sanalbasin.com üyesidir

Kars’ta Kuduz İnek Kabusu, Köy Karantinaya Alındı

01 Ağustos 2018
0 Haber Yorum

Kars’ta Tilkiden İneğe Geçen Kuduz Köyü Karantinaya Aldırttı
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kars’ta tilkiyi ısıran köpeğe geçen kuduz, köpeğin ısırdığı ineğe geçince köylülerin kabusu oldu.  Köy karantina altına alındı.

Karsın Merkeze bağlı yaklaşık 20 km mesafedeki Çerme Köyünde görülen kuduz nedeni ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından köy karantina altına alındı.

Köy Muhtarı Filit Aylastır yaklaşık bir ay önce kuduz hastalığının başladığını belirterek devam ettiği açıklamasında; “Kuduz köye bir tilkiden geçti. Köyün içerisine giren tilki köy halkından Nusret Özkesemen’in köpekleri tarafından ısırılarak öldürülüyor. Tilkiyi öldüren köpektende ineğe geçiyor. Kuduz hastalığı bulaşan köpekten ineklere geçen kuduz sonrasında yetkileler gelerek tespit edip bu hayvanları itlaf ederek  açılan çukurlara gömdüler. Yaklaşık 6, 7 inekte kuduz hastalığına rastlanıldığını, köye gelen ekipler taradından hatalıklı hayvanlardan alınan testlerin Erzurum’dan gelecek sonuca göre netleşeceğini belirtti. ”

İnekleri Kuduz Çıkan Aile Kars’ta Hastanelere Sevk Edildi

Köy Muhtarı Filit Aylastır, Çerme Köyünde yaşayan ve hayvanlarında kuduz hastalığı belirtisi olan Ercan Özkesemen ve ailesinin Kars’ta bulunan hastanelere götürülerek kontrol ve sağlık muayenesinden gerçirildiğini söyledi.

Karantina altında bulunan Çerme Köyü’nde kuduzun yayılmaması için  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü aşı çalışması başlattı. Köyde bulunan hayvanlarda aşılama yapılarak kuduz hastalığı ile mücadele ediliyor.

 

 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber