Kars’ta şap karantinası yarın kaldırılıyor

25 Mart 2018
0 Haber Yorum

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren ilimizde görülen şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarında uygulanan karantinanın yarın (26 Mart 2018) kaldırıldığını açıkladı.

Tacettin DURMUŞ / Kagizmanfm

Müdür Düzgün açıklamasında, hayvan varlığının salgın hastalıkların korunması, halk sağlığını tehdit eden zoonoz hastalıklarla mücadele edilmesi amacıyla hayvan pazarı ve satış yerlerinin söz konusu tarihte kapatıldığını hatırlattı.

Hastalığın baş göstermesinin ardından yapılan yoğun aşılama faaliyetleri sonucunda ilimizde görev yapan veteriner hekimlerin tamamının hafta sonları da dahil olmak üzere sahada aşılama çalışmaları başlattıklarını belirten Müdür Düzgün, bu çalışmalar sonucu hastalığın yayılmasının engellendiğini açıkladı.

Kars İl Genelinde uygulanan karantinanın yarın kaldırılacağını bildiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün: “Son olarak yapılan kontrollerde ilimiz merkezinde hastalık çıkan işletmelerde hastalığın kalmadığı ve tamamen söndürüldüğü görülmüştür. Mevzuata göre süresi içinde hastalıkla ilgili bir problem kalmadığı görüldüğünden 26 Mart 2018 Pazartesi günü Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyon kararı ile karantina kaldırılacak ve ilin tamamında hayvan satışına serbestlik getirilecektir. Bunun yanında ilin tamamında aşılama çalışmaları ve kontroller devam edilecektir.” dedi. 

kars’ta-sap-karantinasi-yarin-kaldiriliyor-(2).jpgkars’ta-sap-karantinasi-yarin-kaldiriliyor-(1).jpg

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber