sanalbasin.com üyesidir

Kars’tan haber turu

06 Mart 2014
0 Haber Yorum

Kars’tan haber turu
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

SELİM KAYMAKAMI ERDİNÇ DOLU ÖĞRENCİLERLE ÖĞLE YEMEĞİNDE BİRARAYA GELDİ
Kars Selim Kaymakamı Erdinç Dolu ve Eşi Şenay Yerli Dolu, İlçe Emniyet Amiri 4.Sınıf Emniyet Müdürü Emin Topçu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Aydın, Atatürk Yatılı İlköğretim Bölge Okulunun pansiyonunda öğrencilerle öğle yemeğinde bir araya geldi.
Yemekte öğrencilerle yakından ilgilenen Kaymakam Dolu ve Eşi daha sonra öğrencilerin istifadesine sunulan, SODES dahilinde yaptırılan “Yurttan Sesler Projesi” kapsamında açılan müzik kurslarını da gezerek, kursların gidişatı ve kurslara katılım hakkında bilgi aldıktan sonra yurttan ayrıldı.
SELİM’DE İLÇE TARIM VE İLÇE ZİRAAT ODASINDAN KARDEŞ OKULLARA ZİYARET
Kaymakam Erdinç Dolu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Aydın, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gültekin Şekerci ve Ziraat Odası Başkanı Necmi Ustabay, Baykara ve Söğütlü Okullarını ziyaret ettiler.
Selim Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Ofisi tarafından hazırlanan ‘Kardeş Kurum Kardeş Okul Projesi’ kapsamında Selim Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Baykara ve Söğütlü İlkokullarında okuyan 1.2.3.4 sınıf öğrencilerinin eğitimlerine katkı sağlamak için test kitapları, defter ve kırtasiye malzemeleri ve zeka oyunları dağıtıldı.  
Hediyelerini Kaymakam Dolu’nun elinden alan öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okunurken, öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlayabilmek için alınan eğitim malzemelerinden dolayı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gültekin Şekerci’ye ve Ziraat Odası Başkanı Necmi Ustabay’a teşekkür eden Kaymakam Erdinç Dolu öğrencilerle sohbet ettikten sonra okuldan ayrıldı.
AKYAKA’DA VERGİ HAFTASI KUTLAMALARI
Bu yıl 24 Şubat- 02 Mart tarihleri arasında kutlanan 25’inci Vergi haftası nedeniyle Kaymakam Osman Uğurlu, makamında İlçe Malmüdürü Meryem Derinoğlu ve beraberinde Maliye personelini kabul etti.  Belediye Başkanı Nevzat Deniz’in de bulunduğu kabulde Kaymakam Osman Uğurlu; Verginin ülke kalkınmasındaki önemine değinerek, Malmüdürü Meryem Derinoğlu şahsında tüm maliye personelinin vergi haftasını tebrik etti. Hafta münasebetiyle yapılacak etkinlikler hakkında bilgi aldı.  Daha sonra vergisini düzenli ödeyen esnaflara Malmüdürü Meryem Derinoğlu tarafından teşekkür belgesi verildi.
ARPAÇAY’DA “BİLİNÇLİ ÇİFTÇİ, BİLİNÇLİ ÜRETİM”
Arpaçay İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve uygulama takvimi başlatılan “Bilinçli Çiftçi, Bilinçli Üretim” projesi kapsamında Arpaçay köylerinde İlçe Müdürlüğü mühendisleri tarafından tarımsal ve hayvansal konularda uygulamalı eğitimlere başlandı.
Proje kapsamında yapılan eğitimlere yoğun ilgi gösteren  vatandaşlara bölgede sık görülen Brucella ve Şap gibi hayvan hastalıklarının sebepleri ve önlemlerine yönelik çalışmalar anlatıldı. Bunun yanında; aşılama, toprak işleme, yem bitkilerinin ekilişleri, gübre kullanımı, tarım sigortaları, mısır silajı ve ilaçlamanın önemi hakkında bilgilendirme eğitimleri yapıldı. Slayt eşliğinde görsel materyal ile de desteklenen eğitimlerde çiftçiler, anlatılan konularla ilgili görsel olarak bilgi sahibi oldular. Vatandaşlar, verilen eğitimlerin profesyonel kişiler tarafından verilmesinden ve eğitim sonundaki soru-cevap bölümünden oldukça memnun olduklarını ifade ettiler.
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muzaffer Özdemir; hayvancılığın bölgemiz açısından büyük önem taşıdığını, yapılan proje ve eğitimler sayesinde önümüzdeki yıllarda çiftçilerin daha bilinçli bir şekilde üretim yaparak daha fazla verim elde etmelerinin hedeflendiğini ifade etti. Proje takvimine göre şu ana kadar 4 köyde eğitimler bitirilmiş olup, bahar ayına kadar eğitimlerin tamamlanması planlanıyor.
ARPAÇAY’IN ÖĞRETMENLERİ SERTİFİKALARINI SARIKAMIŞ’TA ALDILAR
Arpaçay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geleneksel hale gelen Sarıkamış Gezisi, bu yıl yeni atanan öğretmenlerimizin katılımıyla tekrar yapıldı.
Arpaçay Öğretmenevi önünden hareket ederek, Sarıkamış’a götürülen öğretmenler, öncelikle manevi duyguların doyumunu yaşadıkları Sarıkamış Şehitliği’ni ziyaret ettiler ve bu vatan için donarak şehit olmuş Türk büyüklerimizi andılar. Sarıkamış Kayak Merkezinde teleferikle manzara turları atarak, kayak keyfi yaptılar. Bu anlarda öğretmenlerimizin son derece eğlenceli saatler geçirdikleri gözlendi. İlerleyen saatlerde dinlenme salonuna geçen öğretmenlerimiz bir süre yorgunluklarını attıktan sonra hep birlikte yemek programına geçildi.
Yemekte bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Karakuzu, “Öğretmenlik Mesleğine ve Arpaçay’a hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başladı. Öğretmenlik mesleğinin temelini sevginin oluşturduğunu ifade eden Karakuzu, yeni yetişmekte olan nesillere rehberlik ederek yön verecek kişilerin öğretmenler olduğunu dile getirdi. Öğretmenliğin bazı özel yetenek ve yaratıcılığı gerektirdiğini, bu mesleği icra eden kişilerin hem bir sanatçı, hem de birer bilim adamı olduklarını söyledi. Bölgenin yaşam şartlarındaki zorlukların kendilerini yıldırmaması gerektiğini, mesleklerine ve öğrencilerine sımsıkı sarılmalarını isteyen Karakuzu,  öğretmenlerin, her yönüyle öğrencilere ve topluma örnek teşkil edecek hareketler içinde bulunmalarını istedi.
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Taner Atakişi ise konuşmasında öğretmenlerin moral ve motivasyonlarını yüksek tutmak istediklerini ve bu amaçla öğretmenlere yönelik olarak yapılan her çalışmanın, her etkinliğin ilçemiz öğrencilerine ve onların eğitimlerine yönelik yapılan bir çalışma olduğunu vurguladı. Ayrıca bu etkinliklerin öğretmenlerin istemeleri halinde yine devam edeceğini de sözlerine ekledi. Atakişi, öğretmenlere yönelik olarak yapılan bu çalışmaların meyvesini verdiğini ise şöyle açıkladı:
“2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında ilk defa uygulanan Türkiye genelinde 8. Sınıflara yönelik olarak altı dersten yapılan ortak sınavlarda, İlçemiz öğrencilerinin sınav ortalamalarının Kars’ın diğer ilçelerine göre en başarılı ilçedir. Bu başarı da hepimizindir.
Konuşma sonrası Sertifika Törenine geçildi. Sertifikalarını alan öğretmenlerin yaşadığı heyecan ve duygulu anlar görülmeye değerdi.
Gelenek haline gelen bu etkinlikten çok keyif aldıklarını, çok mutlu ve eğlenceli bir gün geçirerek, gezinin katılımcılara büyük bir moral olduğunu ifade eden öğretmenler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü idarecilerine teşekkür ettiler.
ARPAÇAY’DA GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT!
1-7 “Mart Deprem Haftası” nedeniyle Arpaçay Anadolu Lisesi Sivil Savunma Kulübü öğrencileri tarafından, tüm öğrencilerin katılımıyla gerçeği aratmayacak deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. Öncelikle sınıflarda öğrencilere deprem ve yangın anında yapmaları gerekenler hakkında bilgi veren idareci ve öğretmenler, daha sonra öğrendiklerini uygulamada göstermek açısından öğrenciler için deprem ve yangın anında yapılacakları tatbikatla gösterdi.
Birebir afet anının canlandırılmak istenmesi nedeniyle tatbikata okuldaki tüm öğretmen, personel ve öğrenciler katıldı. Oluşturulan deprem ve yangın senaryosu gereği, tatbikat çalan siren sesleriyle başladı. Öğrenciler, oldukça soğukkanlı ve hızlı bir şekilde üst katlardan başlayarak derslikleri ve okul binasını tahliye ederken, önceden belirlenmiş olan toplanma alanlarında toplanıldı. Burada yangın söndürme konusunda eğitim verilen öğrencilerin, temsili olarak yakılan ateşi yangın tüpleri ile söndürmeleri ile tatbikat sonlandırıldı.
Yapılan tatbikatı dışarıdan meraklı ve heyecanlı bir şekilde izleyen vatandaşlarda deprem ve yangın anı ile sonrasında yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi oldular.
Deprem ve yangının hayatımızda her an yaşayabileceğimiz bir felaket olduğunu hatırlatan Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Karakuzu, bu tür faaliyetlerin her zaman tatbikatlarda kalmasını diliyoruz diyerek, yapılan tatbikatla öğrencilerin deprem ve yangın anında ve sonrasında yapılması gerekenleri kavradıklarını ve benzer bir felakete karşı hazırlıklı olduklarını ifade etti.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber