Kars pis kokudan Geçilmiyor,

06 Temmuz 2017
0 Haber Yorum

Kars'ı bakımsızlıktan dolayı pis koku sardı,

Kars, tarihi dokusuyla ünlü bir kent. 1000 yıllık geçmiþi bulunan Kars Kalesi ve etrafında 12 Havariler Kilisesi yeni adıyla Kümbet Camii, Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri türbesi., Evliya Camii ve diðer onlarca tarihi dokuyu bağrında barındırıyor. Yine geçtiğimizl Kars Valiliði tarafından baþlatýlan Osmanlý Mahallesi, Osmanlý Evlerinin kurtarılmasıyla, Osmanlı çarşısının kurulması yönünde bir dizi çalşma var. Ve yine bu bölge yerli ve yabancı turistlerin ağırlıklı olarak gezdiği dolaştığı bir bölge. Kars Çayı da tam bu bölgenin ortasýndan geçiyor. Yıllardır, özellikle de Temmuz ayı başlarında havaların da ısınmasıyla çevreye ağır bir pis koku yayıyor. Geçtiğimiz Kars Valiliği her ne kadar da temizlik yaptıysa da bu yıl da yine yerli ve yabancı turistlerin, mahalle sakinlerinin ve çevredeki iþletmelerin kabus bölgesi haline geldi. Þimdilerde burada gezmek o pis kokular nedeniyle neredeyse imkansýzlaþtý.  Umarýz ki buna daha kalýcý bir çözüm bulunur
Þehir kanalizasyon þebekesinin çaya akmasý, sanayi sitesindeki iþletmelerinin peynir altý sularýný (þirat) çaya baðlamasý, su seviyesinin de düþmesi ve havalarýnda iyice ýsýnmasýyla pis kokuilar aðýr bir þekilde çevreye yayýlýyor. Pis kokulardan en çok da mahalle sakinleri, çevredeki iþletmeler ve turistler oluyor. Kokudan turistler rahatsýz olurken ili gezmeye gelen turistlerin rahatsýz olmasý ise Karslýlarý iki kez rahatsýz ediyor. Kendileri de rahatsýz olduklarý gibi misafirlerini kale etrafýný gezdirmekten bu kokular nedeniyle rahatsýz olduklarýndan dert yanýyorlar. Kars çayýnda pis kokularýn önüne geçebilmek için kalcý çözümler üretilmesini beklediklerini söyleyen vatandaþlar uzun yýllar önce çayýn daha temiz olduðunu belirttiler.
Yerli turislterde durumdan son derece þikayetçi. Kars’ýn muhteþem tarihi dokusunun bu pis kokular yüzünden gezilip görülememesinden dert yanan turistler Kars’tan döndüklerinde sosyal medya hesaplarý üzerinden bu pis kokularý yazacaklarýný da ifade ettiler.
(BA-BA-S) GAZÝ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIYorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber