Kars'ta 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' Olacak

07 Şubat 2019
0 Haber Yorum

Kars Valisi Türker Öksüz'ün katılımı ile "Yaya Öncelikli Trafik" , "Trafikte Yaya Önceliği Bilinci" nin oluşturulması için kampanya başlatıldı.

Kars'ta  ve Türkiye genelinde başlatılan "Trafikte Yaya Önceliği Bilinci" nin oluşturulması kampanyası için GAMP Konağı önünde basın açıklaması yapan Kars Valisi Türker Öksüz kampanya ile "Gelin hep birlikte “ öncelik hayatın, öncelik yayanın” diyerek ülkemizin de insanlarımızın da hem geleceğini hem hayatını kurtaralım." dedi.
 

Kars Valisi Türker Öksüz yaptığı açıklamada; "trafik kazaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de maalesef binlerce kişinin hayatını kaybetmesine, yaralanmasına yol açmakta ve önemli ekonomik kayıpları da beraberinde getirmektedir. ölümlü kazalarda hayatını kaybedenlerin bir bölümünü de yayalar oluşturmaktadır. Ülkemizde yaşanan trafik kazaları istatistikleri değerlendirildiğinde; ülkemizde her yıl ne yazık ki yaklaşık 1.700 yayanın hayatını kaybettiğini görmekteyiz. bu kazalarda yine çok sayıda vatandaşımız yaralanmakta ve engelli hale gelmektedir. 
 

İlimizde; 2018 yılında 5 ölümlü kazada 697 yaralıdan 86’sının yaya yaralı ve 5 ölüden 1’inin yaya olduğunu görüyoruz. Bu kazalara karışarak yaralanan vatandaşlarımızın birçoğu ne yazık ki kalıcı sakatlıklara maruz kalarak engelli olarak hayatını devam ettirmekte, hayatını kaybedenlerin ise geride kalanlarda bıraktıkları iz hayat boyu devam etmektedir.
 

Yaşanan bu tür üzücü durumların bir gün bizlerin de başına gelebileceğini unutmamamız gerekiyor. trafik kazalarının asgari düzeye indirilmesinde yaya olsun sürücü olsun tüm vatandaşlarımıza elbette önemli sorumluluklar düşmektedir. trafik kurallarına uymayı alışkanlık haline getirmemiz ve toplumun tüm kesimlerinde trafik kurallarına uyma yönünde farkındalık oluşturmamız bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu farkındalık ve sorumluluk anlayışıyla,  2019 yılı, içişleri bakanlığımız tarafından “öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla “yaya öncelikli trafik” yılı olarak ilan edilmiştir.
 

“öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla içişleri bakanlığımız tarafından oluşturulan “yaya öncelikli trafik” “trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması” kampanyasını, çeşitli etkinliklerle tüm türkiye ile eş zamanlı olarak ilimizde başlatıyoruz. 2918 sayılı karayolları trafik kanununun 74’üncü maddesinde 26 ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş olan, kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda olacaktır.  Bu bağlamda; etkin bir farkındalık sağlanabilmesi için bugünden başlayarak ilimizde de çeşitli etkinlikler ve uygulamalar yapacağız.
 

Yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere; ilimizde görev yapan trafik personeli dahil diğer tüm emniyet ve jandarma personelinin en az yarısı yani; il merkezinde 450, il genelinde 532 emniyet, 220 jandarma personeli okul ve yaya geçitlerinde görevlendirilmiş, görevlendirilen tüm personel, 12.00-13.30 saatleri arasında yaya ve okul geçitlerinde kampanyanın uygulayıcısı olacaktır. Kampanya kapsamında hazırlanan afiş ve pankartlar, tüm il ve ilçe merkezinde kamu kurum ve kuruluşlarına asılacak, etkinliğin planlandığı yaya geçitlerinde görevli kolluk birimlerimiz tarafından hazırlanan el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtılacaktır.
 

Kars'ta 2018 yılında meydana gelen kazalarda 697 kişi yaralandı 
 

Kars'ta; 2018 yılında 5 ölümlü kazada 697 yaralıdan 86’sının yaya yaralı ve 5 ölüden 1’inin yaya olduğunu görüyoruz. Ülkemizin hemen her bölgesinde trafik kazaları yürekleri yakmakta, gözleri her an yaşaran acılı aileler, öksüz ve yetim kalmış binlerce vatandaşımız bulunmaktadır. Bu farkındalık ve sorumluluk anlayışıyla,  2019 yılı, içişleri bakanlığımız tarafından “öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla “yaya öncelikli trafik” yılı olarak ilan edilmiştir.
 

“Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla içişleri bakanlığımız tarafından oluşturulan “yaya öncelikli trafik” “trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması” kampanyasını, çeşitli etkinliklerle tüm türkiye ile eş zamanlı olarak ilimizde başlatıyoruz. 2918 sayılı karayolları trafik kanununun 74’üncü maddesinde 26 ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş olan, kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda olacaktır. 
 

Kars'ta 752 Emniyet Jandarma Personeli ile Yaya Önceliği Kampanyası
 

Yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere; ilimizde görev yapan trafik personeli dahil diğer tüm emniyet ve jandarma personelinin en az yarısı yani; il merkezinde 450, il genelinde 532 emniyet, 220 jandarma personeli okul ve yaya geçitlerinde görevlendirilmiş, görevlendirilen tüm personel, 12.00-13.30 saatleri arasında yaya ve okul geçitlerinde kampanyanın uygulayıcısı olacaktır.
 

Kampanya kapsamında hazırlanan afiş ve pankartlar, tüm il ve ilçe merkezinde kamu kurum ve kuruluşlarına asılacak, etkinliğin planlandığı yaya geçitlerinde görevli kolluk birimlerimiz tarafından hazırlanan el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtılacaktır.
 

Bugün itibariyle tüm okullarımızda “yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik” konulu programlar yapılacak, bununla birlikte uzmanlar tarafından trafik eğitimi verilen okul geçit görevlilerince okul giriş-çıkışlarında, okul önlerinde ve çevresinde yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenlenecektir.

İçişleri bakanlığımız tarafından başlatılan bu kampanyanın başarısı, ülkemizin geleceği, vatandaşlarımızın hayatlarını güvenli biçimde sürdürmesi açısından hayati önemdedir ve hepimizin ortak sorumluluk duygusuyla hareket etmesini zorunlu kılmaktadır.
 

Tüm vatandaşlarımızın trafik kurallarına uymayı bir yaşam biçimi haline getirmesini gönülden diliyorum. gelin hep birlikte “ öncelik hayatın, öncelik yayanın” diyerek ülkemizin de insanlarımızın da hem geleceğini hem hayatını kurtaralım. Kampanyanın hayırlara vesile olmasını gönülden temenni ediyorum.  bütün vatandaşlarımıza kazasız, belasız, huzurlu, umutlu ve sağlıklı günler diliyorum." dedi.
 

Kars Valisi Türker Öksüz, Kars İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Kars İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, kamu kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı etkinlikte yayalara geçiş önceliği bilgilerinin olduğu broşürler araç sürücüleri ve vatandaşlara dağıtıldı. Etkinlik Kars Merkez ve ilçelerin tamamında polis ve jandarma ekipleri tarafından gerçekleştirildi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber