Kars'ta Aşıkların Bayramı Üçüncü Gününde

27 Haziran 2011
0 Haber Yorum

Kars'ta Aşıkların Bayramı Üçüncü Gününde

Kars'ta bu yıl 6'ncısı düzenlenen Uluslararası Kars Aşıklar Bayramı, üçüncü gününde de renkli görüntülere sahne oldu.

Kars Valisi Ahmet Kara, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, kurum amirleri ve vatandaşların yoğun katılımıyla start alan Uluslararası Kars Aşıklar Bayramı üçüncü gününde de renkli görüntüler eşliğinde devam etti.

 

Yarışmaların yapıldığı Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda çeşitli dallarda yarışan aşıklar, fırsat buldukça da kent turu atarak tarihi mekanları gezdiler. Kars Kalesi’ne çıkan ve kale eteklerindeki tarihi dokuyu gezen aşıklar, ünümüzdeki yıllarda Kars’ın bu tarihi dokusunu kaleme alacaklarını çünkü çok etkileneceklerini söylediler. Kars’ın kentleşme yapısı, tarihi dokusu, turizmi ve kente özgü yiyeceklerini unutmayacaklarını söyleyen halk ozanları bu aşıklık geleneğinin Kars’ta yaşatılma çabasına da hayran kaldıklarını belirttiler.

 

Komşu ülkelerden gelen halk ozanları da kentin önemli mekanlarını ziyaretlerinde hem Karslıların misafirperverliğinden hem de yaşanabilir bir kent olmasından duydukları sevinci dile getirdiler.

 

Aşıklar bir yandan kenti gezip diğer yandan da yarışmalarda ter döktüler. Yarışmalarda en çok da atışma dudak değmez dalları ilgi gördü. Aşıkların verilen ayağa uygun olarak sözler söylemesi, hece ve kafiyeye uyma çabası ilgiyle izlendi.

 

 

 

KHA

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber