sanalbasin.com üyesidir

Kars’ta Ahilik Haftası kutlamaları başladı

21 Eylül 2011
0 Haber Yorum

Kars’ta Ahilik Haftası kutlamaları başladı
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında ilk olarak Vali Konağı Önünde tören düzenlendi.
 

Hafta nedeniyle Esnaf Odaları Başkanı Adem Burulday ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Güvensoy tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Çelenklerin konulmasının ardından Esnaf Odası ve Birlik Başkanı vekili Metin İzgübarlas günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. İzgübarlas, konuşmasında, “Ahilik ihtiva ettiği hizmetler bakımından cömertlik, mertlik ve mürüvvet manalarına gelen fütüvvet teşkilatının daha gelişmiş bir şekli olarak görülmektedir. Sonraları ise esnaf ve sanatkarlar birliğine unvan olarak verilmişti. 11 asrın 2’nci yarısından itibaren Anadolu’ya girmeye başlayan Türkler, Türkistan’da ticaret ilkelerini de beraberinde getirdiler.” dedi.

 

Ahlik geleneğinin önemine de değinen İzgübarlas, “Ahi Evran Veli’nin ‘Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalış.’ Hadisi Şerifini kendisine rehber edinmişti. Ahilik Teşkilatı mensuplarına Dünya da yaşamak için bilgi, ahlak ve sanata, esnaf ve sanatkârlar arasından yardımlaşma ve dayanışmaya, ahiret için de takva ve iman esaslarına sım sıkı sarılmaya ihtiyaç olduğunu sık sık hatırlatırdı.” diye konuştu.

 

İzgübarlas’ın konuşmasının ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdür Vekili Günay Öztürk de söz alarak, günün anlam ve önemini anlattı.

 

Konuşmalardan sonra, Kars’ta Yılın Ahisi seçilen Fevzi Adıgüzel’e Plaketini Vali Vekili Muhammet Lütfü Kotan verdi. Yılın Ahisi seçilen Fevzi Adıgüzel, böylesine anlamlı bir ödüle layık görülmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Ahilik kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına özveri ile çalışacağını vurguladı.”

 

Daha sonra da yılın çırak adaylarına şedleri bağlandı. Aşçılık dalında Murat Aydın’a AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Elektrik Tesisatçılığı dalında Vedat Danyıldız’a AK Parti Kars Milletvekili Yunuz Kılıç ve Et ve Et Ürünleri dalında ise Göksel Yeltekin’e şedlerini Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş bağlayarak plaketlerini verdi. Daha sonra da Esnaf Odaları tarafından hazırlanan yemek törene katılanlara ikram edildi.

 

Erzurum Kızılay Şubesi tarafından da alanda Kızılay’a kan bağışı kampanyası başlatıldı. Kan bağışı yarın da At Heykeli önünde devam edecek.

 

 

KHA

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber