Kars Valisi Türker Öksüz, Kars’ın yüz akını yerinde inceledi

12 Aralık 2018
0 Haber Yorum

Kars Valisi Türker Öksüz, Kars’ın yüz akı projelerinden birisi olan Kars Barajı projesinin çalışmalarını yerinde inceleyerek DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’dan brifing aldı. .

Kars Barajı projesi hakkında Vali Öksüz’e brifing veren DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, “Yıllık milli gelir her yıl yaklaşık 92 Milyon TL getirisi olacak. Tarımsal alanda yaklaşık 7 bin 241 kişiye tarımsal istihdam sağlanacak bu barajın sadece gövdesi 80 Milyon, 132 Milyon da kamulaştırma bedeli olarak vatandaşlarımıza ödendi.” ifadelerini kullandı.

Kars’ın önemli yatırımlarından birini görmek ve yetkililerden brifing almak için Kars Barajı şantiyesini ziyaret eden Kars Valisi Türker Öksüz, “Kars Barajı projesi, Kars’ın yüz akı projelerinden birisidir. İlimiz büyük ölçüde tarıma ve hayvancılığa dayalı, özellikle hayvancılıkta belli bir potansiyeli yakalamış. İlimiz tarımsal alanda da potansiyeli olan bu potansiyelinde değerlendirilmesi gereken illerimizden birisi. Kars Barajı, hem sulama, tarımsal ve hayvan sulamaya dönük işleviyle hem de ülkemize enerji ihtiyacına katkıda bulunması nedeniyle önemli bir projedir. Tabi bu projenin bitmiş olması en azından su tutması sevindirici bir gelişme tabi bundan sonra yapmamız gereken sulama imkanlarından bölgemizin insanını, çiftçisini, hayvansal ve tarımsal ürünlerde çeşitli ürünlere imkan verecek şekilde bu sulama imkanını kullanmak. Yıllık 92 Milyon TL’lik bir katkı ilimiz için çok önemli bir katkıdır. Bunun tabi dolaylı etkileri de olacaktır. 92 Milyon belki doğrudan bir destek gibi görünüyor. Gördüğüm kadarıyla buradaki sulama imkanlarından Arpaçay Barajını da besleyerek Iğdır ovasına da katkıda bulunması projenin önemini bir kat daha arttırıyor. Demek ki bölgesel çapta katkı sunan katma değer yaratan bir proje ile karşı karşıyayız. Yıllık tabi 7 bin 241 istihdam yaratacak olması da önemlidir. İlimizin nüfusu düşünülünce bu da projenin önemini gözler önüne çıkartıyor. Bize düşen bu projeyi bundan sonra çok yakın takip etmek bundan sonra ki etap etap yapılacak yatırımları biran önce tamamlanmasına katkıda bulunmak, bir yandan da bu projenin başka bir yönü var, bu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmemiz lazım. Kars için bu bölge sulama ve enerji yanında Karslı hemşerilerimizin, vatandaşlarımızın dinlenebileceği, istifade edebileceği görsel olarak güzel, kentimizin estetiğine katkıda bulunabilecek bir yer haline de getirmek. Bunu yapabilirsek bence önemli bir iş yapmış oluruz.” dedi.

Vali Öksüz ve beraberindekiler daha sonra Kars Barajı şantiyesini gezdi.

kars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(1).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(2).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(4).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(3).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(5).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(7).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(9).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(10).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(8).jpgkars-valisi-turker-oksuz,-kars’in-yuz-akini-yerinde-inceledi-(6).jpg

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber