Kars'ta Aşıklardan Sokak Konserleri

24 Haziran 2011
0 Haber Yorum

Kars'ta Aşıklardan Sokak Konserleri

Kars'ta bu yıl 6'ncısı düzenlenen Uluslararası Kars Âşıklar Bayramı sazlı türkülü yürüyüş ve sokak konserleriyle devam ediyor.

Her yıl geleneksel olarak yapılan ve üç gün süren Âşıklar Bayramı kapsamında bu sabah Usta Ozan Murat Çobanoğlu mezarı başında dualarla anılmasının ardından Âşıklar, Çobanoğlu’nun Mesut Yılmaz Parkı yanında bulunan Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirip, daha sonra yürüyüşe geçtiler.

 

Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ve İl emniyet Müdürü Cengiz Zeybek’inde eşlik ettiği Âşıklar Bayramı Yürüyüşü davul zurna eşliğinde gerçekleşti. Yürüyüş sırasında zaman-zaman duran Âşıklar toplanan kalabalığa türküler söyleyip, değişler dediler. Murat Çobanoğlu Anıtı’nın önünde başlayan yürüyüş 100’e yakın Âşık’ın katılımıyla Kars Kalesi’nin altında bulunan Âşıklar Kültür Evi’nde son buldu.

 

Âşıklar Bayramı’na ev sahipliği yapan Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Âşıklar Bayramı’nın Kars’ın tanıtılması ve süregelen bir geleneği yaşatma adına her yıl devam ettireceklerini söyledi.

 

Bozkuş, “Bu yıl 6. düzenlediğimiz Uluslar arası Âşıklar bayramımız ilimiz ve çevre illerimizden gelen Âşıkların katılımıyla başlamış bulunmaktadır. Gelenek haline gelen bu kültürümüzün 6. kutlamak üzere misafirlerimizi ağırlayıp, Kars halkına bir mesaj vermek adına yürüyoruz” diye konuştu.

 

Bozkuş şunları söyledi:

“İlimizin kendi içinden gelen aşıklarımız var. Yine kendi ülkemizin değişik noktalarından değişik illerinden gelen aşıklarımız var. Yurt dışından gelen aşıklarımız var. Gelenek haline gelmiş bu kültürümüzün 6’ncısını kutlamak üzere misafirlerimizi ağırlamak ve Kars halkına bir mesaj vermek anlamında Rahmetli Murat Çobanoğlu’nun heykelinin oradan başladık yürüyoruz. Halkımızda aşıklık geleneğinin Kars’ta sürdüğünü bundan sonrada devam edeceğini bir şekilde görmektedir. Bu anlam içinde misafir sanatçılarımıza hoş geldiniz diyorum.

 

Bu şölenimizin ilimize, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah Kars halkı daha iyi hizmetler yaşayacak ve görecektir. 3 gün sürecektir. Cuma, cumartesi, Pazar ve ilimizin değişik noktalarında olacaktır. Bu akşam saat: 19.00’da Halk Eğitim Salonunda başlayacak. Ertesi gün Kars kalesinde devam edecek. Pazar günü de mesire milli parkında saat 12.00’da devam edecek. Hem gelen misafirlerimizin ilimizin değişik noktalarını değişik kültürlerini görme fırsatlarını yakalamış olacak hem de bu sanatlarını icra etmiş olacak.

 

Başta Sayın Hocamız Nazım Bey’e ve beraberindeki ekibine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çünkü bu büyük bir organizasyon. Ülkemizin farklı noktalarından ve yurt dışından çağırdığımız aşıklarımız var. Hepimizin buradaki amacı ülkemizi bu güzel kültürünü çünkü, sizler birer kültür elçileri olarak illerinizden geldiniz. bu duygu ve düşünceler içerisinde iyi vakit geçireceğinize inanıyorum. Programımız saat 14. 00’da Halk Eğitim Salonunda devam edecektir.” 

 

Bugün başlayan ve 3 gün boyunca ilin çeşitli noktalarında sürecek olan Âşıklar Bayramı çerçevesinde Kars merkez ve çeşitli illerden gelen yüzü aşkın sanatçı Halk Eğitim Merkezi Salonunda yarışacaklar.

 

 

 

KHA

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber