Ana Sayfa > AKYAKA

Kars'ta “Faydalı İnsan Projesi” Ödül Töreni
10 Haziran 2011
Kars'ta “Faydalı İnsan Projesi” Ödül Töreni
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ,GÜNCEL VE TARAFSIZ HABERLERLE HİZMETİNZDEYİZ,ALİ ÇELİK

Kars Sarıkamış Şehit Taner Baran YİBO tarafından yürütülen 'Faydalı İnsan Projesi'ne katılarak başarı sağlayan öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

Söz konusu Proje kapsamında Kars’ta tek uygulama yapılan Sarıkamış Şehit Taner Baran YİBO öğrencilerinden 235’inin zararlı ve istenmeyen davranışlardan kurtulduğu bildirildi.

 

Sarıkamış Şehit Taner Baran YİBO’da görev yapan 11 öğretmen iki aylık süre içerisinde uyguladıkları program ile toplam 250 öğrenciden 235 öğrenciyi istenmeyen, zararlı alışkanlıklarından vazgeçirdiler. Okulda proje koordinatörlüğünü yürüten Sibel Girgin, Nermin Çiloğlu ve 11 öğretmen, kitap okumayan, küfür eden, tırnaklarını yiyen ve benzeri kötü alışkanlıkları olan, yaşları 12–15 arası ilköğretim 2. kademe öğrencilerinden 235’inin uygulanan proje ile kötü alışkanlılarından vazgeçirmeyi başardı.

 

Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen törene, Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Dağdelen, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Yener Kamiloğlu, Süleyman Ömeroğulları, Şehit Taner Baran YİBO Müdürü Yener Şahan, Proje Yazarı ve Genel Koordinatörü Mehmet Alkan, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda veli katıldı.

 

Cumhuriyetimizin Kurucusu Başöğretmen, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları, tüm şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş Türk Milli Eğitimine emeği geçenlerin manevi huzurlarında bir dakikalık saygı duruşunun ardından törene katılanlar hep birlikte büyük bir coşkuyla müzik öğretmeni Eda Koca eşliğinde İstiklal Marşımızı okudu.

 

Gençlerin istenmeyen ve zararlı davranışlardan kurtulmaları ve ideal insan karakteri ve davranışları kazandırmak için gerçekleştirilen Faydalı İnsan Projesi ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Şehit Taner Baran YİBO Müdür Yrd. Aysel Filiz, Okullarında sosyal ve kültürel alanlarda gerekli çabayı gösterdiklerini ve bu çabanın bir ürünü de ‘Faydalı İnsan Projesi’ olduğunu söyleyerek, “Faydalı insan projesine; 2010-2011 eğitim-öğretim yılında okulumuz bölgede ilimizi temsilen uygulama okulu olarak katılmış ve öğrencilerimiz açısından önemli kazanımlar elde edilmiştir. Bu proje kapsamında ailelerimizin çocukları ile ilgili kötü arkadaş kaygısını ortadan kaldırmakla kalmayıp, aynı zamanda iyi arkadaşını da bulmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

Ardından küçük itiraflarla yola çıkıp büyük adımlar atan ve bu adımlarla dünyayı günden güne ‘gül bahçesi’ne çevirme amacını hedefleyen ‘Faydalı İnsan Projesi’ Yazarı ve Genel Koordinatörü Mehmet Akman bir konuşma yaptı.

 

Akman, “Bizim Kars’ta benim bildiğim hiçbir akrabam yok. Sadece sizler için geldik. Şuana kadar belki 200 konferansa katılma şansım oldu. Birçok ulusal TV de açık oturumlarımız oldu. Ben sizlerin karşısında heyecanlandığım kadar, o ulusal TV’lerin hiç birinde heyecanlanmıyorum. Sizinle olmak ne kadar güzel bir şey. Öncelikle unutmadan hemen şunu belirteyim, Türkiye genelinde ve Avrupa da uygulanan, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası gönüllü tek eğitim projesi olan Faydalı İnsan Projesi’nin Kars ilini temsil eden gül bahçeleri burada. Bunu ispat ettiniz. Küçücük boylarınızla, küçücük yaşlarınızla öyle büyük bir şeye imza attınız ki, bunu koca koca insanlar, baba yiğit insanlar o imzayı atmayı bazen pek beceremiyorlar. Çünkü bir başkasını bir müsabakada yenene güçlü derler. Fakat kendiyle mücadele edip galibiyeti elde edene kudretli derler. Siz ikincisini başardınız. Ben o açıdan öncelikle resmi destek veren, sayın değerli Kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere, okul müdürümüz, proje okul temsilcisi Sibel hanım, projede yer alan çok kıymetli meslektaşlarımız ve öğretmenlerimiz, destek veren velilerimize yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Faydalı İnsan Projesi nedir? Çok kısa bir şekilde belirtmek istiyorum” diyen Akman, şöyle konuştu:

“Neden faydalı insan projesi gündeme geldi. Şimdi hem Türkiye’de malumunuz daha sonra Avrupa da ve Dünya’nın diğer ülkelerinde, Uzakdoğu da, Asya da artık istenmeyen davranışlar, insanların, bireylerin ve toplumların canını acıtacak boyuta geldi. Acizane uzun yıllar idarecilik yaptım. Proje koordinasyon başkanlıkları yaptım. Avrupa’nın birçok ülkesine gittiğimde, insanların canlarının bizden çok daha fazla acıdığını gördüm. Orda bir şey daha gördüm. Medetin Türkiye’den beklendiğini gördüm. Medet sizlerden bekleniyor. Çünkü tarih bunu dünya ya bu şekilde anlatmış. Örneğin biz insanlarımızı kitap okumaya teşvik ederken, Japonya’da bir kişi yılda 25 kitap okuyor, Fransa’da 7 kitap okuyor, bizde ise 6 kişi yılda bir kitap okuyor derken, Yavuz Sultan Selim’in seferlerine çıktığında kitaplarını katırlarla taşıttığını kaç tane öğrencimiz biliyor.

 

Evet ama bunu dünya milletleri biliyor. O açıdan ümit bizden bekleniyor. Faydalı insan projesi belki de eğitim kurumlarımızda en büyük farkı şuradan getirdi. Tabii ki eğitim kurumlarımızda disiplin kurullarımız var, olur kurullarımız var elbette ki idarecilerimiz var, psikolojik danışmanlarımız var. Fakat bunlar çok lokal. Heyecan kavramını şuana kadar kitlesel hale getiremedik. Ben defalarca bunu sayın bakanımızla da paylaştım. Şimdi birincisi gönüllülük esası olacak. İkincisi heyecan olacak. Üçüncüsü dayanışma olacak. Dördüncüsü ilgi olacak. Beşincisi kilitlenme olacak. Kol kola girilecek ve aynı şarkıyı eğitim kurumlarımız bütün dünya ya söyleme pozisyonuna mutlaka gelecek. Halkın bütün katmanlarına ve kılcal damarlarına inelim ki, tabiri caizse medenileşme çalışması yani her bir bireyin bireysel sorumluluk, toplumsal sorumluluk kazanması, nerede bir sıkıntı varsa ben bunun çözümünde varım demesi.

 

İşte bu bireyleri oluşturmak ve bu toplumu oluşturmak ve bütün dünyaya evrensel reçete olarak sunmak arzusu faydalı insan projesi. Tabi faydalı insan projesi bir ilde başladı. Daha doğrusu bir okulda başladı. Daha sonra iki, üç il oldu. Daha sonra 4 yıl tercili olarak 21 İl’de uygulandı. Şuan da 21 İl’de uygulanmış durumda. 34 İlimizin Valileri müracaat etmişti. Kars ilimizin projesi girmesi biraz daha farklı oldu. İşin açıkçası kaderin bizi bir araya getirmesi gerçekten çok anlamlı oldu. Ta buraya kadar hiç yorulmadan, sıkılmadan heyecanla geldik. Faydalı insan projesi birçok dünya ödüllerini aldı. Bu yılda Zile Üniversitesi’nden yılın ödülünü aldı. 2010 İstanbul Kültür Başkenti çalışmalarına giden formatta tek proje oldu. Emniyet Genel Müdürlüğümüz bütün Polis Meslek Yüksek Okulları’na olur çalışması diye bir yazı yazdı. İlköğretim, ortaöğretim, kolejler, Polis meslek yüksek okulları bunların tümünde illerden örnek okullar alınarak uygulandı.

 

Gazi Üniversitesi’nden ve cezaevlerinden müracaatlar var. İki yıldır da ulusal törenimizi yapıyoruz. Bundan birkaç gün önce Kayseri’de ödül törenindeydik. Daha sonra oradan Nevşehir’e geçtik. Oradan Gaziantep’e oradan İstanbul’a ödül törenine gittik. Gittiğimiz yerlerde sağ olsunlar sayın valilerimiz, mülki amirlerimiz, belediye başkanlarımız, halkımız öyle bir heyecanla bir araya geliyoruz ki. Evet öyle kitlesel hale geldi. İnşallah dünya ya bu iyilik hareketini hep birlikte hediye edeceğiz diye düşünüyorum. Kitabı yazılıyor. Sinema filmi hazırlıkları var. On dizi hazırlıkları var kısa sürede inşallah Türkiye’de ve Avrupa’da İngilizce alt yazılı olarak hayat hikayenizi sinema filmi olarak izleyeceksiniz. Tabi bu okulumuz Kars’ımızın temsilcisi oldu. İkinci belgeselimize okulumuzu ve ilçemizi aldık. İnşallah bu okulumuzun terini bütün dünya ya rom model olarak sunacağımızdan emin olabilirsiniz. Sizin bu çalışmanızdan birçok çocuğumuz faydalanarak daha faydalı insanlar haline gelecektir diye düşünüyorum.

 

Geçen gün ulusal törenimiz vardı. Sayın Bakanımız, Milletvekillerimiz, kamuoyu tümüyle gelmişlerdi. Özellikle burayı katılımcılarımızın altını çizerek bilmelerini arzu ediyorum. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen öğrencilerimiz, okul müdürlerimiz, psikolojik danışmanlarımız her birinin ayrı hikayesi oluştu.

 

Tabi bu çözüm hikayelerini biz bütün dünya ya sunacağız. Şimdi Faydalı İnsan Projesi’yle ilgili iki hatıramla bu anlatacaklarımı birleştirip daha sonra sizden müsaade isteyeceğim. Günün birinde bir öğrencimiz, bir bürokratın çocuğu o da faydalı insan projesi’ne katılmış. Faydalı insan projesi’ne katılma nedeni; sigaranın çok ötesinde bir şey içiyordu. Öyle bir duruma geldi ki, artık sigara ve o bahsettiğim uyuşturucuyu içmiyordu. Daha sonra dışarıda kurmuş olduğu çeteyi de dağıttı. Günün birinde Gaziantep’te, yolun ortasında belediye otobüsünün arkasından giderken birden heyecanlanarak, yakasındaki logoyu çıkarıp birden aynı anda zıplayarak otobüsün arkasına yapıştırıp, ben kurtuldum sende kurtul diyerek bütün o mahalin dikkatini çekmişti.

 

O anda yanındaki arkadaşı o heyecanlı anı resimlemişti. Biz daha sonra sorduk. Neden bu kadar heyecanlandın. Hocam demişti, o içtiğim şey beni öyle bir kemiriyordu ki, bir Allah biliyordu, bir ben biliyordum, birde üç-dört arkadaşım biliyordu. Benim babam çok önemli bir yerde görev yapıyor. O bile bilmiyordu. Ben kurtulunca belki otobüsünde bir derdi vardır diye düşündüm. Belki onu tetikler diye yapıştırdım. Daha sonra sayın Valimizin de katıldığı bir programda bu çocuğumuza Cumhuriyet altını sunduk. Ben almayacağım dedi. Yavrum neden almıyorsun, sayın valimiz orda durmuş, benim gözlerime bakıyor. Cevabı çok anlamlıdır. Onun için paylaşmak istedim. Ben ödülümü aldım hocam dedi. Ben bunu Şehitler Derneği’ne bağışlayacağım. Bakın daha önce çete reisi olan bir çocuk, ne hale geldi. Biz o çocuğumuzu aldık, Şehitler Derneği’ne gittik. Şehitler Derneği’nde şehitlerin babaları toplanmıştı ve o derneğin başkanı da oradaydı.

 

Çocuğumuzun hikayesini dinleyince, dernek başkanı gözyaşı dökmeye başladı. Bana anlamlı bir şekilde dönerek, hocam öncelikle sizi hem çok seviyorum, hem de sevmiyorum dedi. Çok sevdiğinizi anladım dedim, benim de gözlerim yaşardı, niçin sevmediğinizi öğrenmek istiyorum. Eğer gerçekten bir kırık, dökük tarafımız var ise ki olabilir insanız düzelteyim dedim. Hocam bak dedi. Şurada ki çocuk benim çocuğum. Eğer bu çocuk eski halinde kalsaydı, belki askerde benim komşu çocuğumu öldürecekti. Ama şimdi cumhuriyet altınını getirmiş bize bağışlıyor. Ama daha önce bu çocuk kurtarılmış olsaydı, eğitimciler olarak bu projeyi yapsaydınız belki benim çocuğum da yaşıyor olabilirdi. Orada şehit babalarının bir ağlayışı var. Evet gönüllü harekette heyecanlı olmak ve devletin bütün kurumlarının destek vermesi, eğitim sendikalarının destek vermesi, işte kaymakamımız, ilçe mili eğitim müdürümüz, velilerimiz burada.

 

Biz bunları çok özledik. Bir konsensüsü çok özledik. Çok kritik dönemlerden geçiyoruz. O açıdan devlet, millet bunun elbette ki altında esnafından tutun, akademisyeninden tutun bu tür projelerle bir araya geleceğiz. İletişim ve bilişim çağının doruk noktalarında olan bu çağımızda ülkeler projeler ile yıkılıyor. Projeler ile elbette ki ayağa kalkıyor. Buna benzer çok hatıralarımız var ama ben çok fazla uzatmak istemiyorum. Binlerce kilometreden sizlerle paylaşmak için gelip burada olduk. Ben tekrar başta İlçe Kaymakamımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, kurum müdürlerimize, bu yüreği ortaya koyan güzel öğretmenlerimize, öğrencilerimize destek veren herkese ayrı ayrı en derin saygı ve sevgilerimi sunarak, Gaziantep’te ve Türkiye’nin diğer tarafında projenin içinde gönüllü olan herkesin kapılarının size açık olduğunu belirtir saygı ve sevgilerimi sunarım.” 

 

Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş işe şunları söyledi:

“Her hangi bir zorlama olmadan gönüllü olarak, buraya gelmiş olmanız bizi son derece memnun etti. Günümüzde en büyük sorunumuz eğitim. Bunu artık hepimiz kabul ediyoruz. Bütün problemlerin ana kaynağı eğitimdir. Eğitim niçin var. Şimdi sizlere sorduğum zaman niçin okula gidiyorsunuz. Niçin kitap okuyorsunuz dediğimde, birçoğunuz bana şunu diyeceksiniz. Doktor olmak, Avukat olmak, Öğretmen olmak, Kaymakam olmak vs. ben bunların hiç birinin doğru olmadığını düşünüyorum. Sebebi şu; eğitimin temel amacı iyi insan olmaktır. Önce iyi insan olmalıyız. İyi insan nedir, faydalı insan. İyi insan nedir diye siz öğrencilere sorduğum zaman, 20 tane, 30 tane özeli sayacaksınız. Mesela eğitim, kitap okuyan, paylaşmayı seven, yardımsever, çevresini temiz tutan, komşularına ve çevresindekilere iyi davranan diyeceksiniz. Hayvanları, bitkileri seven diyeceksiniz. Olumsuz davranışlarda bulunmayan diyeceksiniz vs. bunlar birkaç örnek. Bu özelliklerin alınması temelde ailede başlıyor.

 

Daha sonra mahalle, okul ve arkadaşlar. Ama en önemli unsur nedir diye sorarsanız, benim kanaatim birinci aile, ikinci arkadaş, üçüncüsü okul ve çevredir” dedi. Faydalı İnsan Projesi’nde en önemli hususun gönüllük esası olduğunu belirten Ermiş, “İnsan kime örnek olabilir, kimi değiştirebilir. Başkasını değiştirmek çok zordur. İnsan kendi eşini bile değiştiremiyor. Değiştirse değiştirse ancak kendini değiştirir. Ben psikologlardan şunu öğrendim; bir insanda davranış değişikliği yapmak, bir danışman eşliğinde 6 aylık bir süreyi gerektiriyor. Bir söz vardır biliyorsunuz bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Bu niçin söylenmiş biliyor musunuz, atalarımız bunu niçin söylemiş. Çünkü insanın en çok örnek aldığı kişiler demek ki arkadaşları. Arkadaşlarımız iyi olurlarsa, iyi davranış sergilerlerse bizde iyi davranış sergiliyoruz. Kötü davranış sergileyen arkadaşlarla beraber olursak, ya onlar bize benziyor yada biz onlara benziyoruz yada ortayı buluyoruz. Projede arkadaştan öğrenme metodu olması projenin kalitesini gösteriyor. Ben bu konularda İlçe Kaymakamı olarak kafa yoran, eğitime destek olan bir insanım.

 

Arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Yani Gaziantep’te bu meşaleyi yakmışlar, şimdi bütün Türkiye’ye belki ileride tüm dünya ülkelerine örnek olacak şekilde meşaleyi taşıyorlar. Benim teklifim şu, Sarıkamış’ın bütün okullarında bu projeyi uygulayabiliriz. Biz elimizden gelen her türlü desteği sağlayacağız. Diğer taraftan bu projeye katılan okulları, öğrencileri ilçemizde ağırlamaktan son derece mutlu oluruz. Çünkü misafir edecek hem öğretmenevimiz var, hem 60 yatak kapasiteli Turizm Otelcilik Meslek Lisemiz var, hem kamuya ait diğer misafirhanelerimiz var. Hem gelen arkadaşlarımız Sarıkamış’ı görmüş olurlar. Sarıkamış’taki kayak merkezi olsun, Sarıkamış Şehitleri olsun, kendi tarih ve coğrafyalarını görmüş olurlar. Buda diğer okullarla kardeşliğimizi pekiştirecektir. Tabi iyi insan diyoruz. Faydalı insan diyoruz. İnsanın değeri katma değeridir. Hani başta dedim ya, iyi insan olmak doktor, kaymakam, öğretmen, avukat olmak değil iyi bir insan; iyi bir anne, iyi bir baba, iyi bir arkadaş, iyi bir kardeş, iyi bir çocuk olmak iyi insan olmaktır. Eğitimin temel amacı budur. Ama iyi insan meslek sahibi olursa, daha faydalı olma şansına sahip olur. Mesela iyi insan olursunuz, doktor olursunuz, avukat, kaymakam, öğretmen olursunuz başka insanları etkileme şansınız daha fazla olur. O açıdan meslek önemli.

 

Kaymakam olarak okullarımızı gezerken öncelikle hiç atlamadığım bir yer vardır. Neredir biliyor musunuz, tuvaletleriniz. Ama öğretmen tuvaletleri değil, öğrenci tuvaletleri. Sevgili çocuklarımız eğitimin temeli temizlik. Çevreyi temiz tutmak. Size birkaç tane somut örnek vereceğim biraz önce Mehmet beyin bahsettiği gibi. Bir gün bundan önce çalıştığım bir ilçenin pastanesinde pastane sahibiyle oturuyoruz. O ilçede yurt dışından gelen çoktu. Genelde Almanya’dan geliyorlardı. Tabi yaz tatilinde çocuklarıyla geliyorlardı. Bana aynen şunu anlatmıştı. Kaymakam bey bizim öğrencimizle yurtdışından, Almanya’dan gelen öğrencinin farkını hemen anlıyorum dedi. Nasıl dedim. Dedi ki, dışarıdan gelen öğrenci dondurma aldıktan sonra çöp kutusu arıyor.

 

Bizim öğrenci de dondurmayı yalıyor ve çöpü hemen atıyor dedi. Ben çok utanmış, mahcup olmuştum. Duyarlılık konusunda bir örnek vereceğim size, Almanya’da bir gün araba kullanıyorum diyor. Arkadan bir araba sürekli bana korna çalıyor. Yani önce bana yaptığını anlayamadım diyor. Sonra beni takip ettiğini anlayınca, sağa çektim durdum diyor. Almanca olarak buyurum dedim diyor, arkadaki şoför şunu diyor; neden o beyaz çizgilere basarak gidiyorsun. O hangi parayla yapılıyor biliyor musun diyor. Kimin vergileriyle. Yani yoldaki sollama çizgileri vardır ya, lastikle o çizgilerin üstünde gitmek o boyaların çabuk kazınmasına sebep oluyor. Daha çok sık sık boyanması gerekiyor. Düşünün insanların neler düşündüğünü. Yani orada da toplumda bir arada yaşayan insanlar birbirlerine örnek oluyorlar. Her şeyi devlete bırakmıyorlar. Faydalı İnsan Projesi de, okulda birbirinize örnek olma adına çok güzel bir proje. İnşallah bu projeyi daha da genişletmek suretiyle Sarıkamış İlçemizde hepimiz faydalı örnek insan oluruz düşüncesiyle ümid ediyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

 

Konuşmaların ardından öğrenciler hazırladıkları etkinlikleri sundu.

 

Müzik öğretmeni Eda Koca eşliğinde Okul öğrencilerinin hazırlamış olduğu Türk Halk Müziği korosu katılımcılara mini konser verdi. 

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Dağdelen ve Proje genel koordinatörü Mehmet Akman, Faydalı İnsan Projesi komisyon üyesi öğretmenlere belgelerini verdi ve öğretmenler duygularını paylaştılar.

 

Daha sonra projeye katılarak başarı gösteren ve olumsuz alışkanlıklardan kurtulan öğrenciler Kaymakam Ermiş tarafından başarı belgesi ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler.

 

Program, Protokol ve komisyon üyelerinin topluca hatıra fotoğrafı çektirmeleriyle sona erdi.

 

 

KHAFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer AKYAKA Haberleri

Başlık Tarih
 
MHP Akyaka İlçe Başkanlığında görev değişimi09 Şubat 2019
Akyaka Ovasının Sulama sözleşmesi imzalandı03 Ocak 2019
Akyaka’da 7 milyon TL’lik yatırım tamamlandı24 Aralık 2018
Akyaka’da hırsızlar önce anahtarı sonra hayvanları çaldı14 Kasım 2018
Akyaka’daki asma köprü tadilata alındı22 Ekim 2018
Akyaka'da bıçaklı kavga: 1 ölü30 Eylül 2018
Akyaka'da Uyuşturucu Operasyonu, 2 Gözaltı,01 Ağustos 2018
Akyaka'da traktör römorkundan atladı canından oldu12 Temmuz 2018
Akyaka'da kaçak göçmen çalıştırana ceza!22 Haziran 2018
Akyaka’da kavga: 10 yaralı09 Mayıs 2018
Elektrikle balık avlayan 4 kişi yakalandı02 Mayıs 2018
Akyaka Belediye Başkanı vefat etti12 Nisan 2018
Akyaka Belediye Başkanı vefat etti12 Nisan 2018
AK Parti Akyaka Danışma Toplantısı Yapıldı23 Ocak 2018
Vali Doğan Duyarsız Kalmadı15 Aralık 2017
Akyaka'Da Ekmek Pişireyim Derken Evini Yaktı15 Kasım 2017
Kars’ta fırtına çatıları uçurdu11 Eylül 2017
Akyaka’da 11 Bin 685 Adet Kök Kenevir Ele Geçirildi11 Ağustos 2017
Akyaka Yolu Asfaltlanıyor23 Temmuz 2017
Kars'ta Hayvan Hırsızlığı19 Nisan 2017
Kaymakam Kaya Görevden Ayrıldı27 Mart 2017
Akyaka Kaymakamından Veda Mesajı04 Ocak 2017
Kars Valisi Türkiye-Ermenistan sınır hattında incelemede bulundu16 Kasım 2016
Vali Doğan Akyaka’da muhtarlarla buluştu16 Kasım 2016
Türkiye-Ermenistan sınır hattında incelemelerde bulundu14 Kasım 2016
Akyaka’da kurtuluş coşkusu03 Kasım 2016
Akyaka kaymakamı tutuklandı,05 Ağustos 2016
Görevden Uzaklaştırılan Kaymakam Gözaltına Alındı!01 Ağustos 2016
Akyaka Okuyor’ projesi kütüphaneye ilgili artırdı18 Mayıs 2016
Kars-Akyaka arası DMU SET seferleri başlıyor!17 Mayıs 2016
Akyaka’ya Z-Kütüphane11 Mayıs 2016
Akyaka Okudu, Ödüller Sahiplerini Buldu!05 Mayıs 2016
Akyaka Ziraat Odası’nda süt kampanyası23 Mart 2016
“HUZURLU OKUL HUZURLU TOPLUM PROJESİ” DEĞERLENDİRME TOPLANTISI21 Mart 2016
Bu Mezarlıktaki Taşlar Konuşuyor!12 Şubat 2016
Akyaka’da Merkez İstasyon Camii açılışı yapıldı12 Ocak 2016
AKYAKA, BU YILDA OKUYACAK24 Aralık 2015
Akyaka’da 4 dakikada hayat kurtulacak!12 Aralık 2015
Köylerin çatıları yerle bir oldu17 Kasım 2015
Mehteran Takımı Coşturdu06 Kasım 2015
Akyaka’da Kurtuluş Coşkusu05 Kasım 2015
Akyaka’da teröre tepki yürüyüşü11 Eylül 2015
Başkan Toptaş: Akyaka’da Altyapı Sorunu Çözülüyor30 Ağustos 2015
Akyaka köyleri güzelleşiyor!29 Temmuz 2015
Birlikte oruç, birlikte iftar04 Temmuz 2015
Yaz Kur’an Kurslarına Kaymakam Ziyareti04 Temmuz 2015
Akyaka’da ana sınıflarında ağız ve diş sağlığı03 Haziran 2015
AKYAKA’DA TÜBİTAK BİLİM FUARI29 Mayıs 2015
70. Yıl TÜBİTAK Bilim Fuarı23 Mayıs 2015
Şoförler Eğitimle Bilinçleniyor16 Mayıs 2015
Akyaka’da annelere özel gün14 Mayıs 2015
Akyaka’da eğitim faaliyetleri20 Nisan 2015
Akyaka Kitap Okuyor20 Nisan 2015
Akyaka Milli Eğitim’den RAM’a ziyaret10 Nisan 2015
Vatan Partisi Akyaka ilçe binasını törenle açtı25 Mart 2015
AKYAKA’DA EĞİTİM MASAYA YATIRILDI16 Şubat 2015
Akyaka’nın iyi çocuklar ödüllendirildi22 Ocak 2015
AK Parti Akyaka ilçe teşkilatında kongre heyecanı10 Kasım 2014
Akyaka Emniyeti, Projeleriyle Sempati Topluyor27 Ekim 2014
Vekillerden Akyaka Kaymakamına “Hayırlı olsun” ziyareti29 Eylül 2014
Akyaka’da öğretmenlere motivasyon gezisi16 Eylül 2014
Kaymakam Uğurlu, veda etti!09 Eylül 2014
Karslı anne iki çocuğuyla yan yana toprağa verildi21 Ağustos 2014
Hint kenevirleri ele geçirildi14 Ağustos 2014
Akyaka’da esnaflar bilgilendirildi10 Ağustos 2014
Akyaka’da çöp sorunu09 Haziran 2014
Akyaka’da tarihi bina çürümeye terk edildi09 Haziran 2014
Minareyi yıldırım vurdu08 Haziran 2014
Liselilerin şiir aşkı07 Haziran 2014
Eğitime desteğe teşekkür edildi03 Haziran 2014
İnek sürüsüne yıldırım düştü22 Mayıs 2014
Akyaka haberleri16 Mayıs 2014
Engellilerin askerlik sevinci12 Mayıs 2014
Emeği Ödenmez Annelerimizin10 Mayıs 2014
Akyaka güzelleşiyor!09 Mayıs 2014
Akyaka’dan haberler07 Mayıs 2014
Öğrencilerin tablet sevinci29 Mart 2014
Kurumlar kardeş oldu, çocuklar mutlu oldu29 Mart 2014
Bakan Yıldız, müjdeyi Ermenistan sınırından verdi22 Mart 2014
Akyaka’nın yaylalarına elektrik sözü22 Mart 2014
Başarılı öğrencilere ödül18 Ocak 2014
Akyaka’da kıyafet yardımı14 Ocak 2014
Akyaka’da kar manzaraları Kars’ta dev buz sarkıtları08 Ocak 2014
Ermenistan’la Sınır Görüşmesi yapıldı03 Ocak 2014
Akyaka’da Hayvan Dezenfeksiyon Ünitesi kuruldu20 Aralık 2013
HAYVAN DEZENFEKSİYON ÜNİTESİ11 Aralık 2013
Akyaka Tanıtım Filmi yayında05 Aralık 2013
Akyaka Karahan Köyü hakkında01 Kasım 2013
Kars’ta su değirmeni büyük rağbet görüyor31 Ekim 2013
Kars’ta bayramlaşma sınır ilçesi Akyaka’da başladı16 Ekim 2013
Pancar Kampanyası Akyaka kantarında başladı11 Ekim 2013
Şans 56 kişiye güldü05 Ekim 2013
Taşımalı şoförlere seminer verildi23 Eylül 2013
Akyaka’nın yeni öğretmenleri ilk dersi Bakan Avcı’dan aldı13 Eylül 2013
MHP Akyaka ilçe binası açıldı02 Eylül 2013
Akyaka’da sergi heyecanı31 Mayıs 2013
Akyaka’da Kutlu Doğum coşkusu 24 Nisan 2013
Tren rayına taştan barikat kurdular, 60 yolcu ölümden döndü12 Nisan 2013
Akyaka cemaati cami sorunuyla karşı karşıya!27 Mart 2013
Kılıç: Çözüme herkes destek vermeli!26 Mart 2013
AK Parti’nin Akyaka ziyareti26 Mart 2013
Akyaka’da Şeker Pancarı konuşuldu19 Mart 2013
Kars Akyaka yolu tipi ve sise teslim30 Ocak 2013
Akyaka’da karne heyecanı25 Ocak 2013
Akyaka’dan İŞKUR’a Teşekkür21 Ocak 2013
Akyaka Kaymakamının köy ziyaretleri06 Aralık 2012
Akyaka’da gebe düve dağıtımı18 Ekim 2012
Akyakalılar Adliyelerini geri istiyor18 Haziran 2012
Yılsonu sergileri büyük ilgi görüyor29 Mayıs 2012
Akyaka’da ilköğretim öğrencileri yılsonu etkinliği düzenledi24 Mayıs 2012
Akyaka Çöpyaka Çiçekyaka22 Mayıs 2012
Dünya Göçmen Kuşlar Günü Kuyucuk’ta kutlandı20 Mayıs 2012
Akyaka Müftülüğü Ani’de17 Mayıs 2012
Akyaka oldu ''Çöpyaka''!08 Nisan 2012
Akyaka'da Çürük Binalar Yıkılıyor01 Nisan 2012
Akyaka fethe doymadı12 Mart 2012
Kars eğitim alanında hizmete muhtaç bir şehir ,12 Mart 2012
Akyaka’da oyuncak dağıtımı yapıldı23 Şubat 2012
AKYAKA’DA 23 ÖĞRETMEN GÖREV BAŞINDA 20 Şubat 2012
Camide korkutan yangın,06 Ocak 2012
ŞİİR YAZMAYA BAŞLAYAN BİR KAĞIZMANLI06 Ocak 2012
Türkiye Şehitleriyle Yürüyor05 Ocak 2012
Kağızman Bebekleri Yeni Kostümüyle,05 Ocak 2012
Kağızman’daki Çeyiz Kesinti Geleneği Bilimsel Bir Araştırma Konusu Oluyor!04 Ocak 2012
Sarıkamış Şehitlerini anma hazırlıkları başladı 28 Aralık 2011
Kars'ta Eski Hekimevi yıldızlı otel oluyor27 Aralık 2011
Erdal Erzincan bugün Kars'ta 23 Aralık 2011
KARS'TA DOKUMACILIK KURSU21 Aralık 2011
I. Dünya Savaşı'nda En Büyük Kara Harekâtı Sarıkamış'ta Yapıldı21 Aralık 2011
Kars’ta yemek kültürü18 Aralık 2011
Uğur Arslan'ın Kağızmanda çektiği klip,(video)20 Kasım 2011
Kışlık Ürünler Satışa Sunulmaya Başladı15 Kasım 2011
Kars'ta “Bir Kadın Tanıdım” adlı diziye tepki yağıyor.15 Kasım 2011
Akyaka Belediye Başkanı Hayrullah Bulut hayatını kaybetti12 Kasım 2011
DESTANINI YAZDI MUSTAFA TURAN10 Kasım 2011
Kağızman'da bayramlaşma (video)07 Kasım 2011
Kağızman'da Bayram 07 Kasım 2011
Ahmet ARSLAN ve Prof. Dr. Yunus KILIÇ’ın Kurban Bayramı mesajları,05 Kasım 2011
Erdoğan Yıldırım'ın Bayram Mesajı05 Kasım 2011
Kağızman Belediyesinden yardım kampanyası,31 Ekim 2011
Kars'ın Kurtuluş Töreni31 Ekim 2011
KARS'TA KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI29 Ekim 2011
Berfo Nine için Türkü bestelendi 24 Ekim 2011
Kağızman'da Kapari Hasatı23 Ekim 2011
Uluslararası Sempozyumda Kağızman Konuşuldu23 Ekim 2011
Kars'ta Erişte Günleri18 Ekim 2011
Kağızman'da Uzun elma festivali yapıldı,15 Ekim 2011
Sarıkamış'ta Hanımlara Turşu Yapma Eğitimi12 Ekim 2011
LAÇIN SANA NE SÖYLESİN?11 Ekim 2011
KAĞIZMAN BALINA NAZAR MI DEĞDİ?11 Ekim 2011
1. Kağızman Uzun Elma Şenliği10 Ekim 2011
KAĞIZMAN'DA YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI TOPLANTISI YAPILDI,04 Ekim 2011
KAĞIZMAN’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN02 Ekim 2011
KAĞIZMAN ŞAH ELMASI EYLÜL’DE ÇİÇEK AÇTI25 Eylül 2011
Kars maralının yıldızı yükseliyor 23 Eylül 2011
Kağızman’da En Güzel Cami Bahçesi 23 Eylül 2011
Kars’ta kazlar görücüye çıktı22 Eylül 2011
KAĞIZMAN KAYA TUZU GUATR İÇİN ŞİFA22 Eylül 2011
ERCİŞ DOMATESİ KAĞIZMAN’DA SEVİLDİ22 Eylül 2011
İNEĞİ VAR AHIRI YOK21 Eylül 2011
Kars’ta Ahilik Haftası kutlamaları başladı 21 Eylül 2011
Halk Oyunları Türkiye Şampiyonası ödül töreninde kavga çıktı.18 Eylül 2011
Farkına var ayrılık nasıl bir şey13 Eylül 2011
Kağızman’ın bereketli pazarı 13 Eylül 2011
Ermeniler Kars'ta Ayin Yaptı13 Eylül 2011
Kağızman'da gelenek, ve göreneklerimiz,11 Eylül 2011
Nesibe ile Çağrı'nın Düğünü10 Eylül 2011
Oluklu Göleti kuruyor 10 Eylül 2011
Yasin ve Nurgül çiftinin muhteşem duğunu,05 Eylül 2011
Kağızman'da Susam Taşı Bulundu04 Eylül 2011
Nuroş'un Mezarı Şiirle Süslü04 Eylül 2011
AV SEZONU AÇILIYOR,31 Ağustos 2011
Kağızman'da bayramlaşma (video)30 Ağustos 2011
Tekcan'dan Bayram Mesajı28 Ağustos 2011
Behcet GÖNÜL güven tazeledi28 Ağustos 2011
Kaymakamımızın Ramazan Bayramı Mesajı27 Ağustos 2011
Kadir Gecesi mesajı25 Ağustos 2011
Kaymakam Şuayip Gürsoy İftar Çadırında,23 Ağustos 2011
Erdoğan: Bu devran böyle gitmeyecek22 Ağustos 2011
Kars'ta Balıkta Ramazan Bereketi Yaşanıyor22 Ağustos 2011
HALİFE NUMAN’IN GİRESUN’LU TORUNU KAĞIZMAN’DA20 Temmuz 2011
Kars Turizmine Bir Yenisi Daha Eklendi20 Temmuz 2011
Kars'ta Aşıklık Geleneği Ramazanda Canlanacak 18 Temmuz 2011
Kağızmanlı Emirhan Yıldırım 240 Gündür Kayıp18 Temmuz 2011
Aras Nehri'nde Yayın Balığı Bereketi 18 Temmuz 2011
Ezan Çiçeği Kağızman’ı Sevdi18 Temmuz 2011
Kars Kalesi Yıkılıyor15 Temmuz 2011
kandil mesajı14 Temmuz 2011
BELKİ BİR GÜN14 Temmuz 2011
Kars'ta Kadın Arıcılar 13 Temmuz 2011
KAĞIZMANLI ARICILAR TEDİRGİN11 Temmuz 2011
Sarıkamış Şehitleri'ne Yürüdüler11 Temmuz 2011
Kağızmanlı Ozanlar Yazılıkaya’da Buluştu 11 Temmuz 2011
KAĞIZMAN'DA KOMŞU MEZAR YAPIMI06 Temmuz 2011
KAĞIZMAN ÇİLEĞİ BAŞKA BİR LEZZET06 Temmuz 2011
Sarıkamış Milli Park’ta Rehabilite Çalışmaları 06 Temmuz 2011
TEZGAHLARDA CAMEKANLAR YOK ARTIK05 Temmuz 2011
ÇEŞME TAŞI İŞÇİLİĞİ ÖLDÜ MÜ?05 Temmuz 2011
Değerli okurlarım, Can Dostlarım ;05 Temmuz 2011
KAĞIZMAN'DA NALBANTLIK CAN ÇEKİŞİYOR05 Temmuz 2011
Kars'ta Tütün Kontrol Ekipleri Toplantısı05 Temmuz 2011
Kars'ta Amerikan Rüzgarı Esecek05 Temmuz 2011
koçköyü’nde Renkli Festival05 Temmuz 2011
Vali Kara: Biz aslında “Kars” ailesiyiz 01 Temmuz 2011
Tam kapasiteli hizmet 01 Temmuz 2011
6. ULUSLAR ARASI KARS AŞIKLAR BAYRAMI SONA ERDİ30 Haziran 2011
KARA YAĞMURUMA ÜMİTLİ BİR GÜNEŞ30 Haziran 2011
BTK Demiryolu Projesi’nin Önemi 30 Haziran 2011
Kaymakam Gürsoy'dan Bal Desteği30 Haziran 2011
Dünya'ya Açılacak Markalar Kars'tan Çıkacak30 Haziran 2011
Kağızman’da Köylüler Yaylaya Çıkmaya Başladı 30 Haziran 2011
Iğdır ve Kağızman'da Kiraz Hasadı Başladı29 Haziran 2011
Kağızman'da Sıcak Havalar Bunaltıyor29 Haziran 2011
Sarıkamış’ta Bulunan Büyük Çayır Mantarı İlgi Odağı Oldu29 Haziran 2011
OZAN TEKİN TİKTAŞ KAĞIZMAN’I ZİYARET ETTİ27 Haziran 2011
Kars'ta Aşıkların Bayramı Üçüncü Gününde27 Haziran 2011
Kars'ta Hukuk Mahkemeleri Kanunu Toplantısı27 Haziran 2011
Kars'ta Aşıklardan Sokak Konserleri 24 Haziran 2011
Murat Çobanoğlu Mezarı Başında Anıldı24 Haziran 2011
Kars Aşıklar Bayramı Bugün Başlıyor24 Haziran 2011
Cavit Tebrizli Kars’ta Konser Verecek 22 Haziran 2011
Kars'ta Kene Paniği22 Haziran 2011
Ardahan'ı Aşıklar Şenletti22 Haziran 2011
Kars'ın Tarihi Muradiye Hamamı Yıkılıyor22 Haziran 2011
Kars Milletvekili Kılıç Sergi Açtı22 Haziran 2011
Aşık Karataş’tan tepki 22 Haziran 2011
AYDIN OLMA SORUMLULUĞUNU DUYUMSATAN 22 Haziran 2011
Kars'ta Çicek Açtı22 Haziran 2011
6. Kars Aşıklar Uluslararası Bayramı Başlıyor 22 Haziran 2011
Kars’ta Şah Kaldırma Geleneği 22 Haziran 2011
Koyunyurdu Köyünü Domuz Sürüsü Bastı21 Haziran 2011
95 Gün Sonra Kars’a Döndüler21 Haziran 2011
Aşıklar Tanrıkulu\'nun juri başkanlığına tepkili21 Haziran 2011
Sarıkamış Kızılay Derneği Babaları unutmadı20 Haziran 2011
Kanadalı Doukhoborlar köklerini arıyorlar20 Haziran 2011
İNGİLİZ YAZAR PAT YALE KAĞIZMAN’DA20 Haziran 2011
Kars'ta Ani Gravürleri Sergisi20 Haziran 2011
HALICILIK KURSUNA YOĞUN İLGİ15 Haziran 2011
KIRMIZI ETİN OLMAYIŞI CİVCİV SATIŞINI ARTTIRDI,15 Haziran 2011
Kars’ta ki İnsanlık Anıtı Kaldırıldı15 Haziran 2011
TIRPANLAR DA YENİLDİ14 Haziran 2011
ÖYLE ÇOK DİNLEDİK Kİ12 Haziran 2011
Kars'ta “Giymiyorsan Giydir” Kampanyası08 Haziran 2011
İsmek'ten Kağızman'a Sanatsal Destek07 Haziran 2011
Yaşar Alptekin’den Namaza Çağrı05 Haziran 2011
Ahmet Aslan Pazar.Günü saat18.00'de Kağızman FM'de04 Haziran 2011
KÜLTÜRÜNE SAHİP OLMAYAN SİYASET 04 Haziran 2011
YAŞAMA TUTUNAN YAŞLI BİR SÖĞÜT 04 Haziran 2011
Bayrak Ana Yine Yollarda03 Haziran 2011
Kars Kızılay’ı Kandilde Lokum Dağıttı 03 Haziran 2011

KAĞIZMANFM CANLI DİNLE


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,


Facebook Beğen
Menü
Haber Editörü

           Ali Çelik

     0 538 37509 43

HUKUK DANIŞMANLARIMIZ :

Av:Seyfettin Kan

0 535 830 96 49
________________

Av: Kasım Yıldız          

0 532 287 84 08    
________________      

HESAP NO:İBAN:
IBAN: TR260001000343297626465001

____________ 

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ŞİFA ECZANESİ

SALI--NUR ECZANESİ

CARŞAMBA-ALTUN ECZANESİ

PERŞEMBE--ARAS ECZANESİ


CUMA---KAĞIZMAN ECZANESİ

CUMARTESİ,YASİN ECZANESİ

PAZAR--TAMER ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH