sanalbasin.com üyesidir

Kaymakamlar cirit izledi

24 Eylül 2014
0 Haber Yorum

Kaymakamlar cirit izledi
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kars’ın Selim İlçesine bağlı Kekeç köyünde gençlerin kendi aralarında yaptıkları cirit müsabakası bu hafta sonu Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem için yapıldı. Gösteri maçı yapan gençler hünerleriyle izleyenleri adeta büyüledi.
Ata sporu cirit, özellikle sonbaharda ve kış aylarında oynanıyor. Bu yılın ilk sezonu da geçtiğimiz hafta sonu Kekeç köyündeki gençlerin müsabakasıyla start aldı. Arpaçay’ın kurtuluş törenleri için ata sporları festivaline hazırlanan Kaymakam Faruk Erdem de hem cirit izlemek, hem atları görmek için bu hafta sonunu cirite ayırdı. Selim’in Kekeç köyüne gelen Kaymakam Faruk Erdem’e, Selim Kaymakamı Erdinç Dolu da eşlik etti. Hakim ve savcıların da geldiği Kekeç köyünde konukları için gösteri maçı hazırlayan ciritçiler hünerleriyle göz doldurdu. Büyük bir hayranlıkla cirit müsabakasını izleyen Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem, gençleri bu sporu yaşattıkları için tebrik etti. Ata sporu ciritin her zaman desteklenmesi gereken bir spor olduğunu belirten Kaymakam Erdem, eskiden yük aracı kullanılan atların artık spor alanında yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti. Teknolojinin ağırlıklı kullanıldığı tarım işlerinde atların fazla tercih edilmediğini hatırlatan Erdem, bölgenin at yarışları ve cirit anlamında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.
Selim Kaymakamı Erdinç Dolu da, önümüzdeki yıl ilçeye yakın mesafede yapılması planlanan at yarışları pisti ve binicilik eğitim sahasının ata sporu ciriti daha iyi seviyelere taşıyacağına inandığını söyledi. Cirite sahip çıkmak ve yaygınlaştırmak adına ellerinden gelen desteği vereceklerini de hatırlatan Kaymakam Dolu, Selim’de 6 cirit kulübünün bulunduğunu ve ortalama 80 ciritçinin hazır olduğunu da kaydederek, Selim’deki cirit ekiplerinin gösteri maçlarına da hazırlanacaklarını da belirtti.  
Arazide oynanan karşılaşma öncesinde atlarını ısındıran gençler daha sonra kıran kırana bir mücadeleye girişti. Hem atlarını sezona hazırlamak için ısındıran hem de bunu bir eğlence haline getiren gençler hoşça vakit geçirmenin de tadını çıkardılar. Ata sporu ciriti yaşattıkları gibi kendi aralarındaki dostlukları da pekiştiren gençler, ciritten başka bir araya gelecekleri spor alanı olmayınca her hafta bir köyde toplanarak kendi aralarında cirit müsabakaları düzenlediklerini belirttiler. Selim’in usta ciritçilerinin tek istekleri ise bu sporun ayakta kalabilmesi için atların bakımı gerekli desteklerin verilmesi.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - BEDİR ALTUNOK 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber