Kars'ta Sürücüler Engelli Geçişlerini Kapatmak İçin Birbirleriyle Yarışıyor

26 Ağustos 2017
0 Haber Yorum

Kars’ta engeli haklarını hiçe sayan bazı bilinçsiz sürücüler trafikte olduğu kadar engeli vatandaşlarının yaşam alanlarında da ciddi sıkıntılar yaşatıyor.


Şehrin neredeyse bütün cadde ve sokaklarında engelli alanlarına ve geçişlerine gelişi güzel, vurdumduymaz ve uygunsuz bir şekilde park eden sürücüler cezasız kalabiliyor. Araç sahipleri engelli rampalarını kapatmak için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Fakat bazı duyarlı engeliler ise engelli rampalarının kapatılması nedeniyle uzun süre bekleyişin ardından 155 Polis İmdat’ı aramaları durumunda trafik polisleri derhal yardıma koşuyor. Fakat olay yerine gelen polisler daha sonrada uzun uğraşların arından aracın sürücüne ulaşmaya çalışıyor. Aracın plakası üzerinden telefon ve anons ile araç sahibe ulaşan polisler bu kez de araç sahibinin aracının başına gelmesini bekliyor. Bu defada araç sürücüleri sanki haklıymışlar gibi polis ile tartışıyor. Tüm bunlar yaşanırken engelli aracında güneş altında bekleyen vatandaş ise mağdur olmaya devam ederken engelli hakkı da çiğnenmiş oluyor.

Bu sorumsuzluğun bir örneği de önceki Kars’ın en işlek iki caddesi Gazi Ahmet Muhtar Paşa ile Karadağ Caddesinin kesiştiği Merkez Camii önünde noktada yaşandı. Engelli aracıyla engelli rampasından yoluna devam etmek isteyen vatandaş aracın kendisine yol vermesini bekledi. Uzun süre aracının sürücüne ulaşmak isteyen engelli vatandaş çareyi 155 Polis İmdat’ı aramakta buldu. Daha sonra da engelli vatandaşın yoluna devam etmesi için olay yerine gelen polisler onlarca dakika aracın sürücüsüne ulaşmaya çalıştı. Uzun uğraşların ardından aracının başına gelen vatandaş nazlanarak arabasının engelli rampasından kaldırdı. Tüm bunlar yaşanırken o vatandaşta engelli aracıyla dakikalarca yoluna devam etek için bekledi.

Her gün her cadde ve sokakta engelli vatandaşların hakları çiğnenirken söz konusu araç engelli rampasının önünden polis marifetiyle kaldırıldıktan hemen sonra bir başka araç sürücüsü de aynı şekilde aynı yere park etti.

Dakikalarca mağdur olan ve yoluna devam edemeyen engelli vatandaş ise Kars’ta her sokak ve cadde üzerinde bulunan engelli rampalarının araçlar tarafından kapatıldığını ve engelli haklarının gasp edildiğini dile getirerek bu konuda her kesin daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.

karsta-suruculer-engelli-gecislerini-kapatmak-icin-birbirleriyle-yarisiyor-(1).jpgkarsta-suruculer-engelli-gecislerini-kapatmak-icin-birbirleriyle-yarisiyor-(2).jpgkarsta-suruculer-engelli-gecislerini-kapatmak-icin-birbirleriyle-yarisiyor-(3).jpgkarsta-suruculer-engelli-gecislerini-kapatmak-icin-birbirleriyle-yarisiyor-(4).jpgkarsta-suruculer-engelli-gecislerini-kapatmak-icin-birbirleriyle-yarisiyor-(5).jpgkarsta-suruculer-engelli-gecislerini-kapatmak-icin-birbirleriyle-yarisiyor-(6).jpg

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber