Kars’ta ölü kimliği ile büyük dolandırıcılık

25 Ocak 2018
0 Haber Yorum

Kars’ın Susuz ilçesi başta olmak üzere il merkezi ve Selim, Susuz, Akyaka, Arpaçay ilçelerinde yaklaşık 43 milyon TL değerinde 17 bin büyükbaş hayvanın dolandırılarak Diyarbakır ve Urfa’ya götürüldüğü iddia edildi.

Kars’ın Susuz ilçesi başta olmak üzere il merkezi ve Selim, Susuz, Akyaka, Arpaçay ilçelerinde yaklaşık 43 milyon TL değerinde 17 bin büyükbaş hayvanın dolandırılarak Diyarbakır ve Urfa’ya götürüldüğü iddia edildi. Yaklaşık 500 tır dolusu hayvanı kentten çıkararak kayıplara karışan şahsın bu dolandırıcılığı da ölmüş birinin kimliğini kullanarak yaptığı ileri sürülüyor.

Mağdur ailelerin iddialarına göre dolandırılma olayı 2017 yılının Ağustos ayında başladı. Köylüler A. K. isimli kişinin F. Y. isimli ölü birinin kimliğini kullanarak kendilerini dolandırdığını söylediler. Dolandırıldıklarını da paralarının ödenmemesiyle yaptıkları araştırma sonucu öğrendiklerini belirttiler. Şahısları bulmak için Diyarbakır ve Urfa’ya bile gittiklerini fakat izlerine rastlayamadıklarını anlatan köylüler A. K. isimli şahsın Tarım Bakanlığından genç çiftçileri destekleme projesiyle geldiklerini söyledikten sonra kendisine inandıklarını aktardılar. Mağdurlar ayrıca, hayvanlarını sattıkları A. K. isimli şahsın kendilerine 10 yıl önce ölmüş olan F. Y. isimi kişiye ait senetleri imzalattırdığını ve bir miktar da para ödediğinden şahsa inandıklarını vurguladılar. Hayvanları sattıkları şahsın araştırmasını yapmadıklarını, tarım müdürlüklerine şahsın hayvan götürmesiyle ilgili bilgi vermediklerini kaydederek, dolandırıldıklarını ise paralarını alamadıklarında jandarmaya başvurduklarında da sözlerine eklediler.

Kalecik Köyü Muhtarı Karabey Mintemur, “Bu adam Urfa’dan geldi. Öncülük yapan biri vardı bizde malımızı verdik, güvendik. Sağlam biri olduğunu düşünmüştük mal alırken biraz da para verdi. Bizde malımızı sattık ve malımız iyi satılıyor diye adama da bir tepki falan göstermedik. Sahte olduğunu üçkağıtçı olduğunu bilemezdik. Her hangi bir araştırmada yapmadık. 2017 yılının 8. Ayından bu yana mal veriyorduk. Bu süre içinde Kars’ta yaklaşık 43 milyon TL’lik 17 bin adet büyükbaş hayvan gitti. Bugüne kadar 500 tırla bu hayvanlar Diyarbakır ve Urfa’ya götürüldü. Bize Tarık Bakanlığından Genç Çiftçileri Desteklemek için geldiklerini ve hayvanları çiftliklerde yetiştireceklerini söylediler. Hep öyle duyduk, öyle anladık tarım bakanının da ismini kullanınca bizde güvendik. Paramız zayi olmaz sandık. Her hangi bir sorgusunu da yapmadık ilçe tarıma gidip sormadık. Sonradan öğrendik ki adam buradan her hangi bir sevk çıkışı almadan hayvanları götürüyormuş. Bu her hangi bir örgütün mü, FETÖ’nün mü, PKK’nın mı adamadır bilemiyoruz, geldi bizi çarptı götürdü” dedi.

Muhtar Mintemur ayrıca, “Kimliği bile sahteymiş. Bize verdiği isim 10 yıldır ölüymüş. Ölünün kimliği ile gelip bizi kandırmış. Senet yaptığımız kimlik ölünün kimliği imiş. Bunu sonradan araştırıp öğrendik.” İfadesinde bulundu.

Mağdurlardan Haydar Mintemur da, “Mağdur olan vatandaşlar bir kiyi değil, bir memleketi mağdur etti gitti. Hani 3 kişi mağdur olsa vatandaş da yardımcı olur ama bir memleket mağdur olmuş. Dolandırıldığımızı da sonradan öğrendik. Bize ödemeye yapılacağını söylemiştiler ödeme olmadı sonra da uzun süre telefonlarına ulaşamadık. Biz devlete sığınıyoruz. Bizim devletten başka kimsemiz yok. Bu bir örgütse Türkiye Cumhuriyetinde nasıl dolandırıcılık yapıyor. Peki biz Türkiye Cumhuriyetine güvenmeyip kime güveneceğiz. Bir vatandaşı yakalamıyorsa o zaman bizde dağlara çıkalım. Bizde başka işlerle uğraşalım. Şimdi buradaki vatandaşın komplesi mağdur. Bir ben mağdur olsam sorun değil. Ben mağdur olsam 50 tane akrabam var bana yardımcı olurlar. Ama benim 50 akrabamın 30’u mağdur. Bu nasıl bir şey ki Urfa’dan Kars’a geliyor ve 17 bin büyükbaş hayvan götürüyor, küçükbaşın sayısını ise bilmiyoruz. Yetkililer bu hayvanları getiremiyorsa biz nasıl getireceğiz. Benim de 50 adet büyükbaş hayvanım gitti. Burada herkes mağdur kimisi de yüzü kızardığı için şu an buraya gelemedi. Burası ufak bir yer. Herkes birbiriyle geçimini sağlıyor. Ben birine gidiyorum 4 tane hayvan alıyorum 10 gün sonra diyor tamam. Adam öyle bir şey yaptı ki burada kimsenin itibarı kalmadı. Benim birine birinin bana itibarı kalmadı. Vatandaş çok büyük bir mağduriyetin içinde; kendini ifade bile edemiyor. Yani halk çok sıkıntılı, yani bu esnada inancınız olsun diyebilirim mi 3-5 gün sonra burada büyük cinayet olayları çıkar. Mağdur olan insan sadece hayvanlarını değil işyerini bile kaybediyor. Bizim ilçemiz küçük bir ilçe. Böyle giderse herkes birbiriyle kavga eder ve cinayet çıkar. O şahsın ölünün kimliğini kullandığını da biz karakola başvurduktan sonra öğrendik. Biz onun ölü kimliğini olduğun bilmiyorduk.” diye konuştu.

Aksu köyünden Ercan Olcay ise, “Bize bu hayvanları tarım bakanlığına götürüyoruz dediler. Bizi böyle kandırdı bizi böyle uyuttu. Bizde inandık, hayvanımızı verdik. Devletimize sığınıyoruz. Gidip tarım müdürlüğüne de sormadık. Bunun karşılığında bir evrak da yok. Çünkü ne yapmışsa hepsi sahteymiş. Senedi bile sahteymiş.” şeklinde konuştu.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber