Kars'ta asma köprü fırtınadan zarar gördü

31 Mart 2018
0 Haber Yorum

Kars’ın Ermenistan sınırındaki Akyaka ilçe merkezi ile diğer köyler arasındaki ulaşım açısından büyük önem taşıyan asma köprü yaşanan fırtına nedeniyle zarar görerek tehlike oluşturuyor.

Ercüment DAŞDELEN / kagizmanfm

Küçük Aküzüm ve Büyük Aküzüm köyleri arasında Akyaka ilçe merkezi ve diğer köylerin ulaşımında kullanılan 110 metre uzunluğundaki zemini tahta olan 2,5 metre genişliğindeki asma köprünün koruyucu halatları yaşanan fırtına nedeniyle zarar gördü.

Asma köprü, tüm tehlikelere rağmen yöre halkı için vazgeçilmez güzergah olma özelliğini koruyor. Köprünün kullanılmaması halinde köylüler 20 kilometre fazla yol kat etmek zorunda kalıyor.

Yaklaşık 34 yıl önce yaptırılan asma köprüyü kullanan köy sakinleri, aşırı rüzgarlarda köprünün tehlike oluşturarak havalandığını ve köprünün altındaki bağlantıların zarar gördüğünü söylediler.

Köy sakinleri, asma köprünün iyileştirilmesi için defalarca ilgili yerlere sözlü ve imza toplayarak dosyalar verdiklerini ancak henüz bir sonuç alamadıklarını belirterek, “Can kayıplarının yaşanmaması için biran önce bu asma köprüye önlem alınması gerekiyor” dediler.

Köy sakinleri, asma köprü yerine beton köprü yapılması için yardım beklediklerine dikkat çektiler.

karsta-asma-kopru-firtinadan-zarar-gordu-(1).jpgkarsta-asma-kopru-firtinadan-zarar-gordu-(5).jpgkarsta-asma-kopru-firtinadan-zarar-gordu-(6).jpgkarsta-asma-kopru-firtinadan-zarar-gordu-(7).jpg

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber