1377 . yıldönümü olan aşura günü, Iğdır ve  çevresinde yaşayan binlerce Caferi mezhebine mensup  vatandaşın katılımıyla Iğdır Zübeyde Hanım Bulvarında , ilçe ve köylerde  anıldı.
Muharrem ayının 10. günüyle birlikte camileri dolduran siyahlar giymiş gençlerin aşkla söylediği mersiyeler, sine dövmeler izleyenleri de duygulandırdı. Deste guruplarının ve vatandaşların katılımıyla sabahın erken saatlerinde camilerde toplanan Caferiler zincirle dövünen, sine vuran deste guruplarına eşlik ettiler. Cami İmamlarının okuduğu mersiye eşliğinde gözyaşı akıttılar. Ardından binlerce vatandaş deste gurupları ile birlikte Zübeyde Hanım Bulvarına akın etti. Burada Kuran-ı Kerim okundu, ağıtlar yakıldı. İmam Hüseyin ve yakınları için gözyaşları akıtıldı. Adağı olanlar şerbet, meyve suyu, bisküvi gibi maddeleri ihsan olarak dağıttılar.                     
Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği tarafından organize edilen aşura törenine  Saat 9.00 da Zübeyde Hanım Bulvarında  binlerce insan toplanmaya başlandı... Burada  toplanan binlerce insan Hz. Hüseyin için ağıtlar yakmaya başladılar yas tuttular. Caferiler  Kan akıtmak yerine Kızılay’a kan bağışında bulundular. Program önce  Kuranı Kerim okunmasıyla başladı. sonra Hz.Hüseyn’in özelliğini İslam’ı yaşatmak için verdiği mücadeleyi Yezit tarafından uğradığı eziyeti, vahşeti anlattılar. 
Konu ile ilgili olarak bir konuşma yapan Ehli Beyt  Alimler derneği Başkanı Behlül Salmanlı, Yıllardır yas geleneğimiz sürüyor. Kerbelada kuruyan İslam ağacını kanlarıyla sulayan Hz. Hüseyini ve yakınlarının yasını tutmak için buradayız. İmam Hüseynin kıyamının sebebi birliğin beraberliğin simgesidir. Eğer Müslümanlar Hz. Hüseynin kıyamı etrafında toplansalar. Hz. Hüseynin kıyamını anlasalar dünyada ne İşid kalır ne de başka örgüt. Hiç Kimse İslam üzerinde sulta kuramaz.Dün nasıl Yezid ve emevi zihniyeti HZ. Hüseyin v yakınlarının başını kesmişse bugün de İşid denilen terör örgütü masum gerçek Müslümanların başını kesiyor.Hz. Hüseyini sevmek vatanı sevmektir. Hz. Hüseyin birlik ve beraberlik demektir. Türk Milleti de 15 Temmuzda FETÖ terör örgütüne karşı birlik ve beraberlik sergilemişlerdir. İnsanlarımız İslamiyet’i Kuran-ı Kerimi,HZ. Hüseyinin Allahın dini için verdiği mücadeleyi analmış olsalardı bugün ne cemaatler,tarikatlar  olurdu ne de Allah ile insanları aldatanlar fetöcüler olurdu.İslam alemi birlik içinde olur . Bugünkü parçalanmışlar ayrılıklar olmazdı.Herkesi Hz.. Hüseyinin Allahın ,peygamberin dinine sahip çıktığı gibi vatanına bayrağına sahip çıkmaya  birlik ve beraberliğe çağırıyorum.  O İslamiyet yaşasın Kuran-ı kerim yaşasın diye şehit olmuştur.  Burada toplanan binlerce insan Hz. Hüseyine olan sevgilerinden dolayıdır.Ehlibeytin yaşadıklarını unutmuyoruz Hz.Hüseyin’e layık olmaya çalışıyoruz. “dedi.
Hz. Hüseyini anma  aşura programına katılan Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, yaptığı konuşmada “Şu anda bu meydanda 25 bine yakın kalabalık var . Bugün mazlumun sesi olan merhametin sesi olan Hz. Hüseyinin şehit olduğu gündür.Allahın peygamberin yolunda giden Hz. Hüseyin çektiği acılardan dolayı bir matem yaşıyoruz. Bundan dolayı hepinize  başsağlığı diliyorum.Şunu bilmenizi istiyorum ki devletin temsilcisi olarak Iğdır valisi olarak  sizlerin  acınızı paylaşıyoruz.Bu acı sadece Kerbela ve    muharrem ayında yaşanması değil.Bunun bütün müminlerce bütün dünyada aynı şekilde  mezhep meşrep farkı gözetilmeden yaşanmasını diliyorum.Çünkü bu acı hepimizin ortak acısıdır.Bu acıyı hepimiz yüreğimizde hissetmeliyiz.Bu acı bize dersler vermeli.Bu acı bize bugün dünyanın içinde bulunduğu bu kaosun,  Müslüman dünyasının içinde bulunduğu kaostan kurtarmanın vesilesi olmalıdır.Bizi kaostan kurtarmalıdır. Hz. Hüseyinin bize verdiği ders, bizim savaş değil barış yapmamız, şiddet değil merhamet yapmamız, zillet değil izzete ulaşmamız gerektiğini gösteriyor.Biz devlet olarak sizlerin arkasındayız.sizlerin acısını paylaşıyoruz. “şeklinde konuştu.
Daha sonra konuşan Dini Hocalar Kerbela vaksına değinerek şunları söylediler:” İmam Hüseyin 124 bin peygamberin sonuncusu ve efendisi olan Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.a) torunudur. O hazretin soyunun devam ettiricisidir. Çünkü buyurmuş ki her peygamberin soyu kendinden devam etti benim soyum Ali b. Ebutalip (a.s) ile devam edecektir. .İmam Hüseyin Allah Resulü’nün bize bıraktığı iki emanetten biridir.İmam Hüseyin kurtuluş gemisi ve hidayet meşalesidir.İmam Hüseyin Nuh’un gemisi gibidir, ona binen kurtulur, terk eden ise garg olur. Yezit Kimdir? Yezit Resulullah’ın düşmanı, Bedir, Uhut ve Handek savaşlarında küfür ordusunu komuta eden, Peygamber’in, Allah’ın evini ziyaret etmesini engelleyen Hüdeybiyye barışı yapmaya mecbur eden, Mekke fethinden sonra canını kurtarmak için zahiren İslam’ı kabul eden, Kur’an’da lanetlenmiş ağacın kökü olan Ebu Süfyan’ın torunu, ciğer yiyen Hint’den olma Muaviye’nin oğludur. Muaviye, Allah Resulü’nün (s.a.a) karnı doymasın diye lanetlediği kimsedir.Yezit, Muaviye vs. Allah Resulü’nün (s.a.a) iktidarı kendilerine haram kıldığı kimsedirler..Aşura insanlık tarihinin kendinde özetleyen şahadet günüdür. Şehitler günüdür.  “
Ardından okunan mersiyenin ardından tiyatro gösterisi sunularak HZ. Hüseyin ve yakınlarının şehid edilişi canlandırıldı.
Saat 12.00 de Zübeyde Hanım Bulvarında Aşura anma törenleri sona erdi.böylece 10 gün boyunca devam eden zincirle dövünme olayı da sona ermiş oldu.
Hz.Hüseyni anma törenleri nedeniyle emniyet geniş  tedbirler aldı. Zübeyde Hanım bulvarına  giden yollar trafiğe kapatıldı.Merkeze bağlı Hakmehmet köyünde ,Aralık Tuzluca Kars ili ve çevresinde de anma törenleri yapıldı.
İsteyen vatandaşlar Kızılay kan merkezinin kurduğu çadıra giderek kan verdiler. Daha sonra binlerce  insan dağılarak evlerine gittiler. Hz. Hüseyni anma töreni de sona erdi.Iğdır valisi Ahmet Turgay Alpman ve  Emniyet müdür Yüksel Babal,Aşura platformuna çıkarak Ehlibeyt Alimler derneği hocalarıyla görüştü. Program boyunca kürsüde kaldı.
Iğdır da da Caferiler, Yer altı çarşısı üzerinde kurulan Kızılay kan bağış bankasına  ‘‘kan akıtmak’’ geleneği yerine kan bağışında bulundular.
AŞURA PROGRAMI İÇİN DIŞARIDAN GELEN 500 POLİS GÖREV YAPTI
Peygamber efendimizin torunu Hz  Hüseyin'in , Kerbela da 72 yakınıyla birlikte susuz bırakılarak şehit edilmesinin 1377 . yıldönümü olan aşura günü, Iğdır ve  çevresinde yaşayan binlerce Caferi mezhebine mensup  vatandaşın katılımıyla Iğdır Zübeyde Hanım Bulvarında , ilçe ve köylerde  anılırken alınan emniyet tedbirleri sayesinde olaysız sona erdi.
Iğdır emniyet Müdürlüğü ekipleri civar illerden getirilen takviye polis kuvvetleri ile şehrin çeşitli yerlerinde emniyet tedbiri aldı Zübeyda hanım bulvarına arama yapılarak vatandaşalr içeri alındı.
Iğdır Emniyet müdürü Yüksel Babal bizzat emniyet tedbirlerini kontrol etti.Program boyunca alandan ayrılmadı.
Jandarma bölgesinde de Jandarma Alay komutanı k. Albay Kahraman Dilkmen’in talimatı ile jandarma  köylerde tedbir alarak vatandaşların huzur içinde yas tutmasını HZ. Hüseyini anmasını sağladı.
(UA-BA-S) IĞDIR (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI - SERDAR ÜNSAL
Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber